RTX 3060 üzerindeki kırmızı LED yanıp sönüyor

yagizUnal

Hectopat
Selam arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi ASUS RTX 3060 ekran kartımın güç bağlantısı üzerindeki kırmızı LED hızlı bir şekilde yanıp sönüyor. Yaklaşık 5 aydır kullanıyorum ekran kartını. PSU'nun kablosunu çıkarıp bir süre beklediğimde ışık gidiyor ama bilgisayar çalışır haldeyken belli bir süre sonra tekrar yanmaya başlıyor. Bilgisayarı gün boyu iş amaçlı kullanıyorum ve bu aralar teams‘te ekran kontrolü verince belli bir süreden sonra ekran donuyor ve hard reset atmam gerekiyor. Teams başlı başına problemli bir yazılım ama yine de bu durumda beni acaba ekran kartımda bir sıkıntı mı var diye telaşlandırıyor. Sistemi 5 ay kadar önce topladım. Yabancı kaynaklı forumlarda PSU'ya da güç kablolarıyla ilgili sıkıntı olabilir demişler ancak bunu nasıl kontrol edebilirim bilmiyorum. Önerilerinizi ve tavsiyelerinizi belirtirseniz sevinirim.
Bilgisi olan yok mu?
Yardımcı olabilecek biri yok mu? Son güncelleme olarak; ekran kartını arkadaşımın bilgisayarına taktım, onda herhangi bir led yanması gibi bir sorun olmadı. Memtestle ramleri test ettim hata çıkmadı. Cpu ve Gpu'ya stress testleri yaptım herhangi bir crash olmadı. Bios güncelledim. Hala discord veya Teams herhangi bir ekran paylaşma uygulaması kullandığımda 1-2 saat içinde ekran donmaya başlıyor ve bir süreden sonra kontrol tamamen gidip, hiç bir işlem yapılmıyor.
Update: Dp kablosunu çıkarıp, hdmi takınca düzeldi. Kablo en son aklıma gelen kısımdı, halbuki bu çok önerilen paugge marka kablodan almıştım.

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi ASUS RTX 3060 ekran kartımın güç bağlantısı üzerindeki kırmızı LED hızlı bir şekilde yanıp sönüyor. Yaklaşık 5 aydır kullanıyorum ekran kartını. PSU'nun kablosunu çıkarıp bir süre beklediğimde ışık gidiyor ama bilgisayar çalışır haldeyken belli bir süre sonra tekrar yanmaya başlıyor. Bilgisayarı gün boyu iş amaçlı kullanıyorum ve bu aralar teams‘te ekran kontrolü verince belli bir süreden sonra ekran donuyor ve hard reset atmam gerekiyor. Teams başlı başına problemli bir yazılım ama yine de bu durumda beni acaba ekran kartımda bir sıkıntı mı var diye telaşlandırıyor. Sistemi 5 ay kadar önce topladım. Yabancı kaynaklı forumlarda PSU'ya da güç kablolarıyla ilgili sıkıntı olabilir demişler ancak bunu nasıl kontrol edebilirim bilmiyorum. Önerilerinizi ve tavsiyelerinizi belirtirseniz sevinirim.
Bilgisi olan yok mu?
Yardımcı olabilecek biri yok mu? Son güncelleme olarak; ekran kartını arkadaşımın bilgisayarına taktım, onda herhangi bir LED yanması gibi bir sorun olmadı. Memtest'le RAM'leri test ettim hata çıkmadı. CPU ve GPU'ya stress testleri yaptım herhangi bir crash olmadı. BIOS güncelledim. Hala Discord veya Teams herhangi bir ekran paylaşma uygulaması kullandığımda 1-2 saat içinde ekran donmaya başlıyor ve bir süreden sonra kontrol tamamen gidip, hiçbir işlem yapılmıyor.
Update: DP kablosunu çıkarıp, HDMI takınca düzeldi. Kablo en son aklıma gelen kısımdı, halbuki bu çok önerilen Paugge marka kablodan almıştım.

Bildiğim kadarıyla PSU'dan gelen dengesiz/yetersiz güç uyarısı yanıp sönmesi.

Bildiğim kadarıyla PSU'dan gelen dengesiz/yetersiz güç uyarısı yanıp sönmesi.
Selam hocam, evet dediğin gibi oluyor benim de araştırdığım kadarıyla. Bu arada tekrardan hata devam ediyor. Kablo değiştirmek nedense kısa süreli led'i söndürmüştü(1 gün kadar). Psu'dan olduğunu kesin olarak nasıl anlayabiliriz. OCCT ile 30dk'lık power testi yaptım, bir hata çıkmadı.
Malum dolarla birlikte şuan gereksiz bir harcama yapmak istemiyorum.

Selam hocam, evet dediğin gibi oluyor benim de araştırdığım kadarıyla. Bu arada tekrardan hata devam ediyor. Kablo değiştirmek nedense kısa süreli LED'i söndürmüştü(1 gün kadar). PSU'dan olduğunu kesin olarak nasıl anlayabiliriz. OCCT ile 30Dk'lık Power testi yaptım, bir hata çıkmadı.
Malum dolarla birlikte şu an gereksiz bir harcama yapmak istemiyorum.

Hocam bir ihtimal daha var ama söylemek istemiyordum. Yanıp sönen konnektöre elinizle baskı uygular mısınız? Soğuk lehim fabrika hatalı olabilir kart.

Hocam bir ihtimal daha var ama söylemek istemiyordum. Yanıp sönen konnektöre elinizle baskı uygular mısınız? Soğuk lehim fabrika hatalı olabilir kart.
Dediğinizi yaptım, ışığın sönmesini mi bekliyorduk anlamadım ama ışık yanmaya devam ediyor. Eskiden tek tük yanan ışık şimdi PSU'yu kapayıp bekleyince de düzelmiyor, gittikçe kötüye gidiyor gibi semptomlar.

Dediğinizi yaptım, ışığın sönmesini mi bekliyorduk anlamadım ama ışık yanmaya devam ediyor. Eskiden tek tük yanan ışık şimdi PSU'yu kapayıp bekleyince de düzelmiyor, gittikçe kötüye gidiyor gibi semptomlar.
Hocam başka bilgisayarda çalışıyor demişsiniz. Psu değiştirmeyi denemiş miydiniz ?

Hocam başka bilgisayarda çalışıyor demişsiniz. Psu değiştirmeyi denemiş miydiniz ?
Yok hocam, benim ekran kartını besleyecek bir arkadaşta PSU var. Onunki de modüler PSU değil, benim de modüler değil. O yüzden sadece satın alarak deneyebilirim ama masraf olmasın diye ekran kartını önce servise göndermem mi daha mantıklı olur bilemedim.

Yok hocam, benim ekran kartını besleyecek bir arkadaşta PSU var. Onunki de modüler PSU değil, benim de modüler değil. O yüzden sadece satın alarak deneyebilirim ama masraf olmasın diye ekran kartını önce servise göndermem mi daha mantıklı olur bilemedim.

Bir bilgisayarda düzgün çalışıp diğerinde sorun çıkartıyorsa sorun çok yüksek ihtimalle sistemdedir ekran kartında değil. Yine de servise yollamak isterseniz sizin kararınız tabii ki.

Bir bilgisayarda düzgün çalışıp diğerinde sorun çıkartıyorsa sorun çok yüksek ihtimalle sistemdedir ekran kartında değil. Yine de servise yollamak isterseniz sizin kararınız tabii ki.
Yani evet, ben de pek ekran kartından kaynaklandığını düşünmüyorum. Anakarttan kuşkulanıyorum ya da PSU, onun dışında pekte bir fikir gelmiyor aklıma. Sağol hocam vakit ayırdığın için :)

Yeni konular

Geri
Yukarı