RTX 3060 sisteme 550W PSU yeter mi?

Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Kamu
Sistemim şu anda
  • Corsair Spec Delta 550W +80 Plus
  • MSI B450 Gaming Plus Max
  • Ryzen 5 5600
  • Corsair 4x8 GB 3000 MHz
  • JD 256 GB M.2 SSD & JD 240 SSD & Seagate 2 TB HDD
Bu sisteme RTX 3060 düşünüyorum. PSU şu an için yeterli olur mu yoksa değiştirmek gerekir mi?

Not: Yalnızca bu sistem için bu PSU'nun yetip yetmediğini soruyorum. Ekran kartı için şunu alsan daha iyi olur gibi mesajlar yazmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Corsair Spec Delta 550W dediğiniz kasanın modeli mi PSU'nun modeli midir ? Ben bakındımda hep kasa çıktı. Kasaya ait Corsait kendi sitesinden bakıncada bilgi göremedim. Güç kaynağın modelini bilirsek daha sağlıklı cevap verebiliriz.

Sistemde hiçbir şekilde O.C yapılmayacaksa yeterli ve bu durum işlemci içinde dahil. Eğer hem işlemci hem de ekran kartına O.C yapmak istiyorsan en azından 650W PSU kullanmanı tavsiye ederim. Bu konularda daha çok bilgi edinmek için "PSU hesaplama" gibi sitelerden bilgi edinebilirsiniz en azından kafanızda bir şeyler oluşur.

Bu tarz şeylere ekran kartının resmi sitesinden bakarsanız daha kolay öğrenirsiniz. Önerilen sistem gücüyle aynı ya da fazlaysa çok rahat yeter çünkü kart üreticileri fazla fazla yazıyor siteye.

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ailesi

Aşağı indiğinizde teknik özellikler seçeneğini büyütün. Alt tarafında önerileni 550W olarak yazmışlar. Bu sayede 550W PSU'nun rahatça yeteceğini biliyoruz.

Ayrıca kasanızda VS550 var diye biliyorum. Turuncu etiketli değilse yeter. Turuncu, sarı etiketliyse değiştirin. Resimdeki gibi görünüyorsa iyi bir model değil. Yazı rengi gri olmalı.

Dosya Ekleri

• images.jpeg
    images.jpeg
    21,8 KB · Görüntüleme: 32
Bu tarz şeylere ekran kartının resmi sitesinden bakarsanız daha kolay öğrenirsiniz. Önerilen sistem gücüyle aynı ya da fazlaysa çok rahat yeter çünkü kart üreticileri fazla fazla yazıyor siteye.

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ailesi

Aşağı indiğinizde teknik özellikler seçeneğini büyütün. Alt tarafında önerileni 550W olarak yazmışlar. Bu sayede 550W PSU'nun rahatça yeteceğini biliyoruz.

Ayrıca kasanızda VS550 var diye biliyorum. Turuncu etiketli değilse yeter. Turuncu, sarı etiketliyse değiştirin. Resimdeki gibi görünüyorsa iyi bir model değil. Yazı rengi gri olmalı.
Sadece VS serisi güç kaynağıyla gelmiyor, bazı ürünlerde CV serisi de kullanılıyor, önce bunu tespit etmek gerek.

Örneğin;

Sadece VS serisi güç kaynağıyla gelmiyor, bazı ürünlerde CV550 de kullanılıyor, önce bunu tespit etmek gerek.
Evet, doğru söylüyorsunuz. Ama CV serisiyse sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Hatırladığım sorunlu bir senesi yoktu o modelin. VS serisinin ise sarıları bildiğiniz gibi saatli bomba.

Kasam bu işte / CORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTA RGB 550W 80+ Bronze Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa | ITOPYA

Sadece VS serisi güç kaynağıyla gelmiyor, bazı ürünlerde CV serisi de kullanılıyor, önce bunu tespit etmek gerek.

Örneğin;

Aynen bu kasa ve psu

Son düzenleme:

Geri
Yukarı