RTX 3050 6 GB vs RTX 3050 Ti 4 GB Laptop

Bütçe
20000
3050 6GB 3060 6GB mı olmuş wowwww

İşin doğrusuna gelirsek 4GB Vramli 3050 cok daha yuksek bellek genisligine ve veri yoluna(128-96) sahip. Nvidia yapacagini yapip 6GB Vram ekleyip donanimdan kismis.

95W RTX3050 4GB GDDR6

3DMark Time Spy: 5533

Arkadasin 3050 6GB 75W lik ekran karti ise 5200 puan almis. Kisacasi Acer Nitro 5'de ki 95W lik 4GB Vramli daha guclu bir 3050. Vram yalanina inanmayin, 3050 ile de 4GB Vram den daha fazla vram harcayan 2-3 tane oyun vardir. Genel olarak zaten 3050 nin performansi icin 4GB Vram yeterli.

Merhaba, ürün bugün elime ulaştı, inceleyebildiğim kadarıyla değerlendirecem. Öncelikle ürünün fiyatı piyasaya göre çok uygun tam bir f/p cihazı. Ben hepsiburadadan 21bine aldım ancak aynı satıcı aynı bilgisayarı trendyolda 26bine satıyor.

İşlemci: i7 13.nesil işlemci mevcut ve performans olarak çok güçlü, 2023 ilk çeyreğinde piyasaya çıkmış bir işlemci 12.nesille karşılaştırdığımızda daha güncel ve performanslı bir işlemci.

RAM: 16gb RAM mevcut 2*8 şeklinde, bu haliyle gayet güzel bir performansı var isterseniz ileride 16*2 şeklinde güncelleyebilirsiniz.

SSD: 512gb ssd mevcut, 1TB olsa daha iyi olabilirdi ama o zaman da bu fiyat olmaz. Cihazın sadece bir tane M2 ssd slotu var o yüzden ileride ekstra bir ssd ekleyemezsiniz ama mevcut ssd’yi 1TB ile değiştirebilirsiniz. Eğer çok büyük boyutta dosya arşivleriniz yoksa normal günlük kullanım, sistem ve oyunlar için 512gb yeterli olacaktır.

Ekran: Bilgisayarın en büyük artısı kesinlikle ekran kartı ve ekran tazeleme oranı. Öncelikle 144hz olması, 60hz bir cihazdan geçtikten sonra bariz bir performans artışını görebiliyorsunuz. RTX3050 ekran kartı ise 6gb GDDR6 olan yeni versiyonuyla geliyor, 4gb olan eski versiyonlarıyla karıştırmayın, kesinlikle büyük bir performans farkı var, RTX3050 6gb, eski RTX3060 6gb ayarında diyebilirim.

Pil: Bilgisayarın komponentleri güçlü olduğu için yüksek performanslı bir oyun oynarken veya bir çizim programı kullanırken şarjının uzun süre gitmesini beklemeyin, bu durumda ortalama 2 saat gidiyor. Ancak normal günlük internete girerken veya word excel kullanırken 5 saate kadar gider.

Genel olarak değerlendirmem gerekirse, eğer performanslı oyunlar oynayayım ama aynı zamanda şık ve günlük kullanıma da uygun bir cihaz arıyorum diyorsanız düşünmeden alın.Eki Görüntüle 1714674Eki Görüntüle 1714675Eki Görüntüle 1714676Eki Görüntüle 1714677
Kanka yaklaşık 4 aydır kullanıyorsun laptobu bir kaç sorum olacak.
Üniversite için alacağım oyun haricinde günlük kullanımda şarjı nasıl gidiyor ve kütüphane ortamında filanda kullanacağım için sessiz olması çok önemli. Arada oyunda oynarım ama oyun performansını sormayacağım zaten gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Peki laptop ağırmı taşınabilirliği nasıl? Eğer günlük kullanımda şarjı hızlı gidiyorsa ve taşınabilir değilse Huawei matebook d16 almayı düşünüyorum.
Kısaca bana deneyimlerinizi yazabilirseniz sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı