RTX 3060 DLSS performansı düşük

RPacK

Hectopat
Yer
Türkiye
RAM
1x16 GB DDR5 4800MHz
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000
Ekran kartı
RTX 3060 Laptop 140W
İşlemci
R7 6800H
Öncelikle herkese merhaba, arkadaşlar. Elimde bu bilgisayar var. RTX 3060 140W ekran kartı ve Ryzen 7 6800H işlemcisi bulunuyor. Ancak Metro Exodus enhanced e. Ve chernobylite Enhanced Edition oyunlarında RTX açtığım gibi Ultra grafiklerde FPS 25'lere düşüyor. DLSS kalite yaptığımda iste hem FPS çok artmıyor 30-35'lere çıkıyor ve kalite ve grafikler ise videolarda gördüğümden daha çok bozuluyor. Bunun sebebi ne olabilir? Bazı konularda tek kanal RAM olduğundan bahsedildiğini hatırlıyorum ondan mı kaynaklıdır? İçinde 1x16 var çünkü. Yani ben mi çok şey bekliyorum yoksa benim ekran kartında mı bir farklılık var? Yardımcı olursanız sevinirim.

Metro Exodus Enhanced Edition'ı ultrada oynamanız mümkün değil zaten mobil 3060 ile. Ayrıca 30 serisinde DLSS 3 olmadığından performans artışı yüksek olmuyor ayrıca kalitede de gözle rahatça seçilen bir bozulma görülüyor.

Metro Exodus Enhanced Edition'ı ultrada oynamanız mümkün değil zaten mobil 3060 ile. Ayrıca 30 serisinde DLSS 3 olmadığından performans artışı yüksek olmuyor ayrıca kalitede de gözle rahatça seçilen bir bozulma görülüyor.
Ben DLSS 3 var ancak sadece Frame Generation yok diye biliyorum? Ayrıca Metroyu ultra değil high da oynuyorum ultra 20 fps zaten düzelteyim.

Ben DLSS 3 var ancak sadece Frame Generation yok diye biliyorum? Ayrıca Metroyu ultra değil high da oynuyorum ultra 20 fps zaten düzelteyim.

DLSS 3.5 Ray Reconstruction var diye biliyorum ben. Ki Metro'nun 3.5 desteği olduğundan şüpheliyim (3.0 var mı ondan da emin değilim.) 30 serisinde 3.0 olmaması lazım.
Enhanced Edition'da Ray Tracing kapasitesi arşa çıkartıldı oyunun, bu yüzden standart sürümden çok daha ağırlaştı.

DLSS 3.5 ray reconstruction var diye biliyorum ben. 3.0 olmaması lazım. Enhanced Edition'da Ray Tracing kapasitesi arşa çıkartıldı oyunun, bu yüzden standart sürümden çok daha ağırlaştı.

Anlıyorum. Peki o zaman bu DLSS'in ne olayı kaldı ya? Gerçekten kalite bozulmasına karşılık iyi bir performans bile vermiyor. Aynısını gidip 1080p yerine 720p oynasam daha çok performans artıyor kalite aynı şekil düşüyor. Çok mu abartılıyor DLSS?

Anlıyorum. Peki o zaman bu DLSS'in ne olayı kaldı ya? Gerçekten kalite bozulmasına karşılık iyi bir performans bile vermiyor. Aynısını gidip 1080p yerine 720p oynasam daha çok performans artıyor kalite aynı şekil düşüyor. Çok mu abartılıyor DLSS?

DLSS 3 kalite modunda beni tatmin ediyor doğrusu. Performans çok düşük olduğunda performansı toparlayabilme adına daha da düşük bir baz çözünürlükten renderladığı için hepten bozulmalar görülüyor.

Onun dışında DLSS 2 biraz göz kanatıyor o ayrı.

DLSS 3 kalite modunda beni tatmin ediyor doğrusu. Performans çok düşük olduğunda performansı toparlayabilme adına daha da düşük bir baz çözünürlükten renderladığı için hepten bozulmalar görülüyor.

Onun dışında DLSS 2 biraz göz kanatıyor o ayrı.
Gerçekten göz kanatıyor. DLSS 2 ve RTX'siz devam o zaman.

Enhanced Edition'da RT'yi tamamen kapatamıyorsunuz hocam. İmkanınız varsa normal sürümü tavsiye ederim.
Chernobylite da kapanıyor, Metro da da RTX düşük te iken 100 FPS lerde oluyor. Çok sorun olmuyor bence. Hem nedense Metroda DLSS kalitede görüntü çok az bozuluyor Cherno da ise sadece kalitede bile tuvale dönüşüyor.

Chernobylite da kapanıyor, Metro da da RTX düşük te iken 100 FPS lerde oluyor. Çok sorun olmuyor bence. Hem nedense Metroda DLSS kalitede görüntü çok az bozuluyor Cherno da ise sadece kalitede bile tuvale dönüşüyor.

Chernobylite'da 1.0 olma olasılığı var mı? Oynamadığım için ona yorum yapamadım. Metro'nun hem standart sürümünü hem de enhanced sürümünü birkaç kez bitirdiğim için onda yorum yapmam daha kolay oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı