Çözüldü RTX 3060 sistemde ekranda saniyenin yarısı boyunca yanıp sönen siyah kareler beliriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fazilsdy

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
3060
Merhaba,

Ekran kartım 3060. sadece tarayıcı kullanırken aniden siyah kutular belirip kayboluyor. Paylaştığım görsel bana ait değil, kendiminkini yakalayamadım ama buna çok benzer. Oyun esnasında bir problem yok sadece tarayıcıda yapıyor. Görseldeki gibi aniden beliriyor ve hemen yok oluyor, bilgisayarı da yeni almıştım, çok moralimi bozuyor.

Monitörden kaynaklandığını düşünerek farklı monitör takıp denedim aynı soruna rastladım fakat çok daha az. Ekran kartında bir problem var sanırım, uzun süredir bu problem var üzerinden yaklaşık 3 veya 4 yeni driver güncellemesi geldi, her şey sistemde güncel. Hatta format atıp sıfırdan kurulum da yaptım, ayrıca BIOS güncellemesi de yaptım. Sizce problem nedir?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-09-26 211548.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-26 211548.png
    92,9 KB · Görüntüleme: 137
Çözüm
Bug hakkında daha detaylı bilgi. Reddit tartışması.
Sorun Chromium tabanlı tarayıcılarda (sürüm 115.0.5736.0 ve sonrası) ve DX11 tabanlı oyunlarda ortaya çıkan ekrandaki kalıntılar.

• Ekranım: 1080p 75Hz (G-Sync ve FreeSync teknolojileri olmadan), ekran yenileme hızını 75Hz'den 60Hz'e düşürdüğümde bu bozulmalar kayboluyor. 75Hz'e döndüğümde eserler yeniden görünmeye başlıyor
  • Tarayıcınızda donanım hızlandırmayı kapatabilirsiniz (bu kötü bir çözümdür çünkü tarayıcı yavaşlayacak ve CPU yükü artacaktır. Bunu yapmanızı önermiyorum.)
  • Bu sorun DirectX 11 API ile ilgilidir, bu nedenle bu yapılar yalnızca Chromium tarayıcılarda görünür. Chromium, DX11 API'sini standart bir API olarak kullandığından, Firefox tarayıcısında yapılar görmezsiniz. Bu nedenle çözüm olarak herhangi bir Chromium tarayıcısında API değişikliği yapabiliriz.
Sırasıyla bunları yapmayı deneyebilirsiniz:
1.⠀Chrome://flags - Google Chrome için
⠀⠀Opera://flags - Opera için
⠀⠀Edge://flags - Edge için
2. Üstteki arama çubuğuna angle yazın.
3. API'yi varsayılan ve DX11 dışında bir şeyle değiştirin. OpenGL'yi seçmenizi şiddetle tavsiye ederim çünkü bu, NVIDIA GPU'lar için en iyi seçenektir.
Şu anda bulduğum en iyi çözüm bu, ancak ne yazık ki Discord ve Visual Studio Code'da API'yi değiştiremezsiniz, bu programlar varsayılan olarak DX11 kullanır, ancak neyse ki bu programlarda eserler nadirdir.
- Büyük olasılıkla NVIDIA kontrol panelindeki "maksimum performans" yardımcı olacaktır, bu oldukça mantıklı, ancak onu kullanmayacağım.

Ayrıca bu sorunun 22H2 güncellemesinden kaynaklandığı, insanların bu eserlerden şikayet etmeye başlaması, Ekim-Kasım dönemini bunu fark etmeye başladıkları dönem olarak adlandırmaları ve tam da o dönemde tüm Windows 10'lar ile kanıtlanıyor. Ve 11 kullanıcı bu güncellemeyi bilgisayarlarına otomatik olarak almaya başladı.

Şuradan alınıp Türkçeye çevrildi (alıntı yapılan kullanıcı adı: Ksushateakisa) Kaynak.

Diğer çözüm yöntemleri:
1. Chrome tarayıcısına kısayol oluşturun ve bu satırları argüman olarak "Hedef" kısayolun hedef alanına ekleyin: --disable-features=DCompPresenter --disable-direct-composition-video-overlays
2. Değiştirin chrome://flags/#use-angle şunu seçin D3D11ON12
3. Değiştirin chrome://flags/#use-angle şunu seçin OpenGL
4. Değiştirin chrome://flags/#use-angle şunu seçin D3D9
5. Güç planınızı CPU darboğaz yapmaması için Yüksek Performans'a ayarlayın.
6. Hiçbiri çalışmadıysa: Donanım hızlandırmasını kapatın.

Şuradan alınıp Türkçeye çevrildi (alıntı yapılan kullanıcı adı: Wezelkrozum) Kaynak.
Diğer tarayıcılarda da bu sorunu yaşıyor musunuz?

Evet edge ve chrome'da denedim. Monitör değiştirdim söylediğim gibi, kablo olarak HDMI denedim displayport yerine. Forumda gene 3060 kullanan birisi aynı sorunu yaşıyor.

Driver sorunu olabilir, yabancı forumlara bakmanı öneririm. Oralarda aynı sorunu yaşayan birisi muhtemelen konu açmıştır.
4 Defa driver güncellemesi geldi birşey değişmedi, sıfırdan formatladım sorun aynı devam ediyor. Yabancı tek bir kişi buldum o da aşağıdaki konu. Çözüm yazılmamış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sadece tarayıda aynı sorunu aynı kart ile yaşıyordum, donanım hızlandırmayı kapattım düzeldi.
Daha detaylı bilgi verir misiniz, donanım hızlandırma nedir tam olarak RAM frekansını yükseltmekten mi bahsediyorsunuz, birtek onu yaptım.

4 Defa driver güncellemesi geldi birşey değişmedi, sıfırdan formatladım sorun aynı devam ediyor. Yabancı tek bir kişi buldum o da aşağıdaki konu. Çözüm yazılmamış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Daha detaylı bilgi verir misiniz, donanım hızlandırma nedir tam olarak RAM frekansını yükseltmekten mi bahsediyorsunuz, birtek onu yaptım.
Hayır, Chrome ayarlarında donanım hızlandırma diye bir seçenek var, onu kapatın.

Hayır, Chrome ayarlarında donanım hızlandırma diye bir seçenek var, onu kapatın.
Kapattım hocam edge'de de varmış, Chrome'de de kapattım. Bakalım yapacak mı, umarım yapmaz morelimi çok bozdu çünkü :I

Eki Görüntüle 1957996

GPU Rasterization'u kapatmayı deneyin. Chrome kullanıyorsanız aynı şey Chrome://flags.
Arkadaşın dediği kısımı kapattım hocam, olmazsa bunu da denerim. Çok teşekkürler cevaplar için.

Yeni konular

Geri
Yukarı