Çözüldü RTX 3060 sistemde "Kernel_Power" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali Krglmz

Decapat
Daha fazla  
RAM
xpg gammix cl16 3000 mhz
Ekran kartı
Palit RTX 3060
Anakart
Gigabyte B450 S2H
İşlemci
Ryzen 5 3600
Selam forum ahalisi. Sistemimi yakın bir zamanda güncelledim artık Gigabyte B450 S2H MSI MPG A650GF ve Palit RTX 3060 kullanıyorum. Ancak bir süre önce çok sık Kernel Power hatasıyla anakartım bilgisayarımı yeniden başlatıyordu mavi ekran olmaksızın. O günlerde anakart MOSFET'lerinin çok ısındığını anlayıp sisteme yeni fanlar ekleyerek bu sorunu çözdüm ancak şimdilerde sık olmasa da sistem yüke girmese de bu sorun kendini tekrarlıyor.
Aranızda yardımcı olabilecek biri varsa eğer çok minnettar olurum.

1651777235346.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Selam dostlarım, hafta sonu şehir dışındaydım bugün sorunun kaynağını tespit etmek için anakart ve PSU değiştirdim ve çalıştıramadığım Prime95 testine başladım sorun anakarttan kaynaklanıyor bariz şekilde farklı anakart ile test sıkıntısız işliyor. Anakartımın daha bir aylık olmaması ayrıca üzücü sonuçta ağır veya sürekli OC ile kullanmadım ilk geldiği gün de kendi BIOS'unu silmişti ilk günden garantilik olmuştum. Gigabyte B450 S2H ucuz bir çözüm ancak güvenilir bir anakart değil aklınızda bulunsun.

Yardım etmeye çalışan herkese çok teşekkür ederim, anakartı iade etmeye çalışırken bana şans dileyin 😪 😄
IMG_20220510_113029.jpg
IMG_20220510_112902.jpg
Şu an herhangi bir mavi ekran veriyor mu, BIOS sürümünüz nedir, sıcaklık olarak diğer parçalar ne durumda?

Son hatayı daha 15 dakika önce almışsınız, o sırada ne yapıyordunuz?

Kullandığınız PSU marka modelini de yazar mısınız?
MSI MPG A650GF 650W 80 plus gold dostum
Şu an herhangi bir mavi ekran veriyor mu, BIOS sürümünüz nedir, sıcaklık olarak diğer parçalar ne durumda?

Son hatayı daha 15 dakika önce almışsınız, o sırada ne yapıyordunuz?
Hiçbir şekilde mavi ekran almıyorum, bios sürümüm F63a, parça sıcaklıkları için görsel ekleyeceğim.

Hatayı aldığım sırada opera açıktı sadece dört sekme olarak birde power pointte çalışıyordum, çalışan başka bir uygulama yoktu.

1651778837473.png

F63a'ya direkt mi geçiş yaptınız yoksa talimatlara uyarak mı gittiniz? Dediğim talimat; F63a'ya geçmeden F32 sürüm BIOS'u kurmak lazım.

F63A'ya direkt mi geçiş yaptınız yoksa talimatlara uyarak mı gittiniz? Dediğim talimat; F63A'ya geçmeden F32 sürüm BIOS'u kurmak lazım.

Şöyle ki ürünü geçen yirmi gün içerisinde satın aldım ve F62 sürümü ile geldi. Sadece bir sürüm yükselttim BIOS'u.

OCCT ile ekran kartı ve PSU testi yapın. Memtest86 ile de RAM testi yapın bir.

Geçen hatalarda OCCT ile hemfikir olduğumuz testleri yaptım hatta ilk testlerde bir dakikayı bulmadan kapanınca sistem MOSFET sıcaklıklarının yüksek olduğunu saptayıp soğutmayı iyileştirdim sonrasında testlerde kapanma yaşanmadı ancak o gördüğünüz "WHEA" hatası yine karşıma çıktı, Bu konuda Türkçe kaynak yok Reddit'te bir bu hata işlemci Overclock'u stabile yakınsa ortaya çıkar demiş ancak benim Anakart'ımda sadece XMP açık ki, kapatsam da bu hata yine baş gösteriyor nedendir bilemedim.

1651779686422.png

Whea Logger adlı bir olay gördüm. Sorunun işlemci kaynaklı olma ihtimali var. Prime95 ile stress testi yapmanızı tavsiye ederim.
Prime 95 indirip yapacağım sanırım bir saatlik bir test yeterli olur.
OCCT ile ekran kartı ve PSU testi yapın. Memtest86 ile de RAM testi yapın bir.
Ram testi bildiğim kadarıyla uzun sürüyor sabaha karşı başlatıp bırakırım sistemi.

CPB'yi kapatıp test yaptınız mı?
Whea Logger adlı bir olay gördüm. Sorunun işlemci kaynaklı olma ihtimali var. Prime95 ile stress testi yapmanızı tavsiye ederim.
Ekte ki ayarlar ile Prime 95 başlattığım anda yeniden restart atıyor. Prime 95 de olay geçmişi var mı?
1651780379791.png

Bu arada CPB nin etkisi olacağını düşünmüyorum ama olmadı onun kapatıp tekrar stress testi yaparım.
CPB'yi kapatıp test yaptınız mı?
Az evvel CPB kapalı şekilde prime 95 başlatırken restart yedim dostum. Anlayamıyorum işlemci mi bozuldu anakartım mı sorunlu çok can sıkıcı bir durum ya.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı