RTX 3060 sistem oyunlarda FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 11

Tan123

Centipat
Daha fazla  
RAM
g.skill 3200mhz trident z neo
SSD veya HDD modeli
Kingston 500 gb
Ekran kartı
Rtx 3060 trio 12g
Anakart
b550m bazzoka
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Merhaba arkadaşlar. Sistemi 1 2 ay öncesinde topladım ve FPS CS:GO ve Rainbow'da 400ken bir anda 130'lara düşüyor nedenini hala çözebilmis değilim BIOS sürümünden olabilir mi? Bu sourunu açık dünya oyunlarında yaşamıyorum sadece rekabetçi oyunlarda FPS 400ken bir saçma yerde çatışmada yok 130'a düşüyor saliselik geli geliyor.
Denediğim şeyler:
Güç planını değiştirmek.
XMP 2.0 ve 1.0 denemek.
Nvdiea ayarlarlarını yapmak.
Sıcaklık değerleri ve ekran kartı işlemci kullanımlarına bakmak.

1649238685142.png

BIOS sürümünden kastın nedir her zaman en son çıkan beta aşamasında olmayan sürümü kullanacaksın RAM 1 tane mi var sende yoksa çift mi?

BIOS sürümünden kastın nedir her zaman en son çıkan beta aşamasında olmayan sürümü kullanacaksın RAM 1 tane mi var sende yoksa çift mi?

RAM çift BIOS 8x2 BIOS sürümünden kastım bu BIOS sürümü eski ve ben Ryzen 5600X kullanıyorum ama anakartın diğer BIOS sürümünde Ryzen 5000 destekli yazıyor.

Sen bakma orada ne yazdığına gir anakartın destek sayfasına en son yalnız beta ya da deneme sürümü olmayan en son güncel BIOS'u kullan.

Dostum 5600X kullanıcıları çoğu rekabetçi oyunlarda bu şikayetleri alıyor. Anakarttan SMT/SVM kapatarak deneyebilir misin?

Anakarttan SMT/SVM derken? Ben çok anlamadım bu işlemi nasıl yapaçağım?
Dostum 5600X kullanıcıları çoğu rekabetçi oyunlarda bu şikayetleri alıyor. Anakarttan SMT/SVM kapatarak deneyebilir misin?

Şimdi buldum SMT Control Auto'da svm kapalı.

Son düzenleme:
Bir dene bakalım düşük bir ihtimal de olsa çözüm olabilir.

BIOS>Overclock>Advanced CPU Configuration>SVM Mode=OFF
Anakarttan SMT/SVM derken? Ben çok anlamadım bu işlemi nasıl yapaçağım?

Şimdi buldum SMT Control Auto'da svm kapalı.
İkisini de (SMT/SVM) kapatarak deneyin. Eğer sonuç alamazsınız eski haline çevirin.

Bir dene bakalım düşük bir ihtimal de olsa çözüm olabilir.

bıos>overclock>advanced CPU configuration>svm mode=off

İkisini de (SMT/SVM) kapatarak deneyin. Eğer sonuç alamazsınız eski haline çevirin.

Teşekkür ederim şimdi CS:GO ve Rainbow gibi rekabetçi oyunlarda deneyeceğim. Bir de bu SMT ve smvnin kapalı olması %1 FPS'e etki eder mi yani bir oyunlarda FPS düşüsü olur mu forumlara baktımda %1 FPS düşüyormuş.

Teşekkür ederim şimdi CS:GO ve Rainbow gibi rekabetçi oyunlarda deneyeceğim. Bir de bu SMT ve smvnin kapalı olması %1 FPS'e etki eder mi yani bir oyunlarda FPS düşüsü olur mu forumlara baktımda %1 FPS düşüyormuş.
Denemekten zarar gelmez her oyun yüksek çekirdeğe ihtiyaç duymaz dostum. Sen bir dene dostum duruma göre beni etiketlersin 👍

Yeni konular

Geri
Yukarı