Çözüldü RTX 3070 bilgisayar yük altında kendini kapatıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

papakun

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
16 gb
SSD veya HDD modeli
1 tb
Ekran kartı
RTX 3070
Anakart
GA-AB350-Gaming 3
İşlemci
ryzen 5600x
OCTT ile test yaptım HWMonitor degerleri bu acaba PSU mu arızalı?
psu g750m 750watt

Dosya Ekleri

• bcc1c89e-35e9-4009-8f15-77890945e059.png
    bcc1c89e-35e9-4009-8f15-77890945e059.png
    340,6 KB · Görüntüleme: 24
  • b6ac8445-ef66-47c0-81ff-0dbd4ff9fb42.png
    b6ac8445-ef66-47c0-81ff-0dbd4ff9fb42.png
    217 KB · Görüntüleme: 26
Çözüm
Deneyebiliyorsanız başka bir PSU ile deneyin ancak bende Corsair CV650 650W güç kaynağı olmasına ve ben de ekran kartına gücü tek kablo üzerinden vermeme rağmen bir sorun yaşamadım. Bu kapanma sorunu direkt PSU arızasından kaynaklanıyor genelde. Garantisi varsa yollamanızı öneririm.

Deneyebiliyorsanız başka bir PSU ile deneyin ancak bende Corsair CS650 650W güç kaynağı olmasına ve ben de ekran kartına gücü tek kablo üzerinden vermeme rağmen bir sorun yaşamadım. Bu kapanma sorunu direkt PSU arızasından kaynaklanıyor genelde. Garantisi varsa yollamanızı öneririm.
Hatta buna benzer bir sorun benim de başıma geldi. Oyun dışında hiçbir testte sorun yaşamazken 1 saat kadar oyun oynadığımda sistem kendini kapatıyordu. Tüm OCCT tarzı güç testlerinde de hiç sorun yaşamadığım için PSU'dan olmadığını sanmama rağmen PSU'yu garantiye yollayıp yenilettikten sonra tüm sorunlarım çözüldü.

Ek olarak şunu da söyleyeyim, ekran kartına gücü tek kablo yerine iki kablodan vermek en doğrusudur. Elektrik kesintileri vs. yaşıyorsan da bu PSU'nun bozulmasına sebebiyet verebilir. En basit yol olarak akım korumalı priz, bütçen varsa üzerine en azından elektrik kesildiğinde sistemi güvenli biçimde kapatacağın zamana kadar açık tutabilecek bir kesintisiz güç kaynağı (UPS) almanı öneririm.
Ekran kartına PSU'dan çıkan tek kablo üzerinden bölünen 2 PCI kablosu ile mi güç alıyor kart.

OCCT ile stress test yaparken ısıları da kontrol edebilir misin ekstra olarak OCCT'den yine PSU'yu stress teste sokmayı dener misin arıza tespit adım adım gidilir.

Evet psudan çıkan tek kablo ile alıyor diger türlüde denedim sadece ekran kartını test yapınca kapanmıyor işlemciyi test yapınca kapanmıyor power'ı test yapınca bazen 2 bazen 5 dakika sonra kapanıyor

Evet PSU'dan çıkan tek kablo ile alıyor diger türlüde denedim sadece ekran kartını test yapınca kapanmıyor işlemciyi test yapınca kapanmıyor Power'ı test yapınca bazen 2 bazen 5 dakika sonra kapanıyor.

Güç kaynağın yeterli gücü sağlayamıyor olabilir fanı hızlanıyor mu test yaparken.

Evet fanı hızlanıyor benchmark testleri yaptım 2 saat boyunca hiç kapanmadı OCTT Power testinde kapandı oyun oynarken 10 dakika sonra kendini kapatıyor ayrıca

Evet fanı hızlanıyor benchmark testleri yaptım 2 saat boyunca hiç kapanmadı OCTT Power testinde kapandı oyun oynarken 10 dakika sonra kendini kapatıyor ayrıca.

OCCT en çok zorlayan testlerden biridir sistemi söylediklerine göre parçalardan kaynaklı sorun yok gibi emanet bir PSU ile deneme şansın var mı?

OCCT ile tüm parçaları stress teste sokup HWMonitor'den parçaların +12v kısımlarını SS atabilir misin?

Deneyebiliyorsanız başka bir PSU ile deneyin ancak bende Corsair CV650 650W güç kaynağı olmasına ve ben de ekran kartına gücü tek kablo üzerinden vermeme rağmen bir sorun yaşamadım. Bu kapanma sorunu direkt PSU arızasından kaynaklanıyor genelde. Garantisi varsa yollamanızı öneririm.

Deneyebiliyorsanız başka bir PSU ile deneyin ancak bende Corsair CS650 650W güç kaynağı olmasına ve ben de ekran kartına gücü tek kablo üzerinden vermeme rağmen bir sorun yaşamadım. Bu kapanma sorunu direkt PSU arızasından kaynaklanıyor genelde. Garantisi varsa yollamanızı öneririm.
Hatta buna benzer bir sorun benim de başıma geldi. Oyun dışında hiçbir testte sorun yaşamazken 1 saat kadar oyun oynadığımda sistem kendini kapatıyordu. Tüm OCCT tarzı güç testlerinde de hiç sorun yaşamadığım için PSU'dan olmadığını sanmama rağmen PSU'yu garantiye yollayıp yenilettikten sonra tüm sorunlarım çözüldü.

Ek olarak şunu da söyleyeyim, ekran kartına gücü tek kablo yerine iki kablodan vermek en doğrusudur. Elektrik kesintileri vs. yaşıyorsan da bu PSU'nun bozulmasına sebebiyet verebilir. En basit yol olarak akım korumalı priz, bütçen varsa üzerine en azından elektrik kesildiğinde sistemi güvenli biçimde kapatacağın zamana kadar açık tutabilecek bir kesintisiz güç kaynağı (UPS) almanı öneririm.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı