RTX 3050 Ti laptopta oyunda GPU kullanımı düşük oluyor

Daha fazla  
Herkese selam, RTX 3050 Ti, 16 GB RAM ve i5-11400H bir işlemciye sahibim. Bu saydığım sisteme rağmen büyük oyunlarda düşük ekran kartı kullanımı ile karşı karşıyayım ve bu yüzden oyunlarda almam gerekenden çok daha düşük bir FPS değeri alıyorum. Örneğin Hogwarts Legacy'de ekran kartı maksimum yüzde 60 65'lerde çalışırken FPS maksimum 50 55 görüyor, aynı şekilde GTA'da ve CS:GO'da da buna benzer sorunlarla karşılaşıyorum.

Özellikle CS:GO'da 70 80 FPS alıyorum genellikle. Isı değerlerimin düşük olduğunu belirtmek isterim zaten iki oyundan da MSI Afterburner açıkken değerlerini görebileceğiniz şekilde ekran görüntüsü bırakacağım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
Not: FurMark gibi uygulamalarda ekran kartım yüzde 99 çalışıyor, ayrıca servise verdiğimde Final Fantasy benchmarkı yüklenmişti orada da yüksek kullanım yüzdesiyle çalışıyordu.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (294).png
    Ekran Görüntüsü (294).png
    2,3 MB · Görüntüleme: 45
  • Ekran Görüntüsü (295).png
    Ekran Görüntüsü (295).png
    2,6 MB · Görüntüleme: 44
  • Ekran Görüntüsü (296).png
    Ekran Görüntüsü (296).png
    3,1 MB · Görüntüleme: 50
Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selam, RTX 3050 Ti, 16 GB RAM ve i5-11400H bir işlemciye sahibim. Bu saydığım sisteme rağmen büyük oyunlarda düşük ekran kartı kullanımı ile karşı karşıyayım ve bu yüzden oyunlarda almam gerekenden çok daha düşük bir FPS değeri alıyorum. Örneğin Hogwarts Legacy'de ekran kartı maksimum yüzde 60 65'lerde çalışırken FPS maksimum 50 55 görüyor, aynı şekilde GTA'da ve CS:GO'da da buna benzer sorunlarla karşılaşıyorum.

Özellikle CS:GO'da 70 80 FPS alıyorum genellikle. Isı değerlerimin düşük olduğunu belirtmek isterim zaten iki oyundan da MSI Afterburner açıkken değerlerini görebileceğiniz şekilde ekran görüntüsü bırakacağım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
Not: FurMark gibi uygulamalarda ekran kartım yüzde 99 çalışıyor, ayrıca servise verdiğimde Final Fantasy benchmarkı yüklenmişti orada da yüksek kullanım yüzdesiyle çalışıyordu.

Kötü sistemlerde tüm her şeyi kullanıyor iyi sistemde 1 parça yetiyor.

İşlemcinde sorun var gibi, hızı ve kullanımı çok düşük olduğu için ekran kartını beslemiyor. ThrottleStop indirip ekran görüntüsü atar mısın?

İşlemcinde sorun var gibi, hızı ve kullanımı çok düşük olduğu için ekran kartını beslemiyor. ThrottleStop indirip ekran görüntüsü atar mısın?

Aslında normal çalışıyordu ancak geçenlerde yine konu açtığımda bir arkadaş turboboostu kapatmamı önermişti ve bu GTA da 20 30 FPS oynamıştı ondan önce işlemci şu şekilde çalışıyordu.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (264).png
    Ekran Görüntüsü (264).png
    2,4 MB · Görüntüleme: 30
75-80 derecelerde oynuyorum Hogwarts Legacy'i bu dereceler benim bildiğim normal dereceler yani yüzde 50 yüzde 60 çalışması anormal değil mi çünkü benchmark videolarına baktığımda da genel olarak bu derecelerde çalışıyor.
75-80'de oynama sebebin işlemcinin gücünü kısması. Fazla ısındığı için soğmaya çalışıyor ve gücünü kısıyor.

Geri
Yukarı