RTX 3050 GPU belleğinin tamamını kullanmıyor

M4mibey

Femtopat
Daha fazla  
Laptopumda RTX 3050 ekran kartı var Görev Yöneticisi'nden performansa girdiğimde GPU belleği kısmında 7.9GB yazıyor ama adanmış GPU belleğinde 4 GB yazıyor bunu 8'e yükseltmenin yolu var mıdır?

Hocam Görev Yöneticisi'nden ekran görüntüsü atabilir misiniz? GPU belleğinde gösterdiği şey adanmış ve paylaşılan belleğin toplamı diye biliyorum. Sizin ekran kartınız 4 GB mı?

Ana VRAM'in 4 GB, diğer 8'lik olan anakarttaki RAM'den geliyor, yani 4 GB VRAM yetmezse daha çok lazım olursa, 8'likten yemeye (yani RAM'den yemeye) başlıyor.

Laptopumda RTX 3050 ekran kartı var Görev Yöneticisi'nden performansa girdiğimde GPU belleği kısmında 7.9GB yazıyor ama adanmış GPU belleğinde 4 GB yazıyor bunu 8'e yükseltmenin yolu var mıdır?
RTX 3050 ekran kartınının fiziksel olarak 4 GB adanmış VRAM'e sahip olması, bu belleğin donanım tarafından sabit olduğu ve kullanıcı tarafından yükseltilmesinin mümkün olmadığı anlamına gelir. Görev Yöneticisi'nde gözüken 7.9 GB ise, sistem tarafından ekran kartına tahsis edilen toplam belleği ifade eder ve bu miktar, sistem RAM'inden paylaşılan belleği de içerebilir

Ekran kartlarında fiziksel bellek miktarı, ekran kartının üretim aşamasında belirlenir ve sonradan kullanıcı tarafından artırılamaz veya azaltılamaz. Bu nedenle, RTX 3050 ekran kartının adanmış GPU belleğini 4 GB'tan 8 GB'a yükseltmek mümkün değildir.VRAM, yani Video Random Access Memory, ekran kartlarının grafik işlemleri için kullanılan özel bir bellek türüdür. VRAM, GPU'nun (grafik işlem birimi) bilgi depolamak ve ekrandaki görüntüleri oluşturmak için kullandığı bellektir

Hocam Görev Yöneticisi'nden ekran görüntüsü atabilir misiniz? GPU belleğinde gösterdiği şey adanmış ve paylaşılan belleğin toplamı diye biliyorum. Sizin ekran kartınız 4 GB mı?
alın hocam

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (140).png
    Ekran Görüntüsü (140).png
    297,4 KB · Görüntüleme: 13

Geri
Yukarı