RTX 3060 sistemde gecikme

Mertyo336333

Hectopat
RAM
16 ddr4
SSD veya HDD modeli
corsair m2 ssd
Ekran kartı
Asus Rog Strix 3060 12 gb (3 fanlı model)
Anakart
gigabyte b450
İşlemci
ryzen 5 2600
Merhaba. PC özelliklerini belirttim gerekli ekran fotoğraflarını attım. Yaşadığım sorun şu 3. fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi Görüntü Oluşturma Gecikme Oranı çok yüksek seviyelerde FPS oyunlarında beni zor durumda bırakıyor. Sizce bu Görüntü Oluşturma Gecikme Oranının yükselmesi neden kaynaklıdır?
Bu arada bu oyun CS2 lakin çoğu oyunda böyle durum, tek bu oyuna özel değil belirtmem gerek diğer hususta bilmiyorum tasafüden mi denk geldi bu oyunu AOC 1080p 75 Hz monitörde oynarken Görüntü Oluşturma Gecikme Oranı 3 4 ya da 5 seviyelerindeydi diye hatırlıyorum, şu anda kullandığım monitör Samsung Odyssey G5 32 inç 144 Hz. (bu arada şu anki monitörde 1080p dahi açsam oyunu Görüntü Oluşturma Gecikme Oranı yine yüksek seviyelerde oluyor.)

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 55
  • 2.png
    2.png
    2,7 MB · Görüntüleme: 52
  • 2cf4ff76-a8ed-4c66-8afe-8c725414e0b8.jpg
    2cf4ff76-a8ed-4c66-8afe-8c725414e0b8.jpg
    114,3 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20230908_003455.jpg
    IMG_20230908_003455.jpg
    106,2 KB · Görüntüleme: 46
  • Screenshot_2023-09-08-01-08-52-469_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2023-09-08-01-08-52-469_com.whatsapp.jpg
    45 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Merhaba. PC özelliklerini belirttim gerekli ekran fotoğraflarını attım. Yaşadığım sorun şu 3. fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi PC gecikme oranı çok yüksek seviyelerde FPS oyunlarında beni zor durumda bırakıyor. Sizce bu PC gecikme oranının yükselmesi neden kaynaklıdır?
Bu arada bu oyun CS2 lakin çoğu oyunda böyle durum, tek bu oyuna özel değil belirtmem gerek diğer hususta bilmiyorum tasafüden mi denk geldi bu oyunu AOC 1080p 75 Hz monitörde oynarken PC gecikme oranı 3 4 ya da 5 seviyelerindeydi diye hatırlıyorum, şu anda kullandığım monitör Samsung Odyssey G5 32 inç 144 Hz. (bu arada şu anki monitörde 1080p dahi açsam oyunu PC gecikme oranı yine yüksek seviyelerde oluyor.)
Hocam PC gecikmeniz gayet iyi o çözünürlüğe göre. Görüntü gecikmesi ile ortalama pc gecikmesini karıştırıyor olabilirsiniz. Nvidia reflex modu açıksa bir oyunda Alt+R ile açtığınız ekran Ortalama Pc gecikme süresini gösteriyor, kapalı olduğunda sadece görüntü gecikmesi ( input lag ) oranını gösteriyor. Nvidia reflexi kapatın ve bize SS atın, o zaman anlaşılır.

Hocam PC gecikmeniz gayet iyi o çözünürlüğe göre. Görüntü gecikmesi ile ortalama pc gecikmesini karıştırıyor olabilirsiniz. Nvidia reflex modu açıksa bir oyunda Alt+R ile açtığınız ekran Ortalama Pc gecikme süresini gösteriyor, kapalı olduğunda sadece görüntü gecikmesi ( input lag ) oranını gösteriyor. Nvidia reflexi kapatın ve bize SS atın, o zaman anlaşılır.
Durum aynı değişkenlik olmadı. Fotoğraf ekledim.

Durum aynı değişkenlik olmadı. Fotoğraf ekledim.
Ortalama PC gecikme oranı değeri iyi, görmemiz gereken Görüntü gecikme oranı, yer paylaşımında bazen ortaya çıkıyor, yakalamaya çalışın. Muhtemelen ortalama PC gecikme oranına bakacak olursa o da tahminen 2-3 MS aralığındadır. Herhangi bir sorun gözükmüyor, CS 2'de reflex modunun kapatılması gerektiği söyleniyor. Başka bir oyunda görüntü gecikmesinin gözüktüğü SS atarsanız daha iyi anlarız.

Ortalama PC gecikme oranı değeri iyi, görmemiz gereken Görüntü gecikme oranı, yer paylaşımında bazen ortaya çıkıyor, yakalamaya çalışın. Muhtemelen ortalama PC gecikme oranına bakacak olursa o da tahminen 2-3 MS aralığındadır. Herhangi bir sorun gözükmüyor, CS 2'de reflex modunun kapatılması gerektiği söyleniyor. Başka bir oyunda görüntü gecikmesinin gözüktüğü SS atarsanız daha iyi anlarız.
Durum aynı Naraka Bladepoint de denedim. Değerler yeni eklediğim 5. Fotoğrafta. Bakın reflex kapalı açık bir çok ayar denedim bu değerlerin normal olduğunu düşünmüyorum zira oyun görüntüsü bana geç geliyor hissettiriyor.

Durum aynı Naraka Bladepoint de denedim. Değerler yeni eklediğim 5. Fotoğrafta. Bakın reflex kapalı açık bir çok ayar denedim bu değerlerin normal olduğunu düşünmüyorum zira oyun görüntüsü bana geç geliyor hissettiriyor.
Naraka'da çözünürlük 2k ise görüntü gecikmesi normal. Ben herhangi bir sorun göremiyorum. Çünkü değerlerinizde görüntü gecikmesi input lag ile alakalı herhangi bir sorun yok. GPU kullanımı ve vram kullanımına bağlı görüntü gecikmesi yükselir. Youtube'da video testlerinde aynı ekran kartı 1080P'de ortalama 10 MS görüntü gecikmesi veriyor, çözünürlük muhtemelen 2k'da 14 MS değer alıyorsunuz, herhangi bir sorun gözükmüyor.

Nvidia 3D ayarlarından güç modunun yüksek performansta olduğundan emin olun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Naraka'da çözünürlük 2k ise görüntü gecikmesi normal. Ben herhangi bir sorun göremiyorum. Çünkü değerlerinizde görüntü gecikmesi input lag ile alakalı herhangi bir sorun yok. GPU kullanımı ve vram kullanımına bağlı görüntü gecikmesi yükselir. Youtube'da video testlerinde aynı ekran kartı 1080P'de ortalama 10 MS görüntü gecikmesi veriyor, çözünürlük muhtemelen 2k'da 14 MS değer alıyorsunuz, herhangi bir sorun gözükmüyor.

Nvidia 3D ayarlarından güç modunun yüksek performansta olduğundan emin olun.

Hocam sağolun baya uğraşıyorsunuz da valorant da dahi reflez açık kapalı ya da ayarlar düşük yüksek aynı şekilde 12 15 arası oluyor ve oyunu oynarken gecikmeyi hissedebiliyorum gamepp denen bir uygulama var şans eseri buldum ve optimize ettirdim o programla mesela valorant aynı ayarla girswm oyunu program açıkken 13 ten 4 5 e kadae düşüyor o değer ve daha akıcı bir şekilde oynuyabiliyorum, diğer bir hususta bildiğim kadarıyla işlemcim darboğaz yaptırıyor r5 2600 rtx3060 ı besleyemiyor muhtemelen sence darboğaz dan kaynaklı bu akıcılık ve görüntü gecikmesi olabilir mi?

Hocam sağolun baya uğraşıyorsunuz da valorant da dahi reflez açık kapalı ya da ayarlar düşük yüksek aynı şekilde 12 15 arası oluyor ve oyunu oynarken gecikmeyi hissedebiliyorum gamepp denen bir uygulama var şans eseri buldum ve optimize ettirdim o programla mesela valorant aynı ayarla girswm oyunu program açıkken 13 ten 4 5 e kadae düşüyor o değer ve daha akıcı bir şekilde oynuyabiliyorum, diğer bir hususta bildiğim kadarıyla işlemcim darboğaz yaptırıyor r5 2600 rtx3060 ı besleyemiyor muhtemelen sence darboğaz dan kaynaklı bu akıcılık ve görüntü gecikmesi olabilir mi?
Programla açtığınız oyunda eğer " Ortalama gecikme " düşüyorsa kartınız ve işlemcinizden max performans alınmasını sağlıyordur. Muhtemelen işlemci güç modu ve ekran kartı güç modu ayarlarınız default ayarda. Ekran kartı kullanımı / Vram kullanımı ve Ram kullanımı input lag ( görüntü gecikmesi ) oranını etkiler. İşlemciniz darboğaz yapmıyor gözüküyor. Attığınız değerler ile youtube üzerindeki test videolarındaki değerler aynı görünüyor.

Geri
Yukarı