RTX 3060 sistemde siyah ekran sonrası donmalar yaşanıyor

volvoseverim

Centipat
Merhaba, olay bugün yaşanmaya başladı. İşin başından beri anlatacak olursam; bugün Valorant oynarken arkadan bir video açmak için Alt Tab attım ama bu sefer Alt Tab'ım işe yaramadı ve siyah ekranlar vererek donmaya başladı. Ardından bir şekilde videoyu ve tarayıcıyı kapatıp oyuna girdim ve bir süre sonra oyundan çıkınca Google'a girip video izlemek için YouTube'a girdim fakat Google'a girdiğimden beri tarayıcıda bir donma hakimdi.

Sonra ben de belki Chrome ile alakalıdır diye düşünüp, ilk önce Microsoft Edge'i sonra Opera GX'i denedim fakat hepsinde bu sorun vardı. Tarayıcıda yeni sekme açtığımda veya sekme değiştirdiğimde saniyelik donmalari bir şeye tıkladığımda yine saniyelik donmalar ve tarayıcı açık iken arkadan bir şey (mesela ben RAM kullanımıma bakmak için Görev Yöneticisi açmıştım) açtığımda saniyelik donmalar o uygulamada da görülüyor. PC daha 1 aylık neden olduğu hakkında bir fikrim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Bunu yazdıktan sonra PC'yi kapatıp PSU'yu da kapatacağım, çünkü işlemci 4 gündür aralıksız çalışıyormuş :)

Sistem özellikleri:
CPU: AMD Ryzen 5 7600X.
GPU: Gigabyte vısıon RTX 3060 OC 12 GB GDDR6.
PSU: MSI 750W 80 Plus Gold.
Kasa: ASUS TUF GT502 whıte.
Fanlar: Lian Li unıfan SL 120 V2 (7x)
AiO: NZXT Kraken X53.
Anakart: Gigabyte B650M DS3H.
RAM: Kingston Fury RGB 32 GB DDR5 2x16.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, olay bugün yaşanmaya başladı. İşin başından beri anlatacak olursam; bugün Valorant oynarken arkadan bir video açmak için Alt Tab attım ama bu sefer Alt Tab'ım işe yaramadı ve siyah ekranlar vererek donmaya başladı. Ardından bir şekilde videoyu ve tarayıcıyı kapatıp oyuna girdim ve bir süre sonra oyundan çıkınca Google'a girip video izlemek için YouTube'a girdim fakat Google'a girdiğimden beri tarayıcıda bir donma hakimdi.

Sonra ben de belki Chrome ile alakalıdır diye düşünüp, ilk önce Microsoft Edge'i sonra Opera GX'i denedim fakat hepsinde bu sorun vardı. Tarayıcıda yeni sekme açtığımda veya sekme değiştirdiğimde saniyelik donmalari bir şeye tıkladığımda yine saniyelik donmalar ve tarayıcı açık iken arkadan bir şey (mesela ben RAM kullanımıma bakmak için Görev Yöneticisi açmıştım) açtığımda saniyelik donmalar o uygulamada da görülüyor. PC daha 1 aylık neden olduğu hakkında bir fikrim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Bunu yazdıktan sonra PC'yi kapatıp PSU'yu da kapatacağım, çünkü işlemci 4 gündür aralıksız çalışıyormuş :)

Sistem özellikleri:
CPU: AMD Ryzen 5 7600X.
GPU: Gigabyte vısıon RTX 3060 OC 12 GB GDDR6.
PSU: MSI 750W 80 Plus Gold.
Kasa: ASUS TUF GT502 whıte.
Fanlar: Lian Li unıfan SL 120 V2 (7x)
AiO: NZXT Kraken X53.
Anakart: Gigabyte B650M DS3H.
RAM: Kingston Fury RGB 32 GB DDR5 2x16.
Hocam arkada valorant açıkken yapıyorsunuz değil mi bunu? Arkada sistemi tüketen bir oyun açık ve tam ekranda çalışırken alt+tab ile başka programa girmeye çalışıyorsunuz böyle donması takılması bence normal. Aşırı hızlı Nvme M.2 SSD'in yoksa alt+tab sırasında bir süre siyah ekranda kalması da normal.

Hocam arkada Valorant açıkken yapıyorsunuz değil mi bunu? Arkada sistemi tüketen bir oyun açık ve tam ekranda çalışırken Alt+Tab ile başka programa girmeye çalışıyorsunuz böyle donması takılması bence normal. Aşırı hızlı NVMe M.2 SSD'in yoksa Alt+Tab sırasında bir süre siyah ekranda kalması da normal.

Hocam ilk olduğu zaman oyun açıktı fakat sonrasında yazdığım gibi oyunu kapattım yine tarayıcılarda saniyelik donmalar oldu. SSD'm Samsung 980 Pro.

Geri
Yukarı