RTX 3050 Ti sistemde Elden Ring'de GPU kullanımı az oluyor

Taha K.

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Kaldırım mühendisi
Merhaba Elden Ring oynarken ekran kartım %50-60 arası ve 75W olmasına rağmen 30-40W çalışıyor. Sürekli FPS düşmesi yiyorum bazen düzgün çalışsa da genel olarak bu şekilde.

Özellikler:
RTX 3050 Ti 75W.
i5 12500H.
500GB NVMe SSD.
RAM DDR5 8+8 4800MHz.

Güç seçenekleri en iyi performansta iken Full 30-40W arası çalışıyor fakat dengeliye alınca bir süre düzgün çalıştıktan sonra yine 30-40W arası çalışmaya devam ediyor. Bu sorun sadece elden ringde var termal macun yeni değişti ve sürücülerim güncel, gölgelendirici önbelleği sınırsız olarak ayarlı.

Oyunda belki FPS limiti vardır. FPS nin kaç olduğunu nasıl anlıyorsunuz. Alt-tab ile bakıyorsanız görev yöneticisi %50 düşük gösterebilir. Son 1 dakikaya bakmanız lazım.

Oyunda belki FPS limiti vardır. FPS'nin kaç olduğunu nasıl anlıyorsunuz. Alt Tab ile bakıyorsanız Görev Yöneticisi %50 düşük gösterebilir. Son 1 dakikaya bakmanız lazım.

Afterburner ile baktım ayrıca oyun 40 FPS sabit olamaz.

Arkadaşlar sorun oyunun tek çekirdek kullanmasından kaynaklanan ekran kartı darboğazı sebeplidir.

ELDEN RING™ 18.02.2023 21_12_29-min.png

Değerler bu şekildedir. Çözümünü bilen yok mu?

ÇÖZÜLDÜ!

Arkadaşlar oyunu tam 1 aydır Low ayarlarda 35 FPS ile oynayamaya çalışıyordum ve en düşük bossları bile kesemiyordum, Razer Cortex uygulamasını indirdim ve Game Boost seçeneğinden enable Core seçeneğini seçtim. Oyunu tekrar çalıştırdığımda oyun en yüksek görüntü kalitesinde bile 60FPS sabit oynanıyordu boss fightlarında bilemin 58 FPS oluyor.

Bu sorunu çözdüğüm için o kadar rahatladımki anlatamam çok beğendiğim bir oyunu oynayamamak cidden moralimi bozmuştu.

Son düzenleme:
Afterburner ile baktım ayrıca oyun 40 FPS sabit olamaz.

Arkadaşlar sorun oyunun tek çekirdek kullanmasından kaynaklanan ekran kartı darboğazı sebeplidir.

Eki Görüntüle 1674258

Değerler bu şekildedir. Çözümünü bilen yok mu?

ÇÖZÜLDÜ!

Arkadaşlar oyunu tam 1 aydır Low ayarlarda 35 FPS ile oynayamaya çalışıyordum ve en düşük bossları bile kesemiyordum, Razer Cortex uygulamasını indirdim ve Game Boost seçeneğinden enable Core seçeneğini seçtim. Oyunu tekrar çalıştırdığımda oyun en yüksek görüntü kalitesinde bile 60FPS sabit oynanıyordu boss fightlarında bilemin 58 FPS oluyor.

Bu sorunu çözdüğüm için o kadar rahatladımki anlatamam çok beğendiğim bir oyunu oynayamamak cidden moralimi bozmuştu.
çok teşekkür ederim benimde çok moralim bozulmuştu senin sayende çözdüm sağol.

Arkadaşlar kesin çözüm olarak video hazırladım.
Link:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar kesin çözüm olarak video hazırladım.
Link:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yeni bir çözüm yolu bulundu. Tek seferden kalıcı çözüm:

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı