RTX 3060 6 GB ekran kartı günümüz oyunları için yeterli mi?

Buradaki insanlar neden en detaya takılıp büyük resmi görmemekte ısrar ediyorlar bilmiyorum ama buyrun fiyat, güç tüketimi VB. hiçbir faktör katılmadan DLSS, Frame Generation, FSR, XeSS hariç RT kapalı saf GÜNCEL oyun performansı:
1695294396188.png

Görüldüğü üzere güncel oyunlarda 1080P Ultra ayarlarda ortalama 70FPS verebilen bir kart RTX 3060. Yıldız ile belirtilmediğine göre de VRAM yeterli olmuş. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var:
1) Seninki Laptop versiyon. Düşük Watt versiyon, güç limitleri, ısınmaya bağlı frekans kısmaları olabilir. Bu yüzden bu tablodaki değerden daha düşük ortalama değer elde edebilirsin.
2) Çok nadir de olsa bazı oyunlarda Ultra kaplamalarda VRAM yetersiz gelebilir. Bu da sık/nadir takılmalara veya çökmelere yok açabilir. Diğer ayarları ellemeden VRAM'i çok arttıran ayarı bir-iki tık kısmak bu sorunu çözer.
3) Bu tabloda DLSS hesaba katılmamış. Destekleyen oyunlarda ortalama daha yüksek FPS elde edebilirsin.

Sonuç olarak bütün günümüz oyunları Ultra'da oynatmayabilir ama çoğu yeni/eski oyunları ultrada oynatabilecek bir kart. Bazı oyunlarda VRAM yetersiz gelebilir ama bu çok küçük bir kesimde.
1695294711643.png

RT performansının yetersiz olduğundan bahsetmeme gerek yok herhalde. Bazı AAA oyunları 30FPS'te oynarım diyorsanız RT açılabilir. Ya da DLSS destekli ise RT + DLSS ile tatmin edici bir performans alınabilir.

Bence almışken sağlam bir şeyler alın yeni çıkan oyunlara bakınca bence çok uzun ömürlü olmaz.

Yeni bir laptop aldım. Ekran kartı RTX3060 GDDR6 6 GB VRAM sizce ekran kartım günümüz oyunları için yeterli mi? Optimizasyon sorunu olan oyunlarda vs FPS sorunu yaşar mıyım yoksa gayet yeterli ve tüm oyunları Ultra da oynatır mı?

Bende 6800 var 1080p Ultra CoD Black Ops colf war da 16 GB VRAM kullandığını gördüm.

Gerisini sen düşün.

Yeni konular

Geri
Yukarı