RTX 3060 Valorant FPS 400'lerden 150'lere düştü

İşletim sistemi
Windows 11

BoranumTR

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Nitro 5 AN515-58-79YK
RTX 3060 140W MUX , İ7 12700h , 2x32 GB DDR4 RAM
Meslek
Elektromekanik
RAM
64
SSD veya HDD modeli
1 tb
Ekran kartı
Rtx 3060 6 gb laptop
İşlemci
12700h
Merhaba Acer Nitro 5 12700H RTX3060 64 GB RAM'li olan modelini yaklaşık 7 aydır kullanıyorum haftada 2-3 saat Valorant oynuyorum eskiden FPS'im 350-400 arası gider gelirdi yaklaşık 2 aydır Valorant'ı FPS sabitleyerek 144 Hz göre ayarlı oynuyordum geçen bir açayım FPS durumuna bakayım dedim 150-200 arası gidiyor geliyor Intel Arc Control ve NVIDIA Game Ready güncellemeleri gelmişti geçen hafta en son onu güncelledim ayrıca Windows Update kısmındada bir takım güncellemeler yaptım ancak sorun 2 aydırda olabilir farkında olmamışta olabilirim.

Gözüme çarpan detaylar görev yöneticisinde oyun açıkken Intel Arc yaklaşık 18 GB RAM kullanıyordu bu bana mantıksız geldi başlangıç kısmından uygulamayı kapattım FPS 30-40 civarı arttı şu an 170-240 arası gidiyor geliyor ama bu da bana mantıksız geliyor. Çoklu çekirdek kısmını hiçbir zaman açmadım daha önceden açık olmamasına rağmen 400leri görüyordu.

Denetim Masası'ndan yüksek performansa göre ayarlı ayrıca MUX Switch kapalı kullanıyorum eskiden açsamda pek FPS artışı göremiyordum bu yüzden gereksiz gördüm PC'yi yormak istemedim acaba birkaç kere kısa süreli MUX aç kapa yapıp NitroSense üzerinden mod kısmınıda performans ile standart arası git gel yaptım bunun sakıncası olmuş mudur?

Starfield yaklaşık 8 saat oynadım bu hafta onda FPS ölçmüyorum ama oyunun optimizasyonu sıkıntılıda olsa Ultra ayarlarda rahatsız edici bir problemle karşılaşmadım bir de son zamanlarda masaüstünde System. Conf diye bir dosya oluşuyor siliyorum tekrar geliyor evet değerli Technopat yazarları sorunuma yardımcı olursanız çok sevinirm forumda yeniyim bir hatam olduysa affola.

Ayrıca yazmayı unuttum 6650XT 5500'lü bir pcim var onda bile 300 FPS alıyorum yani Valorant'ta sıkıntı olsa o PC'de alamaz o değerleri.

Ama Valorant işlemci bazlı bir oyun 5500'den daha fazla FPS vermesi lazım 12700H'ın.

Intel Arc Control kaldırdım yerine Intel sayfasından başka Intel Arc Pro diye bir uygulama gelmiş onu otomatik indirdi NVIDIA Game Ready sürücüsünüde tekrar kurdum şu an problemim düzelmiş gibi gözüküyor FPS 250 330 arası gidiyor geliyor geri kalan kaybında son gelen Valorant güncellemesi ile olabileceğini düşünüyorum sorunum kısmen halloldu gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı