RTX 3060 Ti sistem LoL, CS2 gibi oyunlarda düşük FPS veriyor

Daha fazla  
Merhaba, oyunlarda genel bir problemim olan FPS düşüklüğünün sebebini anlamaya çalışıyorum. LoL, CS 2 gibi oyunlarda böyle bir sistemle yüksek FPS almam gereken yerlerde düşük FPS alıyorum. Örneğin: LoL'de 2K çözünürlükte Full yüksek ayarlarda takım savaşlarında FPS 70'lere 60'lara kadar iniyor. Karakterimle normal yürürken bile 110 gibi civarlarında oluyor. CS'de de durum aynı. FPS oyunlarında genel olarak hiç 200 üstünü göremiyorum. Rol yapma oyunlarında veya büyük oyunlarda da olması gerekenden 10-20 düşük FPS alıyorum (Dying Light 2, GTA 5 vb.). Böyle bir sistemde çok daha yüksek performans alıyor olmam lazım ki zaten test videolarında yüksek değerler alanlar var. YouTube'da bir sürü örneği var.

Sistem özellikleri:
Ekran kartı: MSI Gaming Z Trio RTX 3060 Ti 8 GB.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
RAM: 16 GB Corsair.
Anakart: ROG STRIX B550-F Gaming.
SSD: Kingston NV2 SNV2S/2000G PCI-Express 4.0 2 TB M.2 SSD.
Monitör: ViewSonic VX2780J-2K 27" 2K 170Hz IPS Gaming monitör.
Güç kaynağı: FSP Hydro G PRO HG2-750 750W Power Supply.

MSI Afterburner programıyla sistem değerlerini inceledim. Ne bir yüksek sıcaklıkla karşılaştım ne de donanım kullanımında düşük değer gördüm. Sıcaklık ve Memory usage değerleri gayet normal.

MSI Afterburner'daki değerler, GPU sıcaklığı 60 civarı, CPU 60 civarı, RAM kullanımı biraz yüksek buldum 12 GB (arkada başka uygulamalarda açık (Wallpaper Engine, Opera vb.) ).
Sürücülerim güncel. SSD biraz dolu belki ondan yapıyor olabilir ama bu kadar etkiliyor olmaması lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğiniz bütün oyunlar işlemci kullanan oyunlar sizin ise işlemciniz ekran kartınıza göre zayıf. Yani bu değerler gayet normal.
Nasıl yani? İşlemci kullanmayan oyun yok ki zaten. Bunu derken ekran kartı ağırlıklı olan oyunları kastettiyseniz GTA 5 oyunu için de aynı şeyi yaşıyorum. Ayrıca MOBA veya FPS türü oyunlarda da darboğaz vs. yaşamıyorum. Nasıl bu değerler normal olabilir ki?

Nasıl yani? İşlemci kullanmayan oyun yok ki zaten. Bunu derken ekran kartı ağırlıklı olan oyunları kastettiyseniz GTA 5 oyunu için de aynı şeyi yaşıyorum. Ayrıca MOBA veya FPS türü oyunlarda da darboğaz vs. yaşamıyorum. Nasıl bu değerler normal olabilir ki?
İşlemci kullanan derken işlemci ağırlıklı oyunlar demek istedim. League of legends, GTA V, CS bunların hepsi ekran kartından çok işlemci performansına dayalı oyunlar.

İşlemci kullanımınız ne seviyede? Darboğaz olacağını sanmıyorum 3600 ile ama yine de CPU kullanımı değerlerini bilmekte yarar var.
Gpu usage %30-%50 civarında, Cpu usage %40-%60 civarında. Bu değerler LOL oyunu için geçerli.

İşlemci kullanan derken işlemci ağırlıklı oyunlar demek istedim. League of legends, GTA V, CS bunların hepsi ekran kartından çok işlemci performansına dayalı oyunlar.
Peki neden test videolarında benim sistemime benzer sistemlerde daha yüksek FPS alabiliyorlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela yukarıdaki paylaştığım linkte sistem 300 FPS'leri görüyor. Tek fark i5 12400F işlemcisini kullanıyor. Gerçekten bu tür oyunlarda FPS, işlemciye bağlıysa bu 2 işlemci arasında bu kadar fark olmaması lazım haksız mıyım?

Gpu usage %30-%50 civarında, Cpu usage %40-%60 civarında. Bu değerler LOL oyunu için geçerli.

Peki neden test videolarında benim sistemime benzer sistemlerde daha yüksek FPS alabiliyorlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela yukarıdaki paylaştığım linkte sistem 300 FPS'leri görüyor. Tek fark i5 12400F işlemcisini kullanıyor. Gerçekten bu tür oyunlarda FPS, işlemciye bağlıysa bu 2 işlemci arasında bu kadar fark olmaması lazım haksız mıyım?
Bu iki işlemci arasında çok fark var. LoL CPU bazlı bir oyun. Ekran kartın çok düşükte olsa düşük ayarlara çektiğin zaman işlemcin yüksek olduğunda 300-400 FPS değerlerini görebiliyorsun. Ekran kartıyla birleştiğinde ise yüksek ayarlara çekip 300-400 FPS oynama fırsatın oluyor. Senin durumunda, R5 3600 biraz düşük kalmış gibime geldi.

Bu iki işlemci arasında çok fark var. LoL CPU bazlı bir oyun. Ekran kartın çok düşükte olsa düşük ayarlara çektiğin zaman işlemcin yüksek olduğunda 300-400 FPS değerlerini görebiliyorsun. Ekran kartıyla birleştiğinde ise yüksek ayarlara çekip 300-400 FPS oynama fırsatın oluyor. Senin durumunda, R5 3600 biraz düşük kalmış gibime geldi.
Yani RTX 3060 Ti ekran kartı yerine daha düşük bir ekran kartı kullansaydım daha yüksek bir performans alabilir miydim?

Yok öyle değil. O işlemci zaten verebildiği maks performansı veriyor sana. Ama ekran kartı belli ki tam performansını veremiyor.
Ekran kartım neden tam performansı veremiyor ki? Ayrıca işlemcim de çok düşük bir işlemci değil. Neden lol gibi düşük grafikli bir oyunda bu kadar düşük FPS değerlerini görüyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı