Çözüldü RTX 3060 laptop oyunlarda düşük FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sXdeha

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, bu sistemle normalde God of War, Spider-Man gibi yeni oyunlarda 60+ görmem gerekirken (DLSS falan açık) nedense 40-60 arasında takılıp kalıyorum. İnternette izlediğim videolarda adamlar DLSS açınca 10-15 FPS fark ederken bende 5-10 FPS fark ediyor. Adamlarda aynı şekilde GPU kullanımı da daha fazla. Performans ayarlarının tamamını yaptım. RAM 16x1 o yüzden mi acaba? Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaç wattlık olan seri? Laptop markası nedir? Böyle teknik verileri de paylaşırsanız fikrimizi söyleyebiliriz. 75 wattlık 3060'da var 130 wattlık olanda :)

Oyunlarda performans artışı için tecrübelerim ve yaptıklarım:
1.İlk öncelik oyun içi ayarları
2.Güncel ekran kartı driverı
3.NViDiA denetim masası programı içerisinde yer alan "3D Ayarlarının Yönetilmesi" sekmesi var. Youtube'den en iyi ayarlar için hangi seçenekler ne olmalı onu izleyin. Gerçekten oda çok etki ediyor..

Merhaba, bu sistemle normalde God of War, Spider-Man gibi yeni oyunlarda 60+ görmem gerekirken (DLSS falan açık) nedense 40-60 arasında takılıp kalıyorum. İnternette izlediğim videolarda adamlar DLSS açınca 10-15 FPS fark ederken bende 5-10 FPS fark ediyor. Adamlarda aynı şekilde GPU kullanımı da daha fazla. Performans ayarlarının tamamını yaptım. RAM 16x1 o yüzden mi acaba? Cevaplarınızı bekliyorum.

Bende de 3060 kasa var. Spider-Man yüksek ayarlar, RTX açık RTX ayarları da yüksekte bende 50-70 arası alıyorum. 2 saat falan oynadıktan sonra daha da düşüyor. Yani gayet normal hatta laptop olduğu için FPS değerlerin çok iyi.

Tek kanal RAM etkileyebilir. İşlemci PCI 4 desteklemiyorsa etkileyebilir. GPU watt etkileyebilir. Adaptör yetersizdir o bile etkileyebilir. Detaylı marka model lazım tahminleri daha doğru yapabilmek için.

Kullandığınız ekran kartı max performance diye mi geçiyor yoksa 75watt mı? 75watt'sa normal.

Tek kanal RAM performansı etkiler. Ekran kartınız kaç watt? Eğer Max-Q ise veya 75W ise bu aldığınız performans normaldir. Laptoplarda ekran kartının watt olayı var. Max-Q veya düşük watt a sahip ekran kartları 15-20 FPS kadar kayıp verdirttirebiliyor yer yer.

Tek kanal RAM performansı etkiler. Ekran kartınız kaç watt? Eğer Max-Q ise veya 75W ise bu aldığınız performans normaldir. Laptoplarda ekran kartının watt olayı var. Max-Q veya düşük watt a sahip ekran kartları 15-20 FPS kadar kayıp verdirttirebiliyor yer yer.

105 watt ekran kartım.

Bende de 3060 kasa var. Spider-Man yüksek ayarlar, RTX açık RTX ayarları da yüksekte bende 50-70 arası alıyorum. 2 saat falan oynadıktan sonra daha da düşüyor. Yani gayet normal hatta laptop olduğu için FPS değerlerin çok iyi.

Bende RTX kapalı olduğu halde 40-50 alıyorum.

RAM'i aldım bakalım taktığımda performansta artış olacak mı?

16 GB RAM aldım taktım dual channel oldu son güncellemeyi hemen yapayım. God of War'da aldığım FPS 50-60'tan -ayarlar aynı- 90-100'e çıktı, Marvel's Spider-Man 40-60 FPS'ten 60-80 arasına yükseldi. Kesinlikle dual channel yapın, GPU kullanımım bile direkt arttı.

Geri
Yukarı