RTX 3060 ve R5 3600 darboğaz yapar mı?

vahşet123

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, yeni bir sistem aldım. Bu sistem ne kadar darboğaz yapar, merak ediyorum. Sistemin özellikleri:
3200 MHz 8x2 GB RAM.
RTX 3060.
500 GB SSD.
AMD R5 3600
MSI B450 S2H.

Darboğaz yapacağını biliyorum. Bu yüzde kaç? 2K monitör alsam azalır mı? Azalırsa ne kadar azalır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde besleyebilmesi gerekmiyor mu? En fazla %5 falan darboğaz olması gerekiyor diye biliyorum. Benim arkadaşım RTX 2070 Super, Ryzen 5 3600 kullanıyor en fazla %10 falan darboğaz yiyor oda çok nadir bazı oyunlarda.

Normalde besleyebilmesi gerekmiyor mu? En fazla %5 falan darboğaz olması gerekiyor diye biliyorum. Benim arkadaşım RTX 2070 Super, Ryzen 5 3600 kullanıyor en fazla %10 falan darboğaz yiyor oda çok nadir bazı oyunlarda.
1440p ve 2160p'de genel olarak sorun olmuyor ancak 1080p'de ciddi derecede darboğaz meydana geliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet o işlemci bir tık darboğaz yapıyor ama bunun çözümü 2K monitor almak değil ekran kartına uygun işlemci almaktır. Şimdi 2K götürürsün tamam da yarın birgün artık oyunları 1080p'de açmaya başladığında ne olacak? 2 senede bir ekran kartı alırım diyorsan sorun yok ama bu ekonomide bunu diyeceğini sanmıyorum.. 800-1000tl arası bir farkla R5 5600x al kafan rahat olsun. Ve hatta fiyatı dengelemek için 2K monitor yerine iyi bir 1080p alabilirsin böylece 5 sene ultra-yüksek ayarları garanti edersin. "R5 3600, 2K monitor mü yoksa r5 5600x 1080p monitor mü?" diye sorsalar tercihim böyle olurdu sana da bunu öneririm.

1440p ve 2160P'de genel olarak sorun olmuyor ancak 1080P'de ciddi derecede darboğaz meydana geliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam tüm Video'yu inceledim de değerler benim dediğime geliyor. 2-3 oyun dışında darboğaz olmuyor olan oyunlarda da %10 darboğaz anca oluyor. Eğer arkadaş biraz darboğazdan şikayetçi olmayacaksa bence kullanılabilir. En kötü kule tipi soğutma alıp biraz OC yapar halleder.

Hocam tüm Video'yu inceledim de değerler benim dediğime geliyor. 2-3 oyun dışında darboğaz olmuyor olan oyunlarda da %10 darboğaz anca oluyor. Eğer arkadaş biraz darboğazdan şikayetçi olmayacaksa bence kullanılabilir. En kötü kule tipi soğutma alıp biraz OC yapar halleder.
Çoğu oyunda %10'dan fazla darboğaz oluyor dostum, RDR 2'de neredeyse %35 darboğaz oluyor. Hız aşırtma yaptıktan sonra işlemciyi soğutmak için harcayacağı paranın üzerine biraz daha ekleyip daha güçlü bir işlemci almak daha mantıklı bence.

Geri
Yukarı