RTX 3070 %100 kullanılmıyor ve VRAM 4 GB kullanıyor

Savassfe

Picopat
Daha fazla  
Ekran kartım RTX 3070 8 GB ama Bannerlord'da resimde gözüktüğü gibi 4000 VRAM kullanıyor ve ekran kartını %99 da kullanmıyor. Oynarken her şey full olmasına rağmen 4 GB kullanıyor. Bu bir sorun mudur normal bir şey midir?

20231121194239_1.jpg
20231121191741_1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartım RTX 3070 8 GB ama Bannerlord'da resimde gözüktüğü gibi 4000 VRAM kullanıyor ve ekran kartını %99 da kullanmıyor. Oynarken her şey Full olmasına rağmen 4 GB kullanıyor. Bu bir sorun mudur normal bir şey midir?

Eki Görüntüle 2025377Eki Görüntüle 2025383

Anlatmak istediğinizi tam anlamadım sorun VRAM'ı az kullanıp ekran kartını niye %100 kullanıyor diye mi sordunuz metinden pek bir şey anlayamadımda.

Anlatmak istediğinizi tam anlamadım sorun VRAM'ı az kullanıp ekran kartını niye %100 kullanıyor diye mi sordunuz metinden pek bir şey anlayamadımda.
Arkadaşın demek istediği şu: Oyunu yüksek grafiklerde oynamasıyla ekran kartını %100'de kullanıyor ve video belleği (VRAM) tamamen kullanmıyor.

Yani herhangi bir performans kaybı yoksa ve farklı oyunlarda karsilasmiyorsan bir sıkıntı yok sanki internetteki videolara bak bir FPS'ler nasıl diye.

hayır anlatmak istediğim benim ekran kartımda 8gb vram var ama oyunda neden 4gb kullanıyor bide oyunlarda oynarken ekran kartını %99 da kullanmıyor

Kullanabilir, normaldir. Sağ alttaki tahmini VRAM göstergesine aldanmayın, adı üstüne tahmini bir değer o.

Ya bir de uzaktaki mesafeler ve dokular geç yükleniyor acaba VRAM'le falan alakalı mıdır diye bu konuyu açtım

Arkadaşın demek istediği şu: Oyunu yüksek grafiklerde oynamasıyla ekran kartını %100'de kullanıyor ve video belleği (VRAM) tamamen kullanmıyor.
Bunu nereyle anlayıp okudunuz acaba? Arkadaş ekran kartını oyunda %100'e kadar kullanmadığını ve 4GB VRAM üstü kullanmadığını söylüyor. Demek istediği düşük GPU ve VRAM kullanımı var bu oyunda normal mıdır diye soruyor. Bu oyunda ise gayet normal olduğunu düşünüyorum, bu donanımı çok zorlayacak bir oyun olmadığı için böyle bir kullanımlara sahip.

Bunu nereyle anlayıp okudunuz acaba? Arkadaş ekran kartını oyunda %100'e kadar kullanmadığını ve 4 GB VRAM üstü kullanmadığını söylüyor. Demek istediği düşük GPU ve VRAM kullanımı var bu oyunda normal mıdır diye soruyor. Bu oyunda ise gayet normal olduğunu düşünüyorum, bu donanımı çok zorlayacak bir oyun olmadığı için böyle bir kullanımlara sahip.

1700592688881.png

Normalde ekran kartı kullanımı %99'dur diye biliyorum ( baktığım tüm oyun vb. testlerinde o seviyenin üstüne çıkmıyordu ) ve arkadaşın ekran kartı %100 kullanıyor ( ilk fotoğrafta ) ve %99 kullanmadığını belirtmiş. Ardından ekran kartının 8 GB VRAM olmasına rağmen bu yüksek grafiklerde neden bu kadarını kullandığını sormuş. Belli ki daha yüksek VRAM kullanmasını bekliyordu. Bende okuduğumu yorumlayarak böyle bir sonuç çıkarttım. Siz nereye takıldınız acaba?

@Catacomb yanlış çıkarmışsınız. Ekran kartı kullanımı %66 gösteriyor resimde ve bu ekran kartı kullanımı yukarı çıkmadığını söylüyor. Ayrıca CPU kullanımı ve FPS değerlerini göstermemiş ona bakıp konuşulabilirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı