RTX 3060 Ti fan hızı ve sıcaklık değerleri normal mi ?

Progger

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Merhaba,

Ekran kartımı yeni değiştirdim. Daha önceki ekran kartımda sıcaklık konusunda bir derdim olmadığı için kasa fanları veya GPU fanları ile ilgili hiç uğraşmadım. Kullandığım kasa XPG İnvader. Kasaya herhangi bir fan eklemesi yapmadım geldiği gibi 2 fanlı olarak kullanıyorum. Kasa fanları 1200 RPM olarak çalışıyor. 2K monitör ile kullanıyorum.

PC'yi normal sıradan gündelik işler ile GPU fanı çalıştırmadan kullanırken 55 C,
PC'yi normal sıradan gündelik işler ile GPU fanı %30 hızda(1300RPM) çalışırken 35 C,
Valorant oynarken 75 C fanlar %80 (2800 RPM) ile,
Witcher 3 ultra ayarlarda 79 C fanlar %85 (3000 RPM) ile çalışıyor.

Yukarıda dediğim gibi daha önce sıcaklık problemim olmadığı için fazla bir bilgim yok. Bana biraz fazla gibi geldi. Fanları sürekli yüksek devirde çalıştırmak zararlı olur mu? GPU'yu optimum hangi sıcaklık değerlerinde tutmalıyım? Kasamın havalandırmasında problem olduğunu düşünüyorum ek fan eklesem etkili olur mu?

Kafam karıştı biraz, özellikle RTX 3060 Ti sahibi olanların fikirlerini bekliyorum. Teşekkürler.

İncelemesine göre bir miktar sıcak çalıştığını kabul etmem gerek. He bunda kasanın stok halde kullanılması etken midir? Mümkün.

İncelemesine göre bir miktar sıcak çalıştığını kabul etmem gerek. He bunda kasanın stok halde kullanılması etken midir? Mümkün.

Ölçümler 21 derece oda sıcaklığında yapılmış. Aradaki sıcaklık farkı ve kasamın havalandırması bu farkı oluşturuyor gibi. Kasaya fan eklemesi yapıp tekrar deneyeceğim bakalım.

Geri
Yukarı