RTX 3060 sistemde ekran çizgileniyor

Ferhat D

Hectopat
Birkaç gündür bakıyorum fakat bu bir sorun.
Ekranın sol tarafındakı mavi beyaz karışımı yerlere bakacak olursanız çizgilenme mevcut. Mevcut mevcut olmasında da bu bir sorun mu? Eğer sorun ise sorunlu parçayı nasıl bulacağım? Monitör, DP kablo, RAM, ya da ekran kartı sorunlu ama hangisi onu bilmiyorum.

Arada bir YouTube'da video izlerken aniden siyah parazit gibi garip şeyler gidip geliyordu fakat kafaya takmıyordum. Belki de onu tetikleyen şey budur. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eki Görüntüle 1676495

Dosya Ekleri

• Business Tour Screenshot 2023.02.20 - 19.30.45.00.png
    Business Tour Screenshot 2023.02.20 - 19.30.45.00.png
    511 KB · Görüntüleme: 45
Ekranın sol tarafındakı mavi beyaz karışımı yerlere bakacak olursanız çizgilenme mevcut. Mevcut mevcut olmasında da bu bir sorun mu? Eğer sorun ise sorunlu parçayı nasıl bulacağım? Monitör, DP kablo, RAM, ya da ekran kartı sorunlu ama hangisi onu bilmiyorum.

Arada bir YouTube'da video izlerken aniden siyah parazit gibi garip şeyler gidip geliyordu fakat kafaya takmıyordum. Belki de onu tetikleyen şey budur. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eki Görüntüle 1676495
Monitör ile alakalı gözüküyor hocam. 139 fps alırken monitörün refresh hızı ve aynı zamanda özellikle bu atmış olduğunuz ekran görüntüsünde genelde Frameler sabit. bir synch teknologisi olmayıp, üstüne böyle sabit menü ekranlarında yüksek fps alırsanız bu gibi sorunlar olabilir, ancak bu söylediğimin yüzde yüz doğruluğu yok. Görmeden bilemeyiz.

Aynı sorunu eğer performans grafik içerek oyunları oynarken YAŞAMIYORSANIZ muhtemelen dediğimden kaynaklı bir problemdir.

Monitör ile alakalı gözüküyor hocam. 139 FPS alırken monitörün Refresh hızı ve aynı zamanda özellikle bu atmış olduğunuz ekran görüntüsünde genelde Frameler sabit. Bir synch teknologisi olmayıp, üstüne böyle sabit menü ekranlarında yüksek FPS alırsanız bu gibi sorunlar olabilir, ancak bu söylediğimin yüzde yüz doğruluğu yok. Görmeden bilemeyiz.

Aynı sorunu eğer performans grafik içerek oyunları oynarken YAŞAMIYORSANIZ muhtemelen dediğimden kaynaklı bir problemdir.

Hocam normalde daha detaylı farklı bir konu açmıştım bu konuya kimse bakmadı diye.
Ama sağ olsun moderatör arkadaş sildi bunu öne çıkardı.
Sorunu şöyle de açıklıyayim;
Mesela Technopat Sosyal menüsünde geziniyorum ve koyu tema kullanıyorum.
Fakat Technopat'ın koyu tema renginde bir sorun yok.
CS:GO girdiğimde ise maç başlamadan önce harita yükleme ekranı var orada da aynı Technopat koyu tema(gri, siyah) renkleri var
Fakat orada çizgilenme mevcut.
İnternetten aynı rengi açıyorum görsel olarak orada çizgilenme yok.
Discord'da geziniyorum koyu renk yine aynı çizgilenme yok.
Steam'in ayarlar bölümüne girince çizgilenme var fakat kütüphane kısmında dolaşırken çizgilenme yok.
Çok enteresan bir sorun anlayamadım bir türlü sorun benim kullandığım şeylerden mi yoksa uygulamalardan mı anlamış değilim.

Hocam normalde daha detaylı farklı bir konu açmıştım bu konuya kimse bakmadı diye.
Ama sağ olsun moderatör arkadaş sildi bunu öne çıkardı.
Sorunu şöyle de açıklıyayim;
Mesela Technopat Sosyal menüsünde geziniyorum ve koyu tema kullanıyorum.
Fakat Technopat'ın koyu tema renginde bir sorun yok.
CS:GO girdiğimde ise maç başlamadan önce harita yükleme ekranı var orada da aynı Technopat koyu tema(gri, siyah) renkleri var
Fakat orada çizgilenme mevcut.
İnternetten aynı rengi açıyorum görsel olarak orada çizgilenme yok.
Discord'da geziniyorum koyu renk yine aynı çizgilenme yok.
Steam'in ayarlar bölümüne girince çizgilenme var fakat kütüphane kısmında dolaşırken çizgilenme yok.
Çok enteresan bir sorun anlayamadım bir türlü sorun benim kullandığım şeylerden mi yoksa uygulamalardan mı anlamış değilim.

Hocam bu tamami ile kullandığınız uygulamalardaki veya ekranlardaki yenileme hızı ile framelerin arasındaki uyumsuzluktan kaynaklı.

Dediğim gibi, mesela CS:GO'da oyun içerisinde frameler akışkan iken de bu sorun oluyor ise o zaman Ekrankart'ını suçlardım ancak bu bahsettiğiniz ekranların hepsi durgun ekranlar, FPS yüksek gelse ve bir synch technolojisiyle bu frame ve ekran yenilemesi dengelenmez ise olabilecek bir durum.

Eki Görüntüle 1676495

Dost ben önce kablo değiştirmeni tavsiye ederim. Kaliteli olsun ha. Sorun kabloda görünüyor. Çok denk geldim.

Yeni konular

Geri
Yukarı