RTX 3060 sistemde görüntüde kırılma oluyor

Emir Korkmaz

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,

Ekran kartım RTX3060 ve işlemcimde R5 5600X.
Monitörümde bu https://www.hepsiburada.com/aoc-c24...ed-monitor-p-HBV00000Y2TII?magaza=Hepsiburada.
Oyunlardayken FPS'im yüksek fakat bazı anlarda kırılma gibi şeyler yaşıyorum. V-Sync muhabbetlerinden ötürü sanırım. Monitörümde G-SYNC var mı yok mu anlayamadım. Hani o ayarı açmalı mıyım yoksa nasıl ayarlar yapmalıyım?

Nvidia'nın sağladığı teknoloji G-Sync, AMD'nin ise FreeSync.

FreeSync özellikli bir monitörde Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız G-Sync uyumlu özelliğini açarak G-Sync kullanıyormuş gibi oynayabilirsiniz.

Monitörde FreeSync var ama G-Sync uyumlu olarak çalıştırabilirsiniz. Monitör ayarlarınıza bir bakın, FreeSync açık mı değil mi diye. Değilse açın. Nvidia denetim masasına girin, ayarlar çıkacaktır. Aşağıdaki gibi tiklendiğine emin olun.

nvcplui_49ZcMXS6SD.png

Son düzenleme:
Şu an aynı bu şekilde dediğiniz gibi. Monitöre ayarlarından Adaptive Sync var sadece o da açık durumda. Denetim Masası ayarlarını da yaptım. Peki başka bir şey yapmama gerek var mı?

Ha evet, sizinkinde Adaptive Sync olarak geçiyor sanırım. Aşağıdaki konuda bilgiler var.

Nvidia denetim masasından da ayarların doğru olduğuna eminseniz şimdi oyunları oynayıp deneyin derim bir sıkıntı var mı bakın eskisine göre ne fark var mesela.

Bu kırılmalar FreeSync/Adaptive Sync açtığınızda bile düzelmezse RTSS (Riva Tuner Statistics Server) ile hangi oyunlarda kırılma, yırtılma yaşıyorsanız onlara özel olarak FPS sabitleme yapabilirsiniz, stabil bir hissiyat ve yağ gibi bir görüntü sağlar. Ekranınız maksimum kaç Hz destekliyorsa onun 2 veya 3 altına sabitleyin FPS değerinizi.

Mesela 144 Hz monitör ile Apex Legends'i 141 FPS'e sabitlemişim.

RTSS_ZT5d8QahVd.png

Ha evet, sizinkinde Adaptive Sync olarak geçiyor sanırım. Aşağıdaki konuda bilgiler var.

Şimdi oyunları oynayıp deneyin. Bu kırılmalar FreeSync/Adaptive Sync açtığınızda bile düzelmezse RTSS (Riva Tuner Statistics Server) ile hangi oyunlarda kırılma, yırtılma yaşıyorsanız onlara özel olarak FPS sabitleme yapabilirsiniz, stabil bir hissiyat ve yağ gibi bir görüntü sağlar. Ekranınız maksimum kaç Hz destekliyorsa onun 2 veya 3 altına sabitleyin FPS değerinizi.

Eki Görüntüle 1508526
Hocam böyle ekrandan kestiğin görüntüleri nasıl çerçevesi afilli olacak şekilde paylaşıyorsun, hızlıca bir yolu mu var yoksa tek tek uğraşıyormusun photoshoptan vb :D

NVIDIA Denetim Masası'ndan da ayarların doğru olduğuna eminseniz şimdi oyunları oynayıp deneyin derim bir sıkıntı var mı bakın eskisine göre ne fark var mesela.

Bu kırılmalar FreeSync/Adaptive Sync açtığınızda bile düzelmezse rtss (riva tuner statistics server) ile hangi oyunlarda kırılma, yırtılma yaşıyorsanız onlara özel olarak FPS sabitleme yapabilirsiniz, stabil bir hissiyat ve yağ gibi bir görüntü sağlar. Ekranınız maksimum kaç Hz destekliyorsa onun 2 veya 3 altına sabitleyin FPS değerinizi.

Eki Görüntüle 1508526

Tamamdır çok teşekkür ederim.

Hocam böyle ekrandan kestiğin görüntüleri nasıl çerçevesi afilli olacak şekilde paylaşıyorsun, hızlıca bir yolu mu var yoksa tek tek uğraşıyor musun photoshoptan vb. :D
Yok hocam, çok eskiden yine forumlarda takılırken güzel dursun diye dediğiniz gibi uğraşırdım ama şu sıralar gelişmeler var bu tarz programlarda. Gerçi yıllardır var ama ben de yeni fark ettim. :D

ShareX kullanıyorum. Açık kaynaklı, ücretsiz bir yazılım. Ekran video kaydı, gif kaydı, ekran görüntü kaydı gibi birçok özelliği var ve ayarları da özelleştirilebiliyor. Bu çerçeveyi de resim efekti olarak ekliyorum. Mesela herhangi bir yeri SS çektiğim zaman otomatik olarak bu efekti eklemeyi ayarladım. Ne çekersem çekeyim, hangi oynamayı yaparsam yapayım bunu ekliyor. Mesela yakalama sonrasında uygulanacak resim efektlerine şu 3 efekti eklemişim ama şu an simple green olanı kullanıyorum.

ShareX_aZmedL3DRD.gif

Geri
Yukarı