RTX 3060 Ti'dan ses geliyor

EdoMinato

Kilopat
Daha fazla  
Kısaca sistem...

- i5 12400F işlemci.
- Gigabyte 3060 Ti eagle OC 8 GB.
- 32 GB RAM.
-1TB M.2 SSD.

Diğer bir sorun da sistemdeki ekran kartı. Hem boşta 44-49 arası çalışıyor hem fanlarından çok ses geliyor hem de arada garip bir anlık bir ses çıkarıyor.

Sıcaklık değerinin böyle olması normal mi bilemiyorum zira kasaya dokunuyorum buz gibi. Odam da çok sıcak değildir ve havadardır. Sıcaklık normal ise anlayabilirim ama fanlar dönünce çıkan ses ve ara ara garip bir uğultu sesi çıkarmasını gerçekten anlayamadım. Gerçekten sinir bozucu bir durum. O kadar para verdim sıfır bir sistem topladım ve sonuç?

Ölü pikselli bir monitör ve 3060 12 GB 2 fanlı GPU'ya göre neden daha çok ısındığını anlamadığım ve ara ara garip sesler çıkaran bir GPU söz konusu.

Bu gibi durumlarda sistemi toplayıp mağazaya mı götürmem lazım? Bunu pek istemiyorum zira aracım yok ve mağaza çok uzakta.

Sizce ne yapmalıyım? Fazla mı ehvam yapıyorum yoksa bunlar normal şeyler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de Dual RTX 3060 V2 var aldığımdan beri yük altındayken cızırtı sesi geliyor. Kullanım açısından bir problem teşkil etmiyor. Coil whine diye geçiyordu sanırım. Sadece ses. Sese çok takıntılıysanız değişim isteyebilirsiniz.

Boşta 44-49 arası çalışıyor hem fanlarından çok ses geliyor hem de arada garip bir anlık bir ses çıkarıyor.

NVIDIA sürücüleri ince ayar denilen bir ayar yapıyor bu ayar yapılırken anlık GPU zorlanıyor senin ekran kartın 200 küsur wattlık kaliteli ve haliyle güçlü MOSFET'leri var bu MOSFET'ler de coil whine denilen sesleri çıkartıyor bu konuda endişelenecek bir durum yok. Benim 3090 ımda da çıkıyor.

Boştaki sıcaklık normal. Yüke binince kaç dereceye çıkıyor ve fanlar yüzde kaç çalışıyor
Eagle modellerinin fanları da normalden biraz sesli.
3060 ile 3060 Ti arasında güç farkı var yani 3060 neden ısınmıyor da bu ısınıyor demek saçma.

Arada garip bir ses geliyor dediğin sesi kaydedip paylaşmazsan kimse yardımcı olamaz.

Boştaki sıcaklık normal. Yüke binince kaç dereceye çıkıyor ve fanlar yüzde kaç çalışıyor
Eagle modellerinin fanları da normalden biraz sesli.
3060 ile 3060 Ti arasında güç farkı var yani 3060 neden ısınmıyor da bu ısınıyor demek saçma.

Arada garip bir ses geliyor dediğin sesi kaydedip paylaşmazsan kimse yardımcı olamaz.
Güç farkından kaynaklı sıcaklık olması normal ama boşta yani yüksüz çalıştığında da sıcaklık farkı olacağını bilmiyordum :)

Şuan işteyim ama evde olduğum zaman çıkan sesin videosunu konuya atacağım.

Dediğim gibi boştaki sıcaklık değerinin pek bir önemi yok. Oyunlarda yada stres testinde bir kontrol et fan yüzdesi kaçtayken kaç dereceye çıkıyor ona bakmak lazım.
50-55 derecenin altında fanları dönmüyordur zaten değil mi? Yani zero rpm özelliği vardır?
Bir de kartı sıfır aldığını varsayıyorum ikinci el değil.
Bu benim Gaming X 3060 ti. Bununla karşılaştırabilirsin.

Ekran görüntüsü 2024-01-10 180535.png

Dediğim gibi boştaki sıcaklık değerinin pek bir önemi yok. Oyunlarda yada stres testinde bir kontrol et fan yüzdesi kaçtayken kaç dereceye çıkıyor ona bakmak lazım.
50-55 derecenin altında fanları dönmüyordur zaten değil mi? Yani zero rpm özelliği vardır?
Bir de kartı sıfır aldığını varsayıyorum ikinci el değil.
Bu benim Gaming X 3060 ti. Bununla karşılaştırabilirsin.

Eki Görüntüle 2084695
Sistemi dün İTOPYA'dan topladım. Herşey sıfır. Eve gittiğim zaman görseldeki testi yapıp buradan paylaşırım. Bu arada fanların kaç derece de dönmeye başladığını da bilmiyorum. Afterburner dan görünüyorsa onu da paylaşırım.

Evet Afterburner'da fan yüzdesi de var.

HWiNFO64 programını kullanabilirsin fan ve sıcaklık değerlerini izlemek için.

Yanlış anlamazsan hazır sistem olarak mı satın aldın yoksa tek tek parçaları kendin sitelerinden satın alıp onlara mı birleştirttin? Toplam maliyeti ne oldu?

Evet Afterburner'da fan yüzdesi de var.

HWiNFO64 programını kullanabilirsin fan ve sıcaklık değerlerini izlemek için.

Yanlış anlamazsan hazır sistem olarak mı satın aldın yoksa tek tek parçaları kendin sitelerinden satın alıp onlara mı birleştirttin? Toplam maliyeti ne oldu?
Hazır sistemdi fakat işlemci ram ve ssd leri yükselttim bir tık.

Monitör dahil 37bin lira ( 6 bin lirası vade farkı )

Yeni konular

Geri
Yukarı