RTX 3070-9900K Sistemde Anlık FPS Düşüşleri

Cellat006

Hectopat
Selamlar Herkese,

Aşağıda bileşenleri belirttiğim cihazı kullanıyorum, işlemcim 5GHz overclocklu durumda ve oyunlar WD SN750 2TB SSD üzerinden yüklü durumda. Ayrıca ekran kartımda bellek hızı bakımından 300MHz overclocklu. Averajlarda sorun yok ama minimum FPS olsun %1 ve %0.1 olsun bu değerlerim hep 10-20 FPS arası oluyor ve oyunlarda da orijinal olsun olmasın tümünde ara ara bu anlık drop sorunuyla karşılaşıyorum.

SSD sağlığı veya okuma yazma değerlerinde sorun yok, işlemci stres testlerinde sorun yok, FurMark veya heaven benchmark gibi FPS testlerinde de yine ayrıca ekran kartında da sorun yok, anlık takılmalar onlarda da oluyor ama averajlar yine olması gereken seviyede.

Bu arada bahsettiğim oyunlar BF V(orijinal), Control(orijinal) ,Assassin's Creed Valhalla(Crack), Assassin's Creed Syndicate(orijinal), Metro Exodus(Crack), Forza Horizon 4(orijinal) gibi oyunlardan oluşuyor. Hepsinde de testler Ultra ayarlarda yapılıyor ve dediğim gibi averajlarından yana sıkıntı yok. Yani derdim düşük FPS değil drop sorunu.

Anakart: ASUS ROG STRIX Z390-E Gaming.
İşlemci: Intel i9-9900 KF (stok halde)
Ekran kartı: INNO 3D 3070 ichill X4.
RAM: Thermaltake 2x8GB 4000 MHz CL 19.
Kasa: Cooler Master H500M.
HDD (1): WD 1TB WD10EARS-22Y5B1
HDD (2): Toshiba 2 TB P300.
SSD (1): Samsung 970 EVO 1TB.
SSD (2): WD Black SN750 2 TB.
PSU: Corsair RM850.
Sıvı soğutucu: ASUS ROG STRIX lc 240.
LED: 2x60 cm ASUS ARGB 5050.
Kasa fanları: 3x140 Thermaltake ring Trio ARGB+3x140 Cooler Master Master fan 140 Pro+2x200 Cooler Master ARGB fan mevcuttur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isı değerleriniz nasıl? Çok fazla OC yapmışsınız.

Bu sorun çözünürlük ile alakalı oluyor düşük çözünürlükte %1 ve 0.1 FPS düşük kalabilirken yüksek çözünürlükte bu sorun olmayabiliyor büyük ihtimal 1080p de oynuyorsun sende öyle tahmin ediyorum.

Bu sorun çözünürlük ile alakalı oluyor düşük çözünürlükte %1 ve 0.1 FPS düşük kalabilirken yüksek çözünürlükte bu sorun olmayabiliyor büyük ihtimal 1080p de oynuyorsun sende öyle tahmin ediyorum.
Asus VG27A model kullanıyorum monitörümü. 1440P,165Hz özelliklerde bir monitördür. Ayrıca bahsettiğim sorun VG279 model 1080P monitörü kullanırken de,OC yapılmamış halinde de vardı. Aslında monitörde 1440P'ye geçiş yapmamın da OC yapmamın da sebebi buna bir çözüm aramaktı,fakat işe yaramadı.

Bir uyarı yapayım. Korsan oyun ve uygulamaları babalarının hayrına yapmıyorlar. Sistemde arka kapı bırakıyorlar. O an için sisteme bir şey yapmasa bile emrina amade oluyor sistemin. Youtube ve Instagram tıklama, izleme botu vs. oluyor en iyi ihtimalle sisteminiz. Korsan oyun platformlarıyla anlaşıp oyunların içine gömüyorlarmış. Can DEGER bu zararlıyı korsan siteyle anlaşıp gömdüren kişiden duymuş.
Bu husus sistemin ve internetinin stabilitesini bile etkiliyor. Hele ki korsan Windows veya Office tam bir bomba.
Önerim temiz bir format atıp korsan içeriksiz bir sistem kullanman.

Bir uyarı yapayım. Korsan oyun ve uygulamaları babalarının hayrına yapmıyorlar. Sistemde arka kapı bırakıyorlar. O an için sisteme bir şey yapmasa bile emrina amade oluyor sistemin. Youtube ve Instagram tıklama, izleme botu vs. oluyor en iyi ihtimalle sisteminiz. Korsan oyun platformlarıyla anlaşıp oyunların içine gömüyorlarmış. Can DEGER bu zararlıyı korsan siteyle anlaşıp gömdüren kişiden duymuş.
Bu husus sistemin ve internetinin stabilitesini bile etkiliyor. Hele ki korsan Windows veya Office tam bir bomba.
Korsan kısmı için bir yorum geleceğini tahmin ediyordum ama beklediğimden daha etkili bir yaklaşımla geldi yorum,bu yüzden teşekkür ederim. Bahsettiğiniz kısımda haklılık payınız olduğu yadsınamaz bir gerçek,bunu kabul ediyorum fakat bu kısma gelene kadar farklı ve daha yüksek ihtimaller üzerinde de durma taraftarıyım,bu yüzden bir arayış içindeyim.
Önerim temiz bir format atıp korsan içeriksiz bir sistem kullanman.
Bu arada belirteyim,office olarak ve işletim sistemi olarak lisanslı uygulama ve sistemler kullanıyorum. Hatta oyunlarımın tamamına yakını da orjinal diyebilirim,gamepass vb. uygulamaları kullanıyorum genel olarak,sadece 1-2 tane crack var. Ve çok ilginç bir durumla karşı karşıyayım,BF V'i daha önce crack olarak oynadım,hatta o haliyle bitirdim single player modunu,sonrasında Amazon prime üzerinden ücretsiz olarak orjinali indirdim ve prime kısmında indirip tekrar girdiğimde önceki haline göre çok daha fazla kasma ve drop yaşadım,prime üzerinden indirdiğimde crack olanı silmiştim cihazımdan.

Yani anlatmaya çalıştığım şey şu,evet korsan oyun ve program kullanmak çok tehlikeli ve yanlış,hiçbir şekilde etik değil,kesinlikle tasvip edilemez. Ama, benim sorunum cihazda yüklü crack oyunlar dışında farklı bir şeyden kaynaklanıyor olabilir mi acaba?

Son düzenleme:
Korsan kısmı için bir yorum geleceğini tahmin ediyordum ama beklediğimden daha etkili bir yaklaşımla geldi yorum,bu yüzden teşekkür ederim. Bahsettiğiniz kısımda haklılık payınız olduğu yadsınamaz bir gerçek,bunu kabul ediyorum fakat bu kısma gelene kadar farklı ve daha yüksek ihtimaller üzerinde de durma taraftarıyım,bu yüzden bir arayış içindeyim.
Bu arada RAM'leri 3200 MHZ CL15-16 yapmayı dene. Zaten Intel'de Çok yüksek RAM frekansının pek bir FPS getirisi yok. 9900 KF'nin doğal RAM frekansı 2667 MHZ idi galiba. RAM'in içinde ısı sensörleri olsa dile gelirdi belki de. Ayrıca 4000 MHZ RAM frekansının FPS'e bir getirisi olmadığı gibi yüksek CL'nin götürüsü vardır belki de. O frekansı için anakartta ilgili bileşenşerin de ısı veya başka bir sebeple zorlanarak performans dalgalanması yapıp yapmadığı da meçhul.

Bu arada belirteyim,office olarak ve işletim sistemi olarak lisanslı uygulama ve sistemler kullanıyorum. Hatta oyunlarımın tamamına yakını da orjinal diyebilirim,gamepass vb. uygulamaları kullanıyorum genel olarak,sadece 1-2 tane crack var. Ve çok ilginç bir durumla karşı karşıyayım,BF V'i daha önce crack olarak oynadım,hatta o haliyle bitirdim single player modunu,sonrasında Amazon prime üzerinden ücretsiz olarak orjinali indirdim ve prime kısmında indirip tekrar girdiğimde önceki haline göre çok daha fazla kasma ve drop yaşadım,prime üzerinden indirdiğimde crack olanı silmiştim cihazımdan.
BF5 konusunda crakin ne yaptığını bilemem. Aynı oyunun korsanı sonra orjinali kurulunca eski kalıntılar vs. sorun yapmış olabilir. Bende de BF5 yüklü, her gün oynuyorum. Akıcılık vs. hiçbir sorun yok.

Bu arada RAM'leri 3200 MHZ CL15-16 yapmayı dene. Zaten Intel'de Çok yüksek RAM frekansının pek bir FPS getirisi yok. 9900 KF'nin doğal RAM frekansı 2667 MHZ idi galiba. RAM'in içinde ısı sensörleri olsa dile gelirdi belki de. Ayrıca 4000 MHZ RAM frekansının FPS'e bir getirisi olmadığı gibi yüksek CL'nin götürüsü vardır belki de. O frekansı için anakartta ilgili bileşenşerin de ısı veya başka bir sebeple zorlanarak performans dalgalanması yapıp yapmadığı da meçhul.
Bios üzerinden ram frekansını 3200 e almak yeterli olur mu? CL değerlerini düşürmek için ek bir düzenleme gerekli mi? Ram sıcaklıklarım yük altında ortalama 36-38 derece arası değişiyior bu arada. Boşta ise 32-33 derece arası,yüksek olup olmadığıyla ilgili pek bir fikrim yok açıkçası.

Bios üzerinden ram frekansını 3200 e almak yeterli olur mu? CL değerlerini düşürmek için ek bir düzenleme gerekli mi? Ram sıcaklıklarım yük altında ortalama 36-38 derece arası değişiyior bu arada. Boşta ise 32-33 derece arası,yüksek olup olmadığıyla ilgili pek bir fikrim yok açıkçası.
Anakartın nasıl uyguladığıyla ilgili frekans düşürürken CL düşürüp düşürmemesi. CL işle ilgili ayar da aynı sayfadadır bence. Asus anakart kullanmadığımdan bir şey diyemem.

Geri
Yukarı