RTX 3060 Ti sistem kasıyor ve kendi kendini kapatıyor

salihba

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
EVO Spear geil (2*8) 3200 mHz
SSD veya HDD modeli
Zenith Pal 512 GB
Ekran kartı
MSI Geforce RTX 3060Ti
Anakart
MSI Pro H610M-G Intel LGA1700 DDR4
İşlemci
İntel i5 13400F
İşlemci: Intel i5 13400F
Anakart: MSI Pro H610M-G Intel LGA1700 DDR4
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 3060 Ti
SSD: Zenith pal 512 GB
RAM: EVO Spear GeIL (2*8) 3200MHz

Bilgisayarımı yaklaşık 10 ay önce aldım ve son 10 gündür kullanamıyorum. Bu durum bilgisayar açılırken aşırı kasma şeklinde başlıyor ve yerine göre internet tarayıcısına bile girdiğimde kendine reset atıyor, oyun ve benchmark gibi şeylerde bazen açmıyor bazense 3-5 FPS'yi geçmeyecek şekilde çalışıyor.

Sorunu çözmek için bilgisayarıma format attım ve Windows 11 kurdum (önceden Windows 10'du). BIOS güncellemesini yaptım, ekran kartının güncellemelerini yaptım. Sorun halen devam ediyordu.

Acaba ekran kartında mı sorun var diye başka bilgisayara ekran kartımı takıp denedim ve testlerde gayet güzel değerler veriyordu.
Sonra anakartta mı problem var diye kendi bilgisayarıma RTX 2060 ekran kartıyla çalıştırdım ve sonuçlar gayet güzeldi.
Yani bireysel olarak ekran kartım ve anakartımda sorun gözükmüyordu.

2-3 farklı marka RAM ile bilgisayarı çalıştırdım, XMP açık ve kapalı şekilde denedim, tek slota RAM takıp denedim fakat sorun kendi ekran kartım takılıyken hala devam ediyordu. Daha sonradan servise gönderdim, ekran kartı driverlarını güncellediklerini ve birkaç ekran görüntüsüyle beraber sorunun kalmadığını söylerek bilgisayarı geri gönderdiler ancak bilgisayarı teslim alıp çalıştırdığımda aynı sorunlar devam etmekte. Ekran kartı-monitör uyuşmazlığı ihtimalini gözeterek farklı bir monitörde dahi denedim (monitörler sıfır ASUS ve Monster). Farklı HDMI ve DisplayPort kablolarıyla da denendi.

Bu arada işlemci sıcaklık değerleri gayet normal ve zaten RTX 2060 taktığımda sorunsuz çalışmıştı.

Burada ne gibi bir sıkıntı olabilir yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı

PSU ve SSD kontrolüde yapın ekran kartına yeterli güç vermiyor olabilir SSD sağlığına bakın. OCCT ile tam yük testi yapın.

Farklı PSU takıp denedik 600W'lık, ancak ondan kaynaklı olmadığını anladık. SSD sağlığı ve sıcaklığı, OCCT testi ekte vardır. Bunun yanında bilgisayar şuan sıkıntısız çalışmakta anca bu durum yine olmuştu ve 1 gün sonra tekrardan sorun verdi.
1702570451607.png

1702570408056.png

Evet az önceki mesajımdan sonra kapat aç yaptım ve yine çalışmıyor ve mavi ekran veriyor.

Son düzenleme:
Farklı.

Farklı PSU takıp denedik 600W'lık, ancak ondan kaynaklı olmadığını anladık. SSD sağlığı ve sıcaklığı, OCCT testi ekte vardır. Bunun yanında bilgisayar şu an sıkıntısız çalışmakta anca bu durum yine olmuştu ve 1 gün sonra tekrardan sorun verdi.
Eki Görüntüle 2052684
Eki Görüntüle 2052681

Evet az önceki mesajımdan sonra kapat aç yaptım ve yine çalışmıyor ve mavi ekran veriyor.

3060 Ti başka bilgisayarda denediniz mi? Yeni sürücü değil de eski sürücü ile deneyin bir de yine sıkıntı verirse kart sıkıntılı olabilir.

Geri
Yukarı