RTX 3050 ekran kartını devre dışı bırakmak

sivurant

Hectopat
Son düzenleyen: Moderatör:
AMD Ryzen 5 5600H islemcili bir laptopta RTX 3050 ekran karti bulunmakta ve bu ekran kartini okul zamani devre disi birakip kullanabilir miyim?
Eve geldimde oyun için kullanmak istiyorum.

Bu sekilde kullansam şarj suresi uzar mi?

Hocam niye RTX 3050'yi iptal edesiniz ki ? İptal etseniz de bataryanın ömrünün çok artacağını sanmıyorum. Maksimum 5-10 dakika bir batarya ömrü sağlar.

NVIDIA Denetim Masası-3D ayarları.
Güç yönetim modunu, "optimum güç" olarak ayarla ve ardından uygula-tamam deyip NVIDIA Denetim Masası kapat. Ama oyun oynarken "maksimum performansı tercih et" yapman. Performansı çok iyileştirecektir.
Sonra ise.
Windows logosuna sağ tık-güç seçenekleri-ek güç ayarları.
Kullandığın güç modunun altındaki "plan ayarları değiştir"e gel.
Ve oradanda "gelişmiş güç ayarları"na geç.
3050.png

Ve PCI Express ayarını ise "en fazla güç tasarrufu" yap.
Böylece ekran kartının, PCI Express slotu, optimum güçte çalışarak. Çok az enerji harcıcak.
Yani bu ayar ekran kartı güç tasaruf ayarı.
Ayrıca bu ayarı benim gibi kapalı yapman, oyunlarda performansını epey iyileştirecektir.

Son olarak yapman gereken şey, bilgisayarını yeniden başlatmaktır.
Ve aynı şekilde, eğer ayarları "maksimum performansı tercih et" ve "kapalı" olarak yaparsan, ayarların devrede olması için PC'ye yine reset atmayı unutma.
Kısaca bir ayar yaparsan, bu ayarın etkili olması için yeniden başlatmayı untuma, yoksa o ayar devrede olmaz.

NVIDIA Denetim Masası-3D ayarları.
Güç yönetim modunu, "optimum güç" olarak ayarla ve ardından uygula-tamam deyip NVIDIA Denetim Masası kapat. Ama oyun oynarken "maksimum performansı tercih et" yapman. Performansı çok iyileştirecektir.
Sonra ise.
Windows logosuna sağ tık-güç seçenekleri-ek güç ayarları.
Kullandığın güç modunun altındaki "plan ayarları değiştir"e gel.
Ve oradanda "gelişmiş güç ayarları"na geç.
Eki Görüntüle 1155321
Ve PCI Express ayarını ise "en fazla güç tasarrufu" yap.
Böylece ekran kartının, PCI Express slotu, optimum güçte çalışarak. Çok az enerji harcıcak.
Yani bu ayar ekran kartı güç tasaruf ayarı.
Ayrıca bu ayarı benim gibi kapalı yapman, oyunlarda performansını epey iyileştirecektir.

Son olarak yapman gereken şey, bilgisayarını yeniden başlatmaktır.
Ve aynı şekilde, eğer ayarları "maksimum performansı tercih et" ve "kapalı" olarak yaparsan, ayarların devrede olması için PC'ye yine reset atmayı unutma.
Kısaca bir ayar yaparsan, bu ayarın etkili olması için yeniden başlatmayı untuma, yoksa o ayar devrede olmaz.

Hocam linkini attigim cihazi almayi dusunuyorum. Diyelimki dediklerinizi yaptim ettim sarjinda ne kadar bir artış olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı