RTX 3060 Ti Model Önerisi

• Konuyu başlatan bthnsr
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 12B
MSI demişsiniz. Suprim X yerine Asus ROG Strix var. Gaming X Trio yerine Palit GamingPro var. Diğer kartları zaten çöp. Palit Dual bile hepsine tek atar. Gaming X Trio'yu örnek verdim. Bu nesilde hiçbir MSI kart alınmaz.
Hayır, kartları karşılaştırırken fan hızını eşitleyerek almanız gerekiyor. MSI bu nesilde sessizliğe önem verdiği için TUF gibi kartın yanında sıcak çalışıyor gözükebilir. Fan hızına bakarsanız daha düşük olacaktır.

Özel bir marka tavsiyesi yapmadım. Baş ağrısı olmaması adına belli markaları eledim (Paliti karşılaştıracağım bir inceleme dahi yok ortada) Sonrasında 'sorunlu' bir model olmadığı için en ucuz olanı almanız da Throttle, coil whine vb korkusu olmadan dilediğinizi alabilirsiniz dedim.

Çöp denmesini duymak yerine karşılaştırma görmeyi yeğlerim.
Böyle bir şey yok. O para bayıldığınız MSI'ın 3000 serisi kartlarını hiç görmediniz herhalde.
Kart soğutmaya bakıp geçerek alınmaz.

Üst seviye 3060ti alacağınıza, giriş seviyesi 3070 alın dedim.

Söylediğim her marka için geçerli özellikle şu markayı alın diye bir şey söylemedim.

Kendi paylaştığınız videoda da söylediğimden farklı bir şey yok, kötü dediğim markalar en iyi ihtimalle C tier gördüğün üzere.

Son düzenleme:
1) Asus ROG Strix RTX 3060 Ti

3000 serisi kartlar arasında en yüksek saat hızına sahip kartlar Asus'un ROG serisidir. Üstün soğutma performansı ile birlikte kartlar önceki nesle nazaran 2.9 slottur ve devasa boyuttadır. Tasarımı önceki nesilden daha güzeldir. 3060 Ti kartlar içinde en pahalı olandır. Fiyat/performans değildir, lükstür. Bu fiyata başka markaların RTX 3070 kartları da alınabilmektedir.

2) Gigabyte AORUS Master RTX 3060 Ti

Tasarımı en güzel 3000 serisi kartlardır. Kartın ön yüzünde, sağ üst ve sol alt çizgiler ve backplate'deki AORUS yazısı RGB aydınlatmalıdır. Bu kartın en güzel yanı, üzerinde CPU sıcaklığı, kullanım oranı, fanların dönüş hızı, VRAM kullanımı, tükettiği watt ve FPS değerini gösteren bir LCD ekran ihtiva etmesidir. Ayrıca tasarım olarak, 3 fanlı olmasına rağmen ROG ve Trio modellerden biraz daha ufaktır. Sebebi ise ortadaki fanın, sağ ve sol fanların biraz aşağısında kalmasıdır. Saat yönünde ve diğer iki fan ise saat yönünün tersine döner, türbülans önlenmiş olur. Bu uygulamayı Asus da yapmaktadır. Soğutma performansı ROG Strix ile aynı sayılır. Saat hızı olarak ROG Strix'ten biraz daha düşüktür ancak her iki kart da 1800 MHz üzerindedir. Fiyat/performans değildir ama yakışıklı karttır. Bu fiyata 200 TL daha ekleyerek RTX 3070 alınabilmektedir. Fakat hoşlandıysan al gitsin.

3) MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio

Soğutma ve saat hızı yönünde ROG ve AORUS'un biraz gerisindedir. Ancak değerler birbirine çok yakındır. Testlerde 3000 serisi Trio kartların 65 derecelere çıkması (ROG ve AORUS'tan 10 derece fazla) sizi yanıltmasın. Diğer kartlar, fanları ortalama %55-80 arası devirde döndürürken Trio %35-50 bandında döndürmektedir. Bu da ekstra sessizlik katmaktadır. Lakin ROG, AORUS, TUF gibi fanların devrini %50'nin üzerine çıkarırsanız benzer soğutma performansı sağlayacaktır. Lakin 65 derece bile iyiyken, neden daha hızlı dönüp daha yüksek ses çıkarsın ki? Lüks değildir, yakışıklı değildir ama sağlam ve ROG ve AORUS'a göre daha alınabilir bir karttır.

4) Asus TUF Gaming RTX 3060 Ti

Asus'un TUF 2000 serisi kartları vasat altı olsa da 3000 serisinde iyi iş çıkarmışlar. TUF 3060 Ti, 55 derece bandında çalışmakta. Saat hızı, ROG kadar olmasa da ROG'a çok yakındır. Ancak soğutma yönünden aralarında neredeyse fark yoktur. TUF'ı kurtarmak isteyen ekip bu sefer dengeyi yine selefi Asus Dual serisinde olduğu gibi tutturamamış ve TUF kartları yanlışlıkla ya da kasıtlı ROG denginde sayılabilecek performansta imal etmişlerdir. 2000 serisinde ise Dual serisi, TUF'a toz yutturuyordu. TUF, 2060 Super'a kadar üretilirken, Dual'in 2080 Ti kartı bile vardı. Ancak 3000 serisinde Dual 3070'e kadar, TUF ise 3090'a kadar üretiliyor. Asus dengeyi değiştirmek istemiş ve başarmış.

Bütün kartları uzun süre araştırmış birisi olarak benim tavsiyem TUF 3060 Ti olur. Hatta 2 fanlı almak isterseniz Asus Dual 3060 Ti da oldukça serin çalışmaktadır. Bütçenizle alakalı. Fakat 3070 alınabilecek parayı 3060 Ti'e vermeyi pek doğru bulmuyorum. Dual 3060 Ti ya da TUF 3060 Ti tercih edebilirsiniz.

Geri
Yukarı