RTX 3050 Ti “bu grafik sürücüsü, uyumlu grafik donanımı bulamadı” hatası

mehmet anil

Kilopat
Daha fazla  
Foruma açmak zorunda kaldığım hiçbir yerli yabancı kaynaktada çözümünü bulamadığım bir hatayı size danışacağım. Bu konunun aynı zamanda benim gibi sorun yaşayan diğer insanlara da rehber olması için özenle hazırlamaya çalıştım umarım faydası dokunur.
Donanım bilgilerini aşağıda paylaştığım laptopumun harici ekran kartı sürücüsüyle ilgili sorun yaşıyorum. Sorunum;

3F3B2EA4-60AA-4D56-B78F-D40436EE3052.jpeg

Bu hatayı laptopu ilk aldığım zamanlarda da yaşamıştım (Eylül ayının ortalarında) o zaman sürücüm Windows 10 proydu ve hata ile uzun bir süre uğraşıp düzeltememiştim.
Kardeşim eski bir sürücü kurmayı deneyip sorunun üstesinden gelmişti.
Yaklaşık bir ay önce de Windows güncellemesi yapıp 11 Pro'ya geçmek istediğimde bu sorun tekrar peydah oldu; kurulu olan sürücüm hata verdi birkaç kez aç kapa sonucunda tekrar kurmam gerektiğini anladım. Silip tekrar kurmak istediğimde kurulumu asla tamamlayamadım.
Denediğim yollardan biri de Experience'i kurup sonrasında sürücüyü kurmayı denemekti bu sefer de böyle bir hatayla karşılaştım:

50F09019-1308-48CF-8AFF-E02350BE901A.jpeg

Birçok yol denedim bulabildiğim (2 yıla kadar eski) tüm sürücüleri kurmayı denedim. Asla sorunumun çözümünü bulamadım.
Aygıt yöneticisinden grafik kartım gözükmüyordu, birkaç yol deneyip gözükmesini sağladım. Şu an gözükmüyor. Farklı kartların ve farklı Windows sürümlerinin sürücülerini kurmayı denedim. Güvenli modda DDU ile tüm grafik driverlarını silip temiz kurulum yapmayı denedim (burada amacım Windows'un otomatik indirip kurduğu grafik sürücülerinin harici grafik kartımın sürücüsüyle çakışması varsa bunu önelemekti, bu yüzden güvenli mod öncesi tüm ağ bağlantılarımı kesip güvenli modda başlattım). Hem güvenli modda hem normal modda kurulumu başlattım ve aynı hatayı defalarca kez aldım.
Bu sorunun çözümü nedir ve neden kaynaklanır. Windows'un bir sorunu mudur yoksa NVIDIA yazılımıyla alakalı bir sorun mudur? Gerekirse mail yoluyla hata bildirimi de yapmak istiyorum sorun kimin sürücüsüyle alakalı ise. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Donanım:
ASUS TUF Gaming FX506 he.
i5 11400h.
RTX 3050 Ti.
8 GB RAM.
Windows 11 Pro 21H2.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    97,9 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleyen: Moderatör:
Foruma açmak zorunda kaldığım hiçbir yerli yabancı kaynaktada çözümünü bulamadığım bir hatayı size danışacağım. Bu konunun aynı zamanda benim gibi sorun yaşayan diğer insanlara da rehber olması için özenle hazırlamaya çalıştım umarım faydası dokunur.
Donanım bilgilerini aşağıda paylaştığım laptopumun harici ekran kartı sürücüsüyle ilgili sorun yaşıyorum. Sorunum;

Eki Görüntüle 1268922

Bu hatayı laptopu ilk aldığım zamanlarda da yaşamıştım (Eylül ayının ortalarında) o zaman sürücüm Windows 10 proydu ve hata ile uzun bir süre uğraşıp düzeltememiştim.
Kardeşim eski bir sürücü kurmayı deneyip sorunun üstesinden gelmişti.
Yaklaşık bir ay önce de Windows güncellemesi yapıp 11 Pro'ya geçmek istediğimde bu sorun tekrar peydah oldu; kurulu olan sürücüm hata verdi birkaç kez aç kapa sonucunda tekrar kurmam gerektiğini anladım. Silip tekrar kurmak istediğimde kurulumu asla tamamlayamadım.
Denediğim yollardan biri de Experience'i kurup sonrasında sürücüyü kurmayı denemekti bu sefer de böyle bir hatayla karşılaştım:

Eki Görüntüle 1268935

Birçok yol denedim bulabildiğim (2 yıla kadar eski) tüm sürücüleri kurmayı denedim. Asla sorunumun çözümünü bulamadım.
Aygıt yöneticisinden grafik kartım gözükmüyordu, birkaç yol deneyip gözükmesini sağladım. Şu an gözükmüyor. Farklı kartların ve farklı Windows sürümlerinin sürücülerini kurmayı denedim. Güvenli modda DDU ile tüm grafik driverlarını silip temiz kurulum yapmayı denedim (burada amacım Windows'un otomatik indirip kurduğu grafik sürücülerinin harici grafik kartımın sürücüsüyle çakışması varsa bunu önelemekti, bu yüzden güvenli mod öncesi tüm ağ bağlantılarımı kesip güvenli modda başlattım). Hem güvenli modda hem normal modda kurulumu başlattım ve aynı hatayı defalarca kez aldım.
Bu sorunun çözümü nedir ve neden kaynaklanır. Windows'un bir sorunu mudur yoksa NVIDIA yazılımıyla alakalı bir sorun mudur? Gerekirse mail yoluyla hata bildirimi de yapmak istiyorum sorun kimin sürücüsüyle alakalı ise. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Donanım:
ASUS TUF Gaming FX506 he.
i5 11400h.
RTX 3050 Ti.
8 GB RAM.
Windows 11 Pro 21H2.

ASUS'un sitesinden indirip kurun. Sonra NVIDIA ayarlarından güncellemeleri denetleyin.

Önce iGPU driver kurun. Daha sonra Nvidia düzgün bir şekilde kurulacaktır.

@mehmet anil

Buradan "Graphics" driver indirin. Daha sonra Nvidia sitesine girip güncel driver indirip kurabilirsin.

Teşekkürler deneyeceğim.
Önce iGPU driver kurun. Daha sonra Nvidia düzgün bir şekilde kurulacaktır.

@mehmet anil

Buradan "Graphics" driver indirin. Daha sonra Nvidia sitesine girip güncel driver indirip kurabilirsin.

Sürücüyü indirip kurdum herhangi bir yazılım yüklemedi bende anlamadım.
2 defa denedim sonrasında da dediğin gibi nvidia grafik sürücüsünü kurmayı denedim tekrardan aynı hatayı aldım.

Son düzenleme:
Teşekkürler deneyeceğim.

Sürücüyü indirip kurdum herhangi bir yazılım yüklemedi bende anlamadım.
2 defa denedim sonrasında da dediğin gibi nvidia grafik sürücüsünü kurmayı denedim tekrardan aynı hatayı aldım.

Pardon bi ayrıntıyı söylemeyi unutmuşum. Paylaştığım ASUS link'inden "Graphics" "Tümünü göster" deyin. Çünkü en başta ki Nvidia driver'ı :) Bir altta ki iGPU driver. Intel'e ait. Önce o kurulması gerek, daha sonra Nvidia. Benim deneyimlerime göre bu sorunu yaşayanların %95'i Laptop kullanıcısıydı. Ve genelde bu sorunu yaşayanlar önce iGPU driver yükletikten sonra sağlıklı şekilde sorunsuz olarak Nvdia driver kuruyorlardı. Size direkt link vereceğim. Tıkladığınız zaman bahsettiğim iGPU driver inecek. Tabii eğer siz bunu daha önce indirdiyseniz tekrar indirmenize gerek yok.

NOT: Windows 10 ve 11 destekliyor bu driver.

@Quarit Yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkür ederim.
intel driverı halihazırda yüklüydü zaten ama tekrardan attığınız linkteki sürücüyü kurmayı denedim sorunumu hala çözmedi.
Var mı başka yardımcı olmak isteyen ??

Laptop kullanıyorum bende AMD ekran kartı ve iGPU var ilk başta Intel olan sürücüyü kur ardından Windows 11 ile olan sürücüyü NVIDIA'dan indir.

İnternetim kısıtlı olduğundan garanti çözüm olmayan sürücüleri indiremeyeceğim. Ama şöyle söyleyeyim gerek nvidia sitesi olsun gerek başka siteler olsun en az 10 farklı eski yeni tüm sürücüleri defalarca kurmayı denedim çözümün bu olacağını düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı