RTX 3060 i5-11400 CS:GO ve LoL'de düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10

khatduh35

Femtopat
Daha fazla  
Sistemim şu şekilde:
  • Windows 10 64 Bit
  • Anakart: ASUS Prime B560M-A
  • Ekran kartı: ASUS RTX3060 ROG STRIX 12 GB
  • İşlemci: i5 11400
  • RAM: DDR4 2x8GB 4000MHz CL18
  • SSD: M.2 500GB 3500/2000MB/s
  • Power: ASUS TUF Gaming 550b 550W 80Plus Bronze
  • İşlemci soğutucusu: Cooler Master ML120LV2 likit soğutucu tek radyatör
  • Monitör: LG 24” 144Hz 1ms IPS

Bu Gaming sistemimde yazdığım oyunlarda Ultra ayarlarda CS:GO'da 140-200FPS arası, LoL'de 230FPS, PUBG'de 100-140FPS, Cyberpunk'da 65-90 arası FPS değerleri alıyorum.

DSR ayarını 2X'de kullanıyorum, DSR kapattığım zaman FPS değerleri daha da düşüyor. Monitörüm 144Hz olduğu için 144FPS üstü olup olmaması pek mühim değil biliyorum ama gerek YouTube'da aynı sistemin test videolarında gerek arkadaşlarımda ya da Gaming PC kullananlara sorduğum zaman aldığım FPS değerlerinin düşük olduğunu görüyorum.

Aynı sistem ama tek farkı Ryzen 7 3700X olan arkadaşım neredeyse bu FPS değerlerimin iki katını alıyor. İki işlemci arasında bu denli büyük fark mı var ya da benim sistem de bir sorun mu var? Driverların tümü güncel, bilgisayarı alalı tam 1 ay oldu.

Bilgilendirirseniz sevinirim, çok teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun yüksek RAM frekansından kaynaklı olabilir, ikinci vites mevzusundan.

İkinci vites işlemci ve RAM'lerin asenkron çalışmasıdır, bu da performans düşüşüne yol açar. RAM OC bilgin var ise biraz oynama yapıp (3600MHz CL16 yaparak örneğin) deneme yapabilirsin. Kısaca işlemciyi 1. vitese almayı dene.

Bu sırada sıcaklıklar ne durumda? Onları da yazarsan sevinirim.

Sorun yüksek RAM frekansından kaynaklı olabilir, ikinci vites mevzusundan.

İkinci vites işlemci ve RAM'lerin asenkron çalışmasıdır, bu da performans düşüşüne yol açar. RAM OC bilgin var ise biraz oynama yapıp (3600MHz CL16 yaparak örneğin) deneme yapabilirsin. Kısaca işlemciyi 1. vitese almayı dene.

Bu sırada sıcaklıklar ne durumda? Onları da yazarsan sevinirim.
2. Vites olayını bende okumuştum sonrasında Ramleri xmp yaparak 3200’e çektim şu an 3200’de kullanıyorum, sıcaklık değerlerini düzenli olarak takip ediyorum herhangi bir yükseklik söz konusu olmuyor. İşlemci maks 55 derece gpu da maks 55 derece civarında oluyor

2. Vites olayını bende okumuştum sonrasında Ramleri xmp yaparak 3200’e çektim şu an 3200’de kullanıyorum, sıcaklık değerlerini düzenli olarak takip ediyorum herhangi bir yükseklik söz konusu olmuyor. İşlemci maks 55 derece gpu da maks 55 derece civarında oluyor

Tamam sıcaklıklar iyiyse madem, XMP'nin faydasını gördün mü bari?

Hocam merhaba, kasanın ön paneline yakın olan fan sallanarak mı çalışıyor kontrol edebilir misiniz? Soracak kimse bulamadım size sorayım dedim. (profilimde konusunu açmıştım.)

Hocam merhaba, kasanın ön paneline yakın olan fan sallanarak mı çalışıyor kontrol edebilir misiniz? Soracak kimse bulamadım size sorayım dedim. (profilimde konusunu açmıştım.)
Rog strix Rtx 3060 için soruyorsan eğer, fanlar ilk hareket ederken bi titreme sesi oluyor ekran kartı fanlarında. Araştırdım biraz rog strix 2060 serisinde de bu sorunu yaşayanlar varmış

Yeni konular

Geri
Yukarı