RTX 3060 vs RX 6700

@G2D tabii daha az satar çünkü çıkış tarihi yeni. Unuttuğun nokta 1080P çözünürlükte 8 GB ne ise 2K için 12 GB, 4K için de 16 GB aynı konumda piksel yoğunluğundan ötürü. Sen hiç "RTX 4080 almayın 16 GB 4K'da yetersiz" diyenleri gördün mü? 1080P'de ne değişiyor hiçbir şey.

RTX 4000 serisinin tamamı konumlandırıldıkları çözünürlük için eşit VRAM ve kas güçlerine sahipler. Bu miktar TLOU gibi UE4 motorla yapılmasına rağmen optimizasyonu yerlerde sürünen oyunlar baz alınarak, önbellek miktarı görmezden gelinerek, ReSizeBar'ın avantajları unutulularak değerlendirilip üzerine de AMD'ye "sen hayırdır 7700/7800'ü 10 aydır çıkarmadın?" sormak yerine 3 senelik kartlarını almak ölü yatırımdır. İkinci el alanlara lafım yok çünkü RTX 3000 ve RX 6000 serisinin ait olduğu yer orasıdır.

Milletin covidden pıtır pıtır öldüğü, karantiya kapandığı dönemde piyasaya çıkmış kartı tembellikte sınır tanımayan firmanın ellerinde kalan kartları eritmesi için ben alacağım daha neler. RTX 3000'i hiç saymıyorum çünkü gördüğüm en berbat mimariye sahip NVIDIA'larda zirveye oynar, onu da bugün ancak ekran kartı piyasasını 5 yılda bir takip eden teknolojiyle alakası olmayanlar alır.

Tabii daha az satar çünkü çıkış tarihi yeni. Unuttuğun nokta 1080p çözünürlükte 8 GB ne ise 2K için 12 GB, 4K için de 16 GB aynı konumda piksel yoğunluğundan ötürü. Sen hiç "RTX 4080 almayın 16 GB 4K'da yetersiz" diyenleri gördün mü? 1080P'de ne değişiyor hiçbir şey.

3060'ın çıkışında stokların aniden bitişini ve insanların gece boyu sıraya girdiğini unutmayın. Ha diyelim o zamanlar mining vardı, o yüzden kartlar daha çok satılıyordu. Hala 4060 ve 4060 Ti'nin çıkış satışları 4070'den bile kötüydü. İnsanlar ilk başta 4070'e kötü fiyat performans diyorlardı, sonra 4060 ve 4060 Ti çıkınca 4070'i bile iyi fiyat performans olarak gösterdi o kartlar (ilk defa 60 serisi bir kartın 70 serisi bir karttan kötü satıldı). Yeni oyunlarda 8 GB'ın yeterli olmadığını ve olmayacağını görmeye başladık ve 3060'da bile 12 GB eklenmişken 4060'a 8 GB eklenmesi için hiçbir bahane yok, özellikle kartların fiyatı aynıyken. En azından 4070, 3080 derecesinde bir performans verebiliyordu, DLSS'e ihtiyaç duymadan. 4070 Ti ise 3090 performansı verebiliyordu. 4060 Ti da 3070 Ti ve 4060 da 3070 performansı verebilmesi lazımdı bu mantıkla ve öyle olsa çoğu kişi yine şikayetçi olmazdı, ama o kartlardan biri daha 3060 Ti'yı geçemiyor, diğeri zar zor geçiyor.

RTX 4000 serisinin tamamı konumlandırıldıkları çözünürlük için eşit VRAM ve kas güçlerine sahipler. Bu miktar TLOU gibi UE 4 motorla yapılmasına rağmen optimizasyonu yerlerde sürünen oyunlar baz alınarak, önbellek miktarı görmezden gelinerek, ReSize BAR'ın avantajları unutulularak değerlendirilip üzerine de AMD'ye "sen hayırdır 7700/7800'ü 10 aydır çıkarmadın?" sormak yerine 3 senelik kartlarını almak ölü yatırımdır. İkinci el alanlara lafım yok çünkü RTX 3000 ve RX 6000 serisinin ait olduğu yer orasıdır.

4060 Ti 1080p için yapılmış olabilir ama hala 1440p kartı fiyatında çıktı ve o yüzden 1440p kartlarıyla karşılaştırılabilir. Gösterdiğim gibi yurt dışında 6800 ile aynı fiyata sahipler ve öyleyken birinci el bile olarak daha iyi bir seçenek 4060 Ti gibi bir karta kıyasla.

4060 Ti 1080p için yapılmış olabilir ama hala 1440p kartı fiyatında çıktı ve o yüzden 1440p kartlarıyla karşılaştırılabilir. Gösterdiğim gibi yurt dışında 6800 ile aynı fiyata sahipler ve öyleyken birinci el bile olarak daha iyi bir seçenek 4060 Ti gibi bir karta kıyasla.

Ben kendi deneyimimden yola çıkarsam elime sıfır kapalı kutu 6800 XT bile versen 4060 Ti'ı değişmem. En son isteyeceğim şey 2 sene kullandığım 6600 XT'nin şişman versiyonuna sahip olmak olur.

Yapay zeka performansı koca bir sıfır. Güç tüketimi yüksek, çizdireceğim her kare için tamamen işlemci gücüne ihtiyacı var FG ise işlemci ihtiyacını eliyor. Teknolojik silahların hepsi taş devri seviyesinde. Monitörümü 144Hz kullanmak istediğimde boştayken VRAM saat hızı gökyüzüne çıkıyor. RT performansı hem zayıf hem de bunu da iyileştirecek teknolojisi yok, 4060 Ti ise örneğin Cyberpunk'ı RT Ultra 100 FPS oynatma becerisine sahip ve DLSS 3.5 ile daha iyi olacak.

Diğer kart bana ne sunuyor saf kas gücü ve VRAM. Maalesef bunlar tek başına benim işime yaramıyorlar. Şu anda RTX 4070 siparişi de verebilirim ama uzun yıllar tek bir karta bağımlı kalmayı sevmiyorum çünkü yapay zeka hypeı devam ettikçe jenerasyonlar arası çok ilginç şeyler görebiliriz, o yüzden de RTX 5000 serisine zıplamak benim için daha makul.

Ben kendi deneyimimden yola çıkarsam elime sıfır kapalı kutu 6800 XT bile versen 4060 Ti'ı değişmem. En son isteyeceğim şey 2 sene kullandığım 6600 XT'nin şişman versiyonuna sahip olmak olur.

Yapay zeka performansı koca bir sıfır. Güç tüketimi yüksek, çizdireceğim her kare için tamamen işlemci gücüne ihtiyacı var fg ise işlemci ihtiyacını eliyor. Teknolojik silahların hepsi taş devri seviyesinde. Monitörümü 144Hz kullanmak istediğimde boştayken VRAM saat hızı gökyüzüne çıkıyor. RT performansı hem zayıf hem de bunu da iyileştirecek teknolojisi yok, 4060 Ti ise örneğin Cyberpunk'ı RT Ultra 100 FPS oynatma becerisine sahip ve DLSS 3.5 ile daha iyi olacak.

Diğer kart bana ne sunuyor saf kas gücü ve VRAM. Maalesef bunlar tek başına benim işime yaramıyorlar. Şu anda RTX 4070 siparişi de verebilirim ama uzun yıllar tek bir karta bağımlı kalmayı sevmiyorum çünkü yapay zeka hypeı devam ettikçe jenerasyonlar arası çok ilginç şeyler görebiliriz, o yüzden de RTX 5000 serisine zıplamak benim için daha makul.

Benim amacım zaten sizi 6800'e geçirmek değil ki, herkesin kullandığı kartlar ve kullanım amaçları, istekleri farklıdır. Bazı kişiler AI veya video editing için kullanır, bazı kişiler Ray Tracing kullanmak ister. Ama çoğu kişi ise sadece en iyi fiyata en güçlü kartı almayı ister. Aynı seçimde kalan benim birkaç arkadaşımda Ray Tracing'i umursamadıkları için 6800 tercih ettiler. Ve 4060 Ti zaten almışsınız, ondan tekrardan bir 4000 serisi karta geçmek de zaten o kadar mantıklı olmaz. Ben sadece 4060 Ti gibi kartların neden tercih edilmediğini ve 6700 XT'den geçmenin neden mantıksız olduğunu düşündüğümü ve çoğu kişi için 6800'ün daha iyi bir seçenek olduğunu söyledim.

Benim amacım zaten sizi 6800'e geçirmek değil ki, herkesin kullandığı kartlar ve kullanım amaçları, istekleri farklıdır. Bazı kişiler AI veya video editing için kullanır, bazı kişiler Ray Tracing kullanmak ister. Ama çoğu kişi ise sadece en iyi fiyata en güçlü kartı almayı ister. Aynı seçimde kalan benim birkaç arkadaşımda Ray Tracing'i umursamadıkları için 6800 tercih ettiler. Ve 4060 Ti zaten almışsınız, ondan tekrardan bir 4000 serisi karta geçmek de zaten o kadar mantıklı olmaz. Ben sadece 4060 Ti gibi kartların neden tercih edilmediğini ve 6700 XT'den geçmenin neden mantıksız olduğunu düşündüğümü ve çoğu kişi için 6800'ün daha iyi bir seçenek olduğunu söyledim.

6700 XT'den zaten geçilmez, tek farkla geçilir o da iş performansı. Çünkü RX 6000 serisi ölü konumda, AMD'den aylarca bekledim Windows'a ROCm entegre etsin diye kaç kere gelecek gelecek diye gün verdiler aylar geçti yok.

Dedim arkadaşımdan RTX 3060 alayım bedava fiyatına veriyordu o da trafo çıktı eyvallah iş performansı iyi de kimse oyun performansından ve güç tüketiminden feragat etmek istemez.

Ben 4060 Ti aldığımda 12K'ya geliyordu işte en ucuz 4070 20K'ydı o indirimli Gainward modeli yoktu. 8000 TL farkı da 1080P için ödeyeceğime gider "sorgulanabilir" bir kartı alırım daha iyi, öyle de yaptım. Ben 4060 Ti vs. 6800 seçimini kişilere bırakıyorum 2K kullanacaksa alsın AMD. Ama sıfır 6700 XT vs. 4060 Ti ya da sıfır 4070 vs. 6800 XT karşılaştırılmasında yalnızca oyun bile oynanacak olsa ben 4000 serisine gözüm kapalı veririm oyumu. 3-5 oyunda kas gücünden geri kalmak ile 3-5 oyunda teknolojilerle 2 kat performans artırmak terazide eşit gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı