RTX 3060 düşük oyun performansı

yunus123ordu

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Bende RTX 3060 Phoenix 12 GB ekran kartı var. Ben oyunlarda grafik kaltiesini de düşürsem de arttırsam da FPS sabit, değişmiyor.
Ayrıca Valorant'ta Full ayarlarda 150-180 civarı, Rust'ta ise 80 FPS alıyorum. Ben bunun bu kadar düşük FPS vereceğini sanmıyorum. Bu neden olabilir?

Bilgisayarda virüs filan yok ama şöyle bir bilgim var, bir yerde görmüştüm; RTX 3060 kartları 2K ve 4K mönitörler için daha uygunmuş ve bu yüzden ekran kartı zorlanmadığı için CPU'yu kullanıyormuş ama ben buna baktığım zaman Rust'ta CPU kullanımı %40-50 arası dolaşıyor, GPU ise %40-50 arası yani aynı seviyelerde. Peki neden hâlâ böyle oluyor? Bunun bir ekran kartı ayarı vs. var mı? Yine çoğu şeye göre 80 FPS iyi de monitör 165Hz ve ben bunu bu kadar akıcı oynayamıyorum. 165 Hz'lik bir monitör 165FPS altında bir oyunda 165Hz veremiyor diye duydum.

Her neyse, sadece merak ettiğim, bunun bir çözümü var mı? Mesela BIOS menüsüne girip işlemcinin 4 çekirdeğini kullandıttırsam ekran kartına daha fazla yük binip daha fazla FPS verebilir mi bilmiyorum ama bir yardım ederseniz güzel olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart : Gigabyte Z390 D
İŞLEMCİ : OctalCore Intel Core i7-9700K, 4600 MHz (46 x 100)
EKRAN KARTI : Asus Phoenix RTX 3060 12gb 192bit
SSD : JAMESDONKEY JD512 512GB M2
Ram : DDR4 U-DIMM 32GB
Monitör : Asus TUF Gaming VG249Q1R

Sisteminin bütün bilgisini yaz eksik ya da düzensiz olanı yazalım monitörde dahil.

Öncelikle işlemci kullanımın çok normal 8 Core 8 thread olduğu için 4 Core yaparsan boğarsın işlemcini arka planda yığılmalar olacağı için ekran kartına yük bindir NVIDIA kontrol panelindeki transparan ayarını falan mesela monitörün 24 inç olduğu için bence yük binmiyor 27 inç bile olsa az biraz zorlanırdı 12 GB aşırı çok 24 inç monitör için. Mesela varsa ağır bir oyun GTA 5 veya RDR2 gibi onlarda test yap kullanım yükseliyorsa ileride monitör değiştirirsin Valorant maksimum 10 GB oyun ve grafikleri aşırı pasif. İstesende GPU kullanımını arttıramazsın. Monitör çözünürlüğün artmadığı sürece.

Öncelikle işlemci kullanımın çok normal 8 Core 8 thread olduğu için 4 Core yaparsan boğarsın işlemcini arka planda yığılmalar olacağı için ekran kartına yük bindir NVIDIA kontrol panelindeki transparan ayarını falan mesela monitörün 24 inç olduğu için bence yük binmiyor 27 inç bile olsa az biraz zorlanırdı 12 GB aşırı çok 24 inç monitör için. Mesela varsa ağır bir oyun GTA 5 veya RDR2 gibi onlarda test yap kullanım yükseliyorsa ileride monitör değiştirirsin Valorant maksimum 10 GB oyun ve grafikleri aşırı pasif. İstesende GPU kullanımını arttıramazsın. Monitör çözünürlüğün artmadığı sürece.
aynen abi beamng driver diye bir oyun var mesela valorantta 150 fps alırken o oyunda 200 fps alıyorum dediğing ibi şimdi bios menüsünden işlemci çekirdeiğini 4 çekirdeğe indiricem bakim değişiklik olucakmı
yok abi yaptım ama değişiklik olmadı denetim masasından yapılıyorsa daha açıklayıcı olurmusun hangi ayarı ne yapmam lazım diye pek bi bilgim yokda

Son düzenleme:
Aynen abi BeamNG driver diye bir oyun var mesela Valorant'ta 150 FPS alırken o oyunda 200 FPS alıyorum dediğing ibi şimdi BIOS menüsünden işlemci çekirdeiğini 4 çekirdeğe indireceğim bakim değişiklik olacak mı?

Yok abi yaptım ama değişiklik olmadı Denetim Masası'ndan yapılıyorsa daha açıklayıcı olur musun hangi ayarı ne yapmam lazım diye pek bir bilgim yok da.

Ekran kartın'a ne kadar yük bindirebilirsen o kadar iyi monitörün 1080p ise NVIDIA Denetim Masası'ndan DSR'ı aktif edebilirsin transparan kısmı falan var onları 8X yapabilirsin ayarları kısmak FPS arttırıyor ancak 12 GB bir ekran kartına 144p için para vermedin öyle değil mi Valorant 2 ay evveline kadar optimize edilemiyordu GeForce Experience'de flash ile ilgi bir sorunu vardı. Sen oyunları kendine göre optimize et gerisi hikaye, CS:GO ile ilgili şunu kıs bunu kapat fiyen bir YouTube kanalı var 3080 le 1024-768 oynayın diyor adam 20.000 TL'yi kör olmak için verir mi insan oyunu düzeltsinler.
Ekran kartın'a ne kadar yük bindirebilirsen o kadar iyi monitörün 1080p ise NVIDIA Denetim Masası'ndan DSR'ı aktif edebilirsin transparan kısmı falan var onları 8X yapabilirsin ayarları kısmak FPS arttırıyor ancak 12 GB bir ekran kartına 144p için para vermedin öyle değil mi Valorant 2 ay evveline kadar optimize edilemiyordu GeForce Experience'de flash ile ilgi bir sorunu vardı. Sen oyunları kendine göre optimize et gerisi hikaye, CS:GO ile ilgili şunu kıs bunu kapat fiyen bir YouTube kanalı var 3080 le 1024-768 oynayın diyor adam 20.000 TL'yi kör olmak için verir mi insan oyunu düzeltsinler.

Single oyunlarda mesela Witcher 3 RDR2 GTA 5 gibi oyunlarda da en az 80 FPS alırsın sen ayarı ekran kartına bindirdikçe işlemcin yorulmaz 12 GB fazlasıyla yeterli ayarı kısarsan işlemcin yüzde 60 çalışsa bile elinden gelen FPS'yi kıstığın ayar kadar alacaksın.

Single oyunlarda mesela Witcher 3 RDR2 GTA 5 gibi oyunlarda da en az 80 FPS alırsın sen ayarı ekran kartına bindirdikçe işlemcin yorulmaz 12 GB fazlasıyla yeterli ayarı kısarsan işlemcin yüzde 60 çalışsa bile elinden gelen FPS'yi kıstığın ayar kadar alacaksın.
abi o dediğin ayarı yaptım ama birşey değişmedi sdadece çözünürlük büyüdü ve fps değişmedi mesela ben rustta ortalama 100 fps alıyorum bunu oyun içi ayarlardan nasıl ekran akrtına yük bindirebilirim hangiş ayarları açarsam ekran kartına yük biner ama bütün ayarlar full zaten

Geri
Yukarı