RTX 3060 i5-13400F sistem için öneriler

Bütçe
30000
Selamlar,

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Bu kadar kötü bir seçim yaptığımın gerçekten farkında değildim, dolayısıyla başlığı açtığıma çok sevindim, sizlerin sayesinde güzel fikirler edinmiş oldum.
İşlemci gücü benim için önemli bir husus ve kesinlikle NVIDIA ekran kartı istiyorum.

Nvidia isterseniz bu sistemi, anakartı B550M DS3H, kasayı Deepcool CC560 seçip, soğutucu olarak da SE214XT alıp takabilirsiniz. İsterseniz SSD'yi 1TB yapabilirsiniz.

Yukarıdaki öneriniz istediğime çok yakın, hatta istediğimden daha üstün olmuş.
Önerilerinize ilave olarak işlemciyi 5600X yapmayı düşünüyorum. SE214XT bu işlemci için de yeterli soğutmayı sağlayabilir mi?
Önerdiğiniz kasa yerine daha uygun fiyatlı olan FRISBY FC-9320G 600W 80 Plus'ı tercih etsem çok bir şey kaybeder miyim?

5600x gereksiz bir yükseltme. 5600'ün fabrika çıkışı OC yapılmış hali. Düz 5600 kalması daha iyi.
SE-214XT rahatlıkla 5600'ü soğutur.
Frisby kalitesiz bir marka ve güç kaynağı da güvenilmez. Deepcool kasadaki güç kaynağı çok daha kaliteli. Ayrıca kasanın hava akışı da daha iyi. 5600x yerine kasayı değiştirmek veya diğer parçaları yükseltmek daha iyi. Yine de harcama yapmak istemezseniz kasayı değiştirmeden de sistemi alabilirsiniz.

Selam,

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Bu kadar kötü bir seçim yaptığımın gerçekten farkında değildim, dolayısıyla başlığı açtığıma çok sevindim, sizlerin sayesinde güzel fikirler edinmiş oldum.
İşlemci gücü benim için önemli bir husus ve kesinlikle NVIDIA ekran kartı istiyorum.

Yukarıdaki öneriniz istediğime çok yakın, hatta istediğimden daha üstün olmuş.
Önerilerinize ilave olarak işlemciyi 5600X yapmayı düşünüyorum. SE214XT bu işlemci için de yeterli soğutmayı sağlayabilir mi?
Önerdiğiniz kasa yerine daha uygun fiyatlı olan Frisby FC-9320G 600W 80 Plus'ı tercih etsem çok bir şey kaybeder miyim?

5600X'e gerek yok ama işlemci MPK yani fansız bence onu değiştirin ve anakartı ASUS Prime B450 yapın.

Merhabalar,
Önerileriniz ve kıymetli vaktiniz için tekrar teşekkür ederim.
Yaklaşık 1300₺ kâr edebilme imkanı doğurduğu için, sistemde seçilmiş olan "Antec NX292 Rainbow Fanlı Camlı Kasa- Xıgmatek 600W 80 Plus Güç Kaynağı" kasa ile devam etmeyi düşünüyorum. Fiyatı 2000₺. Bu fiyata önereceğiniz, şunu alsan daha mantıklı olur diyeceğiniz bir kasa var mı?
Son olarak bir soru daha sormak istiyorum.
İleride sistemimi 40 serisi ekran kartına yükseltmek istesem, bu anakartı (Gigabyte B550M-DS3H) değiştirmem gerekir mi? Örneğin kasa seçiminden kurtardığım 1300₺'yi seve seve bu uğurda harcayabilirim. İleride sistemi yükseltmek istediğimde sadece ekran kartı ve işlemci alıp devam edebileceğim bir anakart olsun isterdim (eğer mümkünse).
ÖRNEĞİN:
Bu anakart ile devam edip, ileride işlemciyi AMD Ryzen 7 5800X3D ile ve ekran kartını RTX 4070 Ti ile değiştirsem 2K çözünürlükte problem yaşar mıyım?

Son düzenleme:
Merhabalar,
Önerileriniz ve kıymetli vaktiniz için tekrar teşekkür ederim.
Yaklaşık 1300₺ kâr edebilme imkanı doğurduğu için, sistemde seçilmiş olan "Antec NX292 Rainbow Fanlı Camlı Kasa- Xıgmatek 600W 80 Plus Güç Kaynağı" kasa ile devam etmeyi düşünüyorum. Fiyatı 2000₺. Bu fiyata önereceğiniz, şunu alsan daha mantıklı olur diyeceğiniz bir kasa var mı?
Son olarak bir soru daha sormak istiyorum.
İleride sistemimi 40 serisi ekran kartına yükseltmek istesem, bu anakartı (Gigabyte B550M-DS3H) değiştirmem gerekir mi? Örneğin kasa seçiminden kurtardığım 1300₺'yi seve seve bu uğurda harcayabilirim. İleride sistemi yükseltmek istediğimde sadece ekran kartı ve işlemci alıp devam edebileceğim bir anakart olsun isterdim (eğer mümkünse).
ÖRNEĞİN:
Bu anakart ile devam edip, ileride işlemciyi AMD Ryzen 7 5800X3D ile ve ekran kartını RTX 4070 Ti ile değiştirsem 2K çözünürlükte problem yaşar mıyım?
Anakart sorun yaşatmaz ama güç kaynağının 4070 Ti için yetersiz olacağını düşünüyorum. Ayrıca 4070 Ti biraz büyük ve Antec kasa ile sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden ileride RTX 4000 serisi alma planınız varsa Deepcool almanız gerekebilir. En azından tekrar kasa ve PSU değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı