RTX 3060 ve i5 11400F 1600x900p monitörde darboğaz yapar mı?

gökmeNN

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Web Programcılığı ve Grafik Tasarım
Merhaba,

Ekran kartım Gigabyte RTX 3060 12 GB 192 bit, işlemcim Intel i5 11400F. Monitörüm ise 1600x900 çözünürlükte VGA bir monitör. Bu sistem bu monitörde darboğaz yapar mı? Yaparsa bileşenleri ne derecede zorlar ve ömründen yer mi? Ek olarak, eğer darboğaz söz konusu olur ise oyunlarda takribi kaç FPS kaybı olur? Teşekkürler.

Merhaba,

Ekran kartım Gigabyte RTX 3060 12 GB 192 bit, işlemcim Intel i5 11400F. Monitörüm ise 1600x900 çözünürlükte VGA bir monitör. Bu sistem bu monitörde darboğaz yapar mı? Yaparsa bileşenleri ne derecede zorlar ve ömründen yer mi? Ek olarak, eğer darboğaz söz konusu olur ise oyunlarda takribi kaç FPS kaybı olur? Teşekkürler.

Sistem güzel ve darboğaz yapmaz da, monitör bayağı tırt onların yanında yerinde olsam kesinlikle değişirdim. Ayrıca monitörün darboğazla bir ilgisi olmaz bilgine.

Sistem güzel ve darboğaz yapmaz da, monitör bayağı tırt onların yanında yerinde olsam kesinlikle değişirdim. Ayrıca monitörün darboğazla bir ilgisi olmaz bilgine.

Monitörden kasıt ekran çözünürlüğü. Ekran çözünürlüğününde ekran kartıyla ilişkisi hat safhada. Doğal olarak darboğaz ile de neredeyse direk alakalı.

Darboğazı yanlış anlıyorsunuz. Burada işlemcinin ekran kartına yapıcağı darboğaz değil, monitörün sisteme yapıcağı darboğaz öne çıkar. Fps kaybı olsa bile galiba monitör 60hz yani hissetmezsiniz.

Monitörden kasıt ekran çözünürlüğü. Ekran çözünürlüğününde ekran kartıyla ilişkisi hat safhada. Doğal olarak darboğaz ile de neredeyse direk alakalı.

Bu sistem parçalarıyla öyle bir problem olacağını sanmıyorum. Çözünürlük düşük olsa bile işlemciye fazladan yük binse bile monitör 60 hzi geçmeyeceği için hiçbir fark olmayacak.

Merhaba,

Merhaba, 1920x1080 ve üzeri çözünürlüklerde darboğaz yaşamazsınız, fakat o kartla hangi işlemciyi kullanırsanız kullanın çözünürlük düşük olduğu için darboğaz yaşarsınız ama bu kafanıza takacağınız bir durum değil. Parçaların ömründen yeme diye bir durum söz konusu değil ama çok kafanıza takıyorsanız yapay çözünürlük oluşturup yazılımsal olarak monitörünüzün çözünürlüğünü artırarak darboğaz sorununu çözebilirsiniz. Acizane önerim monitörünüzü değiştirin.

Merhaba,

Hocam sıkıntı var mı bende aynı kombinasyonu yapacağım 900p monitörüm.

Geri
Yukarı