RTX 3060 veya 3080 takınca sistemin açılmaması

EmreCPR

Hectopat
Dostlar selam:

Dostlar bilgisayarı yeni topladım (2 hafta oluyor yeni konuyu açmak aklıma geldi). Bilgisayara Windows'u kuracaktım. 3080 takılı idi, görüntü gelmedi. 3060 taktım, yine görüntü gelmedi.

Sonra elimde 8-10 yıllık bayağı bir eski ekran kartı vardı, onu taktım ve görüntü geldi. Windows'u kurdum. Sonrasında ise güncelleme yapıldı, bazı driverler yüklendi. Bilgisayarı kapattım. 3060 ve 3080'i taktım ve açıldı. İki karta da herhangi bir sıkıntı olmadı.

Sizce bu sorun neden olmuştur? Dün BIOS güncelledim ve yine aynı sorunla karşılaştım. Eski ekran kartını taktım, bilgisayarı başlattım, sonra diğer ekran kartını taktım.

Hayır, HDMI üzerinden bağlıydı. Evet monitör açıktı, 4 5 kere kontrol ettim.
Şu yüzden sormuştum. DisplayPort üzerinden bağlı olan ekran eğer kapalı durumda ise Asus'un BIOS yazılımı takılı görüntü birimi yok gibi algılıyor ve Windows açılana kadar ekran kartını askıya alıyor. BIOS boot esnasında iken de Buzzer ile uyarı sesi çıkartıyor. HDMI üzerinden bağlı ise açık kapalı kontrolü yapmıyor genelde. Büyük ihtimalle BIOS kaynaklı bir sorun.

Şu yüzden sormuştum. DisplayPort üzerinden bağlı olan ekran eğer kapalı durumda ise Asus'un BIOS yazılımı takılı görüntü birimi yok gibi algılıyor ve Windows açılana kadar ekran kartını askıya alıyor. BIOS boot esnasında iken de Buzzer ile uyarı sesi çıkartıyor. HDMI üzerinden bağlı ise açık kapalı kontrolü yapmıyor genelde. Büyük ihtimalle BIOS kaynaklı bir sorun.
Anladım büyük ihtimalle ondan dolayı eski ekran kartını taktığımda açılıyordu. Sağolun

Geri
Yukarı