RTX 3060 ve Ryzen 7 5800H darboğaz var mı?

DARTHLEAGUE

Femtopat
Daha fazla  
Laptopunda darboğaz var mı? Yoksa da GPU ve CPU kullanımı 20 civarlarından nasıl daha yukarıya çekeceğim?

-16 GB RAM.
-RTX 3060 6 GB RAM 90watt.
-AMD Ryzen 7 5800H.

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz yapar tabii 3060 her ne kadar güçlü olsa da işlemci için az da olsa yetersiz kalıyor.

Yani GPU ve CPU kullanımının 20'lerde olmasının sebebi darboğaz mıdır?

Yok hocam. Darboğaz maksimum %13 seviyesinde. CPU rahat bir şekilde %87-90 seviyesine çıkar. Büyük ihtimalle az yük bindiriyorsunuz ya da performans modu gibi ayarları açmamışsınız. Bunlar da ekran kartını kısıtlar.

Hocam umarım sizi sıkmıyorumdur ama performans modu da açık ona rağmen böyle. Mesela Valorant oynarken düşük ayarlarda 140-220 FPS alıyorum GPU ve CPU kullanımı yine %20.
Yok hocam. Darboğaz maksimum %13 seviyesinde. CPU rahat bir şekilde %87-90 seviyesine çıkar. Büyük ihtimalle az yük bindiriyorsunuz ya da performans modu gibi ayarları açmamışsınız. Bunlar da ekran kartını kısıtlar.

Hocam umarım sizi sıkmıyorumdur ama performans modu da açık ona rağmen böyle. Mesela Valorant oynarken düşük ayarlarda 140-220 FPS alıyorum GPU ve CPU kullanımı yine %20.
Düşük ayarlardan dolayı olabilir. Ayrıca Excalibur gibi markalarda özel denetim masası bulunur. Oradan da performans veya oyun moduna almayı unutma. Ofis modu kullanıyor olabilirsiniz

Geri
Yukarı