RTX 3060 sistem yüksek FPS vermesine rağmen oyun takılıyor

İşletim sistemi
Windows 10

gLow

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
RTX 3060
Anakart
a320m-k
İşlemci
ryzen 5 5600
Öncelikle size sorunu anlatayım. Anlık takılma sorunu sadece Squad'da oluyor. Böyle bir sorunum daha önceden yoktu 2 ay öncesinde başladı kendi bilgilerim dahilinde ne yaptıysam çözemedim. Sorunu ilk fark ettiğim zaman 2-3 dakikada bir anlık takılma oluyordu. Zaman geçtikçe takılmalar çoğalmaya başladı. Artık 2-3 dakikada bir değil bazen 10 saniyede 1 defa bazen 10 saniyede 3 defa oluyor. Anlık takılma esnasında 30 FPS civarlarına düşüp tekrardan yükseliyor.
(Sistem bilgisini konu açarken istediği için buraya yazmadım).
Oyunda anlık olarak ekran kartım 60 derece, işlemcim 85-90 dereceler arasında gidip geliyor. (90 derece maximum üstüne çıktığını daha görmedim).
(FPS'in 44 olduğuna bakmayın sanırım anlık takılma esnasında SS almışım. (büyük fightlarda 60a kadar düşüyor normal stabil FPS 80-90).

perf.png

Şu zamana kadar denediğim yöntemler, yollar;

İşlemcim önceden 97 derecelere kadar çıkıyordu termal macun sürdüm ve undervolt yaptım. Undervolt sonrası 75 derecelere kadar gerilemesine rağmen oyundaki anlık takılmalar devam ettiği için BIOS ayarlarını sıfırlayıp yaptığım tüm işlemleri eski haline getirdim. Yukarıda belirttiğim gibi 85-90 derece arasında sıcaklık devam ediyor.

İnternette gördüğünüz, bildiğiniz FPS arttırma adı altındaki çoğu söylenenleri yaptım yine işe yaramadı.

Bu yöntemleri denedikten sonra bilgisayarı formatladım BIOS'u, chipseti, ekran kartını güncelledim, sorunum yine çözülmedi.

Benchmark testi yaptığımda sonuçların normal olduğunu gösterdi bu arada. (2 hafta önce yaptığım için sonucun görüntüsünü almadım).

Squad optimize bir oyun değil diyenler olacak biliyorum bende farkındayım ama bu sorun oyuna güncelleme geldikten sonra veya bir şey değişince olmaya başlamadı. Durduk yere ortada bir şey yokken bu sorunu yaşamaya başladım.

GPU kullanımı düştüğü için darboğaz yiyor sistem anlık, ekran görüntüsünden belli oluyor zaten. Bunun sebebi NVIDIA sürücüsü olabilir, oyunun sıkıntısı olabilir sebebini bilemiyorum ama çözüm throttlestop olabilir.
Ayrıca işlemcinin bu kadar ısınması da yine throttling yapıp işlemci frekansını anlık olarak diplere çekmesine sebep olabilir. Undervolt'u yine yapıp CPU sıcaklığını 75-80 arasında tutun daha sonra aşağıdaki videodaki ayarları üzerinde deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemcinin 90 derece olması bana normal gelmedi hocam. Soğutma konusunda geliştirme yapman lazım gibi.
stok fan kullanıyorum undervolt yaptığım zaman işlemci sıcaklığı 75 derecelere kadar düştü fakat sorun devam ettiği için yaptığım işlemi geri aldım

GPU kullanımı düştüğü için darboğaz yiyor sistem anlık, ekran görüntüsünden belli oluyor zaten. Bunun sebebi NVIDIA sürücüsü olabilir, oyunun sıkıntısı olabilir sebebini bilemiyorum ama çözüm throttlestop olabilir.
Ayrıca işlemcinin bu kadar ısınması da yine throttling yapıp işlemci frekansını anlık olarak diplere çekmesine sebep olabilir. Undervolt'u yine yapıp CPU sıcaklığını 75-80 arasında tutun daha sonra aşağıdaki videodaki ayarları üzerinde deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
dediğinizi yapıcam sonucu paylaşırım

Programı indirdiğimde "cpu not supported" hatası aldım. internetten araştırdığımda sadece intel işlemcilerini destekliyormuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı