RTX 3050 Ti GPU kullanımı düşük

ertugrulates

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Daha 4 gün önce Lenovo idea pad 3 Gaming laptop satın aldım.
Sistem özellikleri:
GPU: RTX 3050 Ti 95 W (satıcı bana öyle sattı)
CPU: Intel i5 11300h.
RAM: 16 GB RAM 3200 MHz.
Ekran kartı tarafında oyunda bir türlü 90W kullanım göremiyorum.
(Fotoğrafta gösterdiğim oyunu ultrada oynuyorum bu arada)
Bu konu bayağı canımı sıkmaya başladı. Lenovo Vantage programından yüksek performansa almama rağmen %100 kullanım alamıyorum %70 80 de kalıyor ve oyun kasıyor şaka gibi RX 580'li sistemimde bile ultrada 90 FPS altı almazdım yardımcı olursanız sevinirim.
Fotoğrafta kullanım değerlerini görebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• değer.png
    değer.png
    175,1 KB · Görüntüleme: 71
Ekran ayarlarından hz ayari yaptınız mı benim ki 144hz ama ayarlarda 60 seçilmişti. O yüzden oyunlarda bu şekil hata alıyordum ordan da 144hz yapınca düzeldi.

Yapılı hocam hiçbir sıkıntı yok ama oyun kasıyor FPS düşüyor drop yiyorum bu oyunda nasıl mümkün olabiliyor anlamıyorum.

Cihaz 90W o yüzden 90 üstünü görmemeniz normal, timespy testi yapın bir hocam.

Bu konudada hocam fotoğrafta vermiş olduğum kullanım değerlerine bakarsak benim düşüncem ekran kartı yüksek voltaj çekemediği için FPS düşük kalıyor yanlış mıyım?

Kullanım düşük kalıyor fakat oyuna göre değişir O, RDR2 vs varsa onda deneyin.

Yüklü değil hocam. Benim anlamadığım şey nenden GPU'nun kullanımı %100'e dayanmıyor RX 580 kullandığım zamanlar hep %100 idi.

Bu kullanımı manuel olarak arttıramaz mıyım peki.

Son bir şey daha ekleyeyim PC de pil ayarlarında yüksek performans seçeneği yok ondan kaynaklanıyor olabilir mi acaba?

Sadece dengeli seçeneği var yüksek performansı seçemiyorum (hatta seçim ekranında gözükmüyor)

kullanimi arttırmak için ayarları fullemekten başka seçenek pek yok,vantageden performansa aldıysanız ondan etkilenmez adaptöre bağlı şekilde kullaniyorsunuz değil mi?

Güç seceneklerindeki gelişmiş ayarlar kısmına bakar mısınız? Hangi ayarlar aktif.

Yalnızca dengeli aktif.

Kullanimi arttırmak için ayarları fullemekten başka seçenek pek yok, vantageden performansa aldıysanız ondan etkilenmez adaptöre bağlı şekilde kullaniyorsunuz değil mi?

Evet bağlı bir şekilde kullanıyorum.

Cihaz 90W o yüzden 90 üstünü görmemeniz normal, timespy testi yapın bir hocam.

Hocam 3D markın demo sürümü iş görür mü?

Geri
Yukarı