RTX 3060 Gaming laptoplar alınır mı?

Bütçe
900-1300 dolar/12.000-20.000tl

cemata

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar, ben bu sıralar 900-1300 dolar aralığında uzun yıllar keyifli kullanabileceğim bir makine arıyorum, başta RTX 3050 serisine baktım ve çoğu kişi 3060 almanın daha mantıklı olduğunu VRAM darboğazı yaşandığını söylemiş. Ben de bunun üzerine hem AMD RX6800 hem de RTX 3060 ekran kartlı laptoplara bakmaya başladım ancak anladım ki olay sadece ekran kartını seçmeklede bitmiyor ekran kartının watt değeri, PC'deki işlemci Vs'de çok ciddi etkileyebiliyor. Özellikle işlemcinin 30-40 FPS etkilediği senaryolar gördüm high end oyunlarda ve biraz gözümü korkuttu. i7 11.nesil h serisi bir işlemci mi yoksa AMD 7 5800 gibi bir şey mi daha mantıklı olur, veya bu bahsettiğim fiyat aralığında maksimum FPS değerlerini alabileceğim makine nedir? Fikri olan varsa yazarsa sevinirim.

O bütçede alabileceğiniz en iyi laptop yine 3060'lı laptop olacaktır.

i7 11. nesil ile Ryzen 7 5800H'ın performansları benzer zaten, Intel birazcık güçlü ama çok fark yok. Ekran kartına önem verin yeter.

O bütçede alabileceğiniz en iyi laptop yine 3060'lı laptop olacaktır.
açıkçası lenono zaten seçeneklerimden biriydi ancak monster konusunda herkestek duyduğum bir sürü kötü yorum ve 17 inch olması çok gözümü korkuttu başka bu tarz önerebileceğin laptop var mı?
i7 11. nesil ile Ryzen 7 5800H'ın performansları benzer zaten, Intel birazcık güçlü ama çok fark yok. Ekran kartına önem verin yeter.
şu ana kadar baktığım istediğim kriterlere uyan 5-6 laptopda 80-90w arası, daha yüksek watt veren bir makinaya bakmak daha mı doğru, yoksa yeterli olacak mıdır

açıkçası lenono zaten seçeneklerimden biriydi ancak monster konusunda herkestek duyduğum bir sürü kötü yorum ve 17 inch olması çok gözümü korkuttu başka bu tarz önerebileceğin laptop var mı?
O kasa gayet iyidir, ben de pek sevmem Monster'ı ama güzeldir yani. 17 ekran olması benim için daha iyidir ama siz küçük olsun istiyorsanız Lenovo alabilirsiniz ikisi de fiyatını hak ediyor.

şu ana kadar baktığım istediğim kriterlere uyan 5-6 laptopda 80-90w arası, daha yüksek watt veren bir makinaya bakmak daha mı doğru, yoksa yeterli olacak mıdır
Hocam işlemci bir yere kadar önemlidir elbette ama bütçeniz varsa eğer elbette daha yüksek Watt'lı ekran kartlarına bakabilirsiniz, mesela 130 W RTX 3060 (aslında maksimum RTX 3060 115 W olmakta, Dynamic Boost teknolojisi sayesinde ekstradan 15 W daha ekleniyor), 90 W olandan kabaca %20-25 daha iyi gibi.

Hocam işlemci bir yere kadar önemlidir elbette ama bütçeniz varsa eğer elbette daha yüksek Watt'lı ekran kartlarına bakabilirsiniz, mesela 130 W RTX 3060 (aslında maksimum RTX 3060 115 W olmakta, Dynamic Boost teknolojisi sayesinde ekstradan 15 W daha ekleniyor), 90 W olandan kabaca %20-25 daha iyi gibi.
130w ekran kartı olan model bulamadım ki bir türlü, katana'larda falan var onlarda 30k'dan başlıyor benim bütçeyi çok aşıyor

Ek olarak laptop alırken paneline de bakın, çoğu 250nits %45ntsc panelli. Bir markanın üst serileri ise %72ntsc 300nits panel konmuş oluyor. Hissedilen farkı ise 45 olan kırmızıyı turuncuya yakın gösteriyor, 72 olan kırmızıya yakın. Mesela benim bildiğim 2021'de lenovo için ideapad olanlar 45 lik idi. Lenovo legion ise 120hz ise panel yine 45 lik, 144 ve üstü 165 vs. bunlar 72 lik idi. Her neyse bu olay kimi için kriter, bilgi vermek istedim. Yurt dışı düşünürseniz amazon uk, es'da yaz ayları güzel indirimler oluyor, satışlar azaldığı ve milletin tatil yaptığı için olsa gerek.

Geri
Yukarı