RTX 3060 sistemde oyundayken CPU ve GPU kullanımı düşüyor

lexerotk

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
Crucial Ballistix 8x2 3200mhz DDR4
SSD veya HDD modeli
Kingston SNVS 500GB M.2 | Seagate Barracuda 1TB
Ekran kartı
Inno3D RTX 3060 Twin 2X
Anakart
BIOSTAR B550MH
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Bu sorun sistemimi aldıktan 1 ay sonra ortaya çıktı ve artık cidden can sıkıcı olmaya başladı. En sevdiğim oyunları oynayamıyorum. Genelde ekran kartı 60-65 derece sıcaklıklara çıktığında meydana geliyor bu sorun. MSI Afterburner'dan bakınca GPU kullanımının 0 işlemcinin de 100 olduğunu görüyorum. Ama hemen alt + Tab yapıp görev yöneticisine bakınca ikisinin de düşük olduğunu görüyorum. Droplar oyuna girdikten 10 dk sonra başlıyor ve her dakika başı tekrar ediyor. Sanki özellikle programlanmış gibi.

Sistemim: RTX 3060, R5 5600, 16 GB 3200MHz RAM.

Sistemde soğutma dair bir sıkıntı yok. İşlemci sürekli 60'larda takılıyor. Ekran kartı önceden bayağı ısınıyordu ama undervolt yapınca herhangi bir oyunda 65 derece üstü görmüyor.

Düşünce, fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen ekran kartı sürücüsü kurulurken sistem kapanmıştı ondan dolayı yapmıştım hocam şu an yapamaya gerek var mı? Yakın zamanda yaptım yani yine de siz bilirsiniz.

Undervolt işlemi yapmanız ne zamana dayanıyor? 1 ay önce mi? En son çözüm olarak çıkabileceğim yer orası. Eski haline getirip bir de öyle denemeniz. Yoksa format atabilirsiniz. "muhtemelen" çözecektir.

Undervolt işlemi yapmanız ne zamana dayanıyor? 1 ay önce mi? En son çözüm olarak çıkabileceğim yer orası. Eski haline getirip bir de öyle denemeniz. Yoksa format atabilirsiniz. "muhtemelen" çözecektir.

3-4 hafta oldu ama bu sorun undervolttan çok önce vardı. 3 ay önce falan. Sanırım en son çare olarak Instagram üzerinden GameGaraj'a yazacağım. Sonra göndereceğim. Bu sıkıntı başka birisinde de olmuş diye gördüm internette. Adamla iletişime geçince o servise gönderdiğini ve servisinde RAM'leri (ya da RAM soketlerini olabilir tam hatırlamıyorum) tamir ettiğini ve BIOS'tan fan PWM ayarını mı ne devre dışı bıraktıklarını söyledi. Benim de başka çarem yok gibi.

3-4 hafta oldu ama bu sorun undervolttan çok önce vardı. 3 ay önce falan. Sanırım en son çare olarak Instagram üzerinden GameGaraj'a yazacağım. Sonra göndereceğim. Bu sıkıntı başka birisinde de olmuş diye gördüm internette. Adamla iletişime geçince o servise gönderdiğini ve servisinde RAM'leri (ya da RAM soketlerini olabilir tam hatırlamıyorum) tamir ettiğini ve BIOS'tan fan PWM ayarını mı ne devre dışı bıraktıklarını söyledi. Benim de başka çarem yok gibi.

Evet olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı