RTX 3060 Ti overclock ile kullanmak zararlı mıdır?

MelihTMF

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartıyla biraz oynayayım dedim Clock ve Memory değerleri göründüğü gibi oyunda parlamalar olmuyor ama bana değerler çok yüksek geldi. 12 FPS gibi ciddi bir artış var 1 saattir RDR2 oynuyorum oyundan atmadı stres testi de yaptım bir sıkıntı yok. 74 derecede geziyor böyle kullanmaya devam etmek zarar verir mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    3,5 MB · Görüntüleme: 66
  • Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    788,2 KB · Görüntüleme: 65
Ekran kartıyla biraz oynayayım dedim Clock ve Memory değerleri göründüğü gibi oyunda parlamalar olmuyor ama bana değerler çok yüksek geldi. 12 FPS gibi ciddi bir artış var 1 saattir RDR2 oynuyorum oyundan atmadı stres testi de yaptım bir sıkıntı yok. 74 derecede geziyor böyle kullanmaya devam etmek zarar verir mi?
Kullan gitsin.

Değerleri çok yükseltmeme rağmen ve bir de undervolt yapmama rağmen oyunların çökmemesi şaşırttı.
Undervolt yapmamışsın güç limitini kısmışsın 🙂 Güç=akım*gerilim diye lisede gösterilen formül var. Güç limitli olduğundan sabit bir değer, değişmez. Gerilim de aynı, dokunmamışsın. Frekansı arttırdığında akım artar ancak güç sabit olduğu için bir şekilde dengelenmesi gerekir, voltajın azalması gerekir. Voltaj azaldığında kart otomatik frekansı da azaltır ancak frekanstaki düşüş 20-30 MHz olurken senin yaptığın aşırtma 210 olduğu için performansın artar.

Yani aslında yaptığın şey kartın aynı gerilim seviyelerinde çıkacağı frekansı arttırmak.

Undervolt yapmamışsın güç limitini kısmışsın 🙂 güç = akım*gerilim diye lisede gösterilen formül var. Güç limitli olduğundan sabit bir değer, değişmez. Gerilim de aynı, dokunmamışsın. Frekansı arttırdığında akım artar ancak güç sabit olduğu için bir şekilde dengelenmesi gerekir, voltajın azalması gerekir. Voltaj azaldığında kart otomatik frekansı da azaltır ancak frekanstaki düşüş 20-30 MHz olurken senin yaptığın aşırtma 210 olduğu için performansın artar.

Yani aslında yaptığın şey kartın aynı gerilim seviyelerinde çıkacağı frekansı arttırmak.

GPU voltajı 0.9 gösteriyor düşürmüş olmuyor muyuz?

GPU voltajı 0.9 gösteriyor düşürmüş olmuyor muyuz?
Şöyle, GPU frekans/voltaj grafiğine göre ayarlama yapar. Alttaki görseldeki silik gri çizgi varsayılan grafik, üstteki karelerle işaretli çizgi ise +210MHz hız aşırtılmış grafik. Örneğin GPU 900mV (0.9V)'da 1740MHz'de çalışacakken +210MHz hız aşırtma sonrası 900mV'da 1935MHz'de çalışacak hale getiriyor kendisini. Bu durumda gerilim sabit, güç sabit ancak frekansta bir yükselme var ve frekans artışı akımı arttırır. Denklemdeki sonuç olan güç sabitse akım artışının dengelenmesi gerekir ki bunun için da gerilimin düşmesi gerekir. GPU da bu düşürme işlemini yine grafiğe bakarak yapar, bir kaç nokta geriye gider ve uygun frekans/gerilim dengesini sağlar. Yani 1935MHz alman gerekirken 1890-1900 gibi değerler alabilirsin.

Hız aşırtma delileri zaten bu durum yaşanmasın diye güç limitini kaldırmaya çalışıyorlar. Kartın güç girişlerinin yakınlarında gücün ölçümünü sağlayan dirençler olur, o direncin 4 bacağından ikisini birbirine lehimliyorlar, diğer ikisinin arasına da çok daha yüksek ayrı bir direnç ekliyorlar. En azından genelde yapılan bu. Direnci değiştirmek de güç limitini değiştirir. Tam hatırlamıyorum detayları ama kabaca durum bu.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    19,6 KB · Görüntüleme: 36

Yeni konular

Geri
Yukarı