RTX 3060 vs RTX4060

AMD ekran kartlarını sevmesemde 4060 yerine AMD tarafına bakardım. 2 k rahat oyun oynamak için 4070 lazım yada rakibi AMD ucuz ise oraya yönelirdim. 4060 8GB 2 K da sıkıntı.

RTX 4060'ın 3000 serisinde dengi nerdeyse RTX 3070'e denk geliyor. O yüzden 4000 serisi hem daha güncel hem de daha güçlü 3060'a göre. Ekran kartı belleği çok belirleyici bir faktör değil ha 8 ha 12 render vs. yapmayacaksan çok fark etmez. Ama bana sorarsan alabiliyorsan RTX 4060-ti al derim çünkü RTX 3070 ile denk, -ti serisi her zaman normal kartına göre çok daha güçlü oluyor, baya fark ediyor yani.
3060ti 4060 dan güçlü, rx6700 de 3060ti dan iyi doğal olarak 4060 dan iyi. 3070 rakibi için 4060ti rx6700xt olmalı.

AMD ekran kartlarını sevmesemde 4060 yerine AMD tarafına bakardım. 2 k rahat oyun oynamak için 4070 lazım yada rakibi AMD ucuz ise oraya yönelirdim. 4060 8GB 2 K da sıkıntı.
Amd nvidia ya göre her zaman ucuz gibi dostum. Amd rakiplerine göre 2k-3.5k daha ucuz oluyor, vram i bol olup daha performans veriyor. Amd daha mantıklı (profesyonel iş yapılmayaksa).

RTX 3060 12 GB mı RTX4060 8 GB almalıyım?
Bence ikisinide alma. Git rx6700 al. Kendim kullanıyorum sorun varsa sorabilirsin.

VRAM fetişine gerek yok 1080p icin 8gb oldukca yeterli.
Hocam 1080p max ayarlarda cs2 7-7.5gb vram yiyor. CS 2 de bu kadar yiyor. Yeni Nesilleri yada herşeyi full ağır oyunları düşünemiyorum. Gta 5 max da The Forest max grafiklerde oynuyorum ama testleri yapamadım. Yapsam onlarıda yazscaktım unutmazsam 2.5 haftaya yazarım, unutursam yazamam.

Bence ikisinide alma. Git rx6700 al. Kendim kullanıyorum sorun varsa sorabilirsin.

Hocam 1080p max ayarlarda cs2 7-7.5gb vram yiyor. CS 2 de bu kadar yiyor. Yeni Nesilleri yada herşeyi full ağır oyunları düşünemiyorum. Gta 5 max da The Forest max grafiklerde oynuyorum ama testleri yapamadım. Yapsam onlarıda yazscaktım unutmazsam 2.5 haftaya yazarım, unutursam yazamam.
Problem optimizasyon. Biz normallestirdikce geliştiriciler buna daha az dikkat ediyor. 8gb VRAM 2kda orta dusuk ayarlarda 1080pde ultrada yeterli normalde. Bu 8gb VRAM problemi hep yeni cikan oyunlarda. Ve o sikayet eden oyunların 3 4 seneki oyunlardan teknik olarak cok bir üstünlüğü yok. Hatta neredeyse hiç yok. 8gb VRAM alıp az diyenlere üzülüyorum. En temizi elinde hangi kart varsa yenisini almak yerine o karttan alabilecegin en uzun sure verim almak. Ki gelistiriciler ona gore davransin. 3070 alıp da 4070e geçilir mi diye konu açanlar oldukça 8gb VRAM gittikce azalacak deger olarak.

Ekran karti hafizasi diye yirtinip aglayan cahillere kulak vermeyin. Ekran kartinin sadece GPU'suna bakarak dogru karari verirsiniz. Cunku o GPU'yu besleyecek VRAM'i adamlar koymus oluyor. İlla bir alt sinir istiyorsaniz 4 GB VRAM'in altina dusmeyin derim. Ama bu demek degil ki 3GB GPU'su daha guclu kart varken 4 GB'lik olani alin.
GTX 1060 3GB ✔️
GTX 1050 Ti 4 GB ✖️

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazi arkadaslar bu VRAM muhabbetini dogru anlamamis anlasilan. Biz daha yuksek VRAM ugruna daha kotu kart alin demiyoruz, muadil kartlar arasindan VRAM'i yuksek olani tercih edin diyoruz. Ornegin 3060 Ti - RTX 3070 ile 6700 XT birbirine denk kartlar, ancak bunlarin arasindan en yuksek VRAM'e sahip olan model 6700 XT, dolayisiyla onu tercih etmek daha mantikli.

Neymis, yuksek VRAM istiyorsa optimizasyonu kotudur. Iyi, cok VRAM kullaniyor diye, optimizasyonu kotu diye oynamak istedigimiz oyunlari oynamayalim o zaman. Boyle bir mantik mi var? Oyunu duzeltmek senin elinde olan bir sey degil. Oynamak istiyorsan da mecburen VRAM'i yuksek kartlara yonelmelisin. 2080 Super gibi guclu bir karti sirf 8 GB VRAM'den oturu kas gucu ziyan oluyor diye sattim ve RX 6800 aldim. Hicbir oyunda sacma sapan dusuk video bellegi uyarisi almiyorum, mutlu mesut yasiyorum. Ayrica artik oyunlar optimizasyon problemi olmasa da 8 GB VRAM icin yavasca yetersiz kalmaya basliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3070 alıp da 4070'e geçilir mi diye konu açanlar oldukça 8 GB VRAM gittikce azalacak deger olarak.
NVIDIA'nin da cok umurundaydi. Adamlarin politikasi belli. VRAM mi istiyorsun? 4080 al, 4090 al, 4070 al. Ya da goz boyamasi ve sisirilmis fiyata sahip olan kas gucu zayif 4060 Ti 16 GB al. 3000 serisinde de ayni zirvayi yaptilar.

Bazi arkadaslar bu VRAM muhabbetini dogru anlamamis anlasilan. Biz daha yuksek VRAM ugruna daha kotu kart alin demiyoruz, muadil kartlar arasindan VRAM'i yuksek olani tercih edin diyoruz. Ornegin 3060 Ti - RTX 3070 ile 6700 XT birbirine denk kartlar, ancak bunlarin arasindan en yuksek VRAM'e sahip olan model 6700 XT, dolayisiyla onu tercih etmek daha mantikli.

Neymis, yuksek VRAM istiyorsa optimizasyonu kotudur. Iyi, cok VRAM kullaniyor diye, optimizasyonu kotu diye oynamak istedigimiz oyunlari oynamayalim o zaman. Boyle bir mantik mi var? Oyunu duzeltmek senin elinde olan bir sey degil. Oynamak istiyorsan da mecburen VRAM'i yuksek kartlara yonelmelisin. 2080 Super gibi guclu bir karti sirf 8 GB VRAM'den oturu kas gucu ziyan oluyor diye sattim ve RX 6800 aldim. Hicbir oyunda sacma sapan dusuk video bellegi uyarisi almiyorum, mutlu mesut yasiyorum. Ayrica artik oyunlar optimizasyon problemi olmasa da 8 GB VRAM icin yavasca yetersiz kalmaya basliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

NVIDIA'nin da cok umurundaydi. Adamlarin politikasi belli. VRAM mi istiyorsun? 4080 al, 4090 al, 4070 al. Ya da goz boyamasi ve sisirilmis fiyata sahip olan kas gucu zayif 4060 Ti 16 GB al. 3000 serisinde de ayni zirvayi yaptilar.
Elimizde değil oyunu düzeltmek ama bu aptal duzeni teşvik etmemek elimizde diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı