RTX 3050 için işlemci önerisi

@koldaseray Anakart kalitesi gibi bir durum söz konusu örneğin B450 Gigabyte olan modeli ülkemiz içinde belki en çok satan B450 ama parasını verip B550 alıp daha uzun süre kullananlar var. VRM ve Faz yapısı ve kalitesi gene önemli.

Şimdi AMD, 300 ve eski X340 ile X470 serisine destek vermeye başlamış yani gidip bu eski alacağanız anlamına gelmez alacaksanız bir tık güncel ve iyi bir şey alın sonra ileride destek veya yazılım ile çok uğraşırsınız.

10400F + B560 anakart ikilisiyle RAM'ler 3200/3466 MHz gibi hızlara rahat hız aşırtılabileceği için 11400F'in ensesine yaklaşabiliyor artık, 3600 ile de kafa kafayalar da denilebilir. Açıkçası 11400F tercih edilecekse soğutucu masrafını da göz önünde bulundurmakta fayda var, çünkü bu işlemcinin güç limitlerini kaldırmaya kalktığınız an deli gibi güç çektiği için stok soğutucunun limitleri zorlanabiliyor, tabii bir sıvı soğutma ihtiyacı duyacak kadar da değil.

@Jonathan North Ben 11400F derim evet 10400F halen muzaffer ve iyi sayılır ama alınacaksa güncel alınması taraftarıyım bu konuyla ile ilgili daha çok "Volkan Oyun Kuvvetlerine" ait bir söze katılıyorum.

"Eskisini daha ucuz ve 1-2 numara ile yenisine yetişiyor diye fazlaca para yatırmayın ileriye dönük sadece hezimet oluyor" işin yazılım boyutu ve uyumluluk olayı var elbet. 11400F daha uzun ömürlü olur 1 nesil olsa bile.

@351633 alternatif olarak değerlendirilebilir anlamında belirtmiştim, 11400F saf IPC bazında 10400F'i göre stok halde zaten daha iyi bir işlemci, bütçe yetiyorsa daha mantıklı olur elbette.

Güzel tespit hocam o konuya iyi değindiniz ama ben olsam güncel veya ona yakını alırım 10400F ölümü değil ama 10700F gibi saçma bir fiyatı yok.
İkisi birbirinin aynısı Intel öyle büyük bir artış yapmadı ama ileriye dönük olarak günceli daha iyidir sıfır ürün alacaksa bu mantığa daha sıcak bakıyorum.

3 fazla verin 3 yıl daha gitsin mantık bu aslen. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı