RTX 3060 her oyunda %99 kullanılıyor

TakTakPaT

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşelmci: Amd ryzen 5 5600x
Anakart: Asus TUF 550M-plus
Ekran Kartı: Asus Dual RTX3060
RAM: Adata XPG TUF gaming 8GB DDR4 3200mhz ×2
Depolama: Samsung 980 1TB SSD
Kasa: FSP VG15FE
PSU: FSP hyper pro 650W
Arkadaşlar merhaba. Benim ekran kartım NVIDIA GeForce RTX 3060.

Benim sorunum ekran kartı istisnasız her oyunda ℅99 kullanıyor (bunun doğal olduğunu biliyorum ama her oyunda "başlatır başlatmaz" %99 kullanıyor) ve 75 derecelere çıkıp üstleri de zoruluyor. Bundan dolayı fanlar %70+ civarı çalışıyor ve hayvan gibi ses oluyor.
Bu durumdan çok rahatsız oluyorum, bunu önlemenin bir yolu var mı? Fan hız ayarlarım fotoğrafta mevcuttur.

Edit: Arkadaşlar şimdiki güncel fan ayarlarım böyle, MSI Afterburner' daki varsayılan ayarlar bunlar. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Dosya Ekleri

• 16856522944197189661192611646221.jpg
    16856522944197189661192611646221.jpg
    165,4 KB · Görüntüleme: 36
  • FanAyarları.jpg
    FanAyarları.jpg
    212,4 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
V-Sync kullanmanı tavsiye ederim. Monitörünün yenileme hızında çalışır ve gereksiz yere ekran kartı da son güçte çalışmamış olur. V-Sync kapalı kullanıyorsun sanırım.

V-Sync kullanmanı tavsiye ederim. Monitörünün yenileme hızında çalışır ve gereksiz yere ekran kartı da son güçte çalışmamış olur. V-Sync kapalı kullanıyorsun sanırım.
V-Sync tam olarak nedir acaba? Ben sadece desteklenen oyunlarda kullanılan bir özellik olarak biliyorum.

Hayır. Her oyun destekler. Oyun kare hızını, monitörünün kare hızına eşitler. Yani monitörün 60Hz ise, ekran kartında 60FPS görüntü verir. Zaten monitörünün yenileme hızından daha fazla FPS alırsan görüntüde yirtilmalar görürsün.

Hayır. Her oyun destekler. Oyun kare hızını, monitörünün kare hızına eşitler. Yani monitörün 60Hz ise, ekran kartında 60FPS görüntü verir. Zaten monitörünün yenileme hızından daha fazla FPS alırsan görüntüde yirtilmalar görürsün.

Anlıyorum. Benim monitörüm 165Hz sence daha aşağı mı çekmeliyim?

Her oyundan 120 FPS 140 FPS üstü alamayacağını varsayarsak, ekran kartının gereksiz yere yorulmaması için daha aşağı FPS limitleri uygulayabilirsin.
İlk önce yapman gereken monitörünün tazeleme hızını 60Hz'e çekmek ve sonra oynadığın oyunlarda dikey tazeleme yani V-Sync açmak. Göreceksin ki, ekran kartın Full yükte çalışmayacak.

Her oyundan 120 FPS 140 FPS üstü alamayacağını varsayarsak, ekran kartının gereksiz yere yorulmaması için daha aşağı FPS limitleri uygulayabilirsin.
İlk önce yapman gereken monitörünün tazeleme hızını 60Hz'e çekmek ve sonra oynadığın oyunlarda dikey tazeleme yani V-Sync açmak. Göreceksin ki, ekran kartın Full yükte çalışmayacak.
Teşekkür ederim. Çok sağol.

Arkadaşlar burayı okuyan illaki olur, bu size V-Sync ile alakalı rehber olur: V-Sync Nedir?

Geri
Yukarı