RTX 3060'ın bir fanı dönmüyor

68515

Hectopat
Merhaba dostlar, ekran kartımın bu aralar aşırı ısındığını fark ettim. Boştayken 45-50 derece aralarında geziyor bir sıkıntı yok, fakat bir oyuna girdiğimde yani kart yük altında olduğu zaman 80-88 derecelere kadar çıkıyor, bende GPU-Z üzerinden baktım ve 2. fan 0 RPM olarak gözüküyor, diğer fan ise olması gerektiği gibi çalışıyor, kasayı açtım ve egzoz fan hariç kasa fanlarının çalışmadığını fark ettim, bileşenler bu yüzden fazla ısınıyor. Fakat ekran kartına baktığımda soldaki fan dönüyorken sağdaki olduğu yerde duruyor (yük altında) kartın modeli RTX 3060 eagle O.C 2X sizce ne olmuş olabilir, ne yapmam lazım? Değerli cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler. (garanti devam ediyor)

Arkadaşlar bu arada Everest'in 550W kalitesiz bir güç kaynağını kullanıyorum yakında Gold sertifikalı bir güç kaynağına geçeceğim bu detayı da söylemek istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kartın driverini kaldırıp tekrardan temiz şekilde kurulum yapın. MSİ afterburner programını kurup fanları manuel olarak çalıştırmayı deneyin. Bunlara rağmen dönmeyen fan tepki vermezse kartı servise gönderin.

Kartın driverini kaldırıp tekrardan temiz şekilde kurulum yapın. MSİ afterburner programını kurup fanları manuel olarak çalıştırmayı deneyin. Bunlara rağmen dönmeyen fan tepki vermezse kartı servise gönderin.
DDU ile sürücüleri temizleyip nvidia'nın sitesinden tekrar kurdum sonrasında stress testini başlattım ve sonuçlar böyle;

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG

1. Fan %95 speed gözükmesine rağmen 0 RPM olarak gözüküyor.

Yazılımda öyle görünüyor ama siz direkt ekran kartına baktınız mı dönüyor mu diye yük altında.
Dün gece kontrol etmiştim, FurMark testini açtım ve kart yük altındayken fanları kontrol ettim 2. fan sıkıntısız dönüyorken 1. fan dönmüyordu zaten RDR2 gibi oyunlarda 88 dereceyi görüyordum fan çalışıyor olsaydı o kadar sıcaklıklara çıkmazdı bence.

Dün gece kontrol etmiştim, FurMark testini açtım ve kart yük altındayken fanları kontrol ettim 2. fan sıkıntısız dönüyorken 1. fan dönmüyordu zaten RDR2 gibi oyunlarda 88 dereceyi görüyordum fan çalışıyor olsaydı o kadar sıcaklıklara çıkmazdı bence.

Fan arızası yaşıyorsunuz anlaşılan fan yatağında veya motorunda problem olmuş. Bilgisayar kapalıyken eliniz ile fana bir iki ufak dokunuşta bulunun daha sonra çalıştırıp test edin, bu da çözüm olmazsa fiziksel olarak zorlamayın ve kartı söküp servise gönderin.

Yeni konular

Geri
Yukarı