RTX 3060 ani FPS düşmesi

qusun

Centipat
Daha fazla  
İşlemci: Ryzen 5 5600.
Ekran kartı: RTX3060.
RAM: 8x2 16 GB.
Selam, ekran kartımı yeni aldım. CS, R6, Valorant tarzı oyunlarda hiçbir problem yok fakat biraz fazla güç isteyen oyunlarda aktif olarak PUBG oynuyorum. PUBG'den örnek vermek gerekirse düşük ayarlarda işlemci kullanımım aşırı fazla ve düşük ayarlarda inanilmaz düşük FPS alıyorum. Bir dostum darboğaz olabilir dedi ve ayarları fullememi söyledi, Ultra ayarlarda 100-130 FPS arasında alıyorum. Yani sorun yok fakat ani saliselik takılmalar ve FPS düşmesi problemim var(özellikle oyunda fazla ev oyuncu vs. olan kısımlarında) aniden 50-60'lara düşüyor. FPS sonra 80-70 civarinda sonra tekrar 100-120 civari, yani oyun stabil bir halde çalışmıyor. Kasmıyor fakat akıcı da değil, 144 Hz monitor var ama sanki 75 Hz de oynuyor gibiyim. Sıcaklık değerleri ve RAM işlemci ekran kartı kullanimi falan da normal, ekstra bir şey yok ama RAM'den kaynaklı olabilir mi? İki RAM farklı model DDR4 fakat CL değerleri birbirinden farklı. Şimdiden teşekkür ederim sağlıklı günler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzenmaster ile işlemcinizi kurcalayın. Ben 3900x ile iyi sonuçlar elde ettim. Voltajı 1.3'e sınırladım ve sıcaklıl baya düşük kalıyor, kendi auto olduğunda sıcaklık baya yüksek pubg performansı dengesizdi.
Ekran kartında ise nvidia ayarlarından biraz optimize etmek gerek.
Pubg ultra da oynamaya gerek yok ve bu durumra gpu watt ihtiyacı da artar PSU beslemesi dengesiz olabilir.
Ram profilleriniz ayarlı mı? XMP ayarladınız mı? Cpu-Z programında değerler nasıl gözüküyor ve dual mi çalışıyor?

Windows 10 mu 11 mi kullanıyorsun ?
10 kullanıyorum

Sıcaklık nedir?
75-80 civarları işlemci kanalı için

Sıcaklık degerlerini paylas.
75-80 civarları

Ryzenmaster ile işlemcinizi kurcalayın. Ben 3900x ile iyi sonuçlar elde ettim. Voltajı 1.3'e sınırladım ve sıcaklıl baya düşük kalıyor, kendi auto olduğunda sıcaklık baya yüksek pubg performansı dengesizdi.
Ekran kartında ise nvidia ayarlarından biraz optimize etmek gerek.
Pubg ultra da oynamaya gerek yok ve bu durumra gpu watt ihtiyacı da artar PSU beslemesi dengesiz olabilir.
Ram profilleriniz ayarlı mı? XMP ayarladınız mı? Cpu-Z programında değerler nasıl gözüküyor ve dual mi çalışıyor?
kurcalayın derken bir rehber veya başka bir destek alabilcegim kaynak var mıdır bir de stok soğutucu var işlemcide güçlü bir soğutucu alsam değerleri düşürüp bu soruna iyi gelir mi acaba diye düşündüm çünkü sıcaklık değerleri 75-80 civarlarinda

10 kullanıyorum

75-80 civarları işlemci kanalı için

75-80 civarları

Kurcalayın derken bir rehber veya başka bir destek alabileceğim kaynak var mıdır bir de stok soğutucu var işlemcide güçlü bir soğutucu alsam değerleri düşürüp bu soruna iyi gelir mi acaba diye düşündüm çünkü sıcaklık değerleri 75-80 civarlarinda

Kardeşimde de 5600X 3060'lı bir sistem var onda da ani FPS düşüşleri vardı. Windows 10'a geri yükleyince bu sorun gitmişti. Ancak zaten siz Windows 10 daymışsınız. Problem ısınma değerleri olabilir ama 75 80 de güzel sıcaklıklar fazla değil. Arkadaşın önerdiği Ryzen Master'da voltaj kısması ile belki düzelebilir probleminiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı