RTX 3070 için işlemci ve anakart önerisi

yektayilmaz

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle selam herkese, sıfırdan sistem topluyorum ve elimde RTX 3070 var.(GeForce RTX™ 3070 EAGLE OC 8G (rev. 1.0) Key Features | Ekran Kartı - GIGABYTE Turkey) 1080p 75 Hz monitöre sahibim ve darboğaz yapmayacak ya da minimum yapacak bir işlemci arıyorum bütçemi göz önünde bulundurarak. Sistemi oyun oynamak için toplayacağım. Aklımda bulunan işlemci Ryzen 5 5600 fakat 5700X ya da i5 13400F tarzı bir işlemci de bütçemi her ne kadar biraz zorlasa da seçenekler arasında. Aralarındaki fiyat farkına değecek bir performans söz konusu olur mu? Ve seçeceğim işlemci için nasıl bir anakart önerebilirsiniz? 1080p olan monitörümü yakın zamanda olmasa da bir müddet sonra değiştireceğim, şu an bütçemin hepsini sisteme ayırıyorum. (Ekran kartını dahil etmezsek bütçem şu an taş çatlasa 12-13K)

13K sadece işlemci ve anakart için mi? Yoksa ekran kartı dışındaki diğer parçalar da dahil mi?

Öncelikle selam herkese, sıfırdan sistem topluyorum ve elimde RTX 3070 var.(GeForce RTX™ 3070 EAGLE OC 8G (rev. 1.0) Key Features | Ekran Kartı - GIGABYTE Turkey) 1080p 75 Hz monitöre sahibim ve darboğaz yapmayacak ya da minimum yapacak bir işlemci arıyorum bütçemi göz önünde bulundurarak. Sistemi oyun oynamak için toplayacağım. Aklımda bulunan işlemci Ryzen 5 5600 fakat 5700X ya da i5 13400F tarzı bir işlemci de bütçemi her ne kadar biraz zorlasa da seçenekler arasında. Aralarındaki fiyat farkına değecek bir performans söz konusu olur mu? Ve seçeceğim işlemci için nasıl bir anakart önerebilirsiniz? 1080p olan monitörümü yakın zamanda olmasa da bir müddet sonra değiştireceğim, şu an bütçemin hepsini sisteme ayırıyorum. (Ekran kartını dahil etmezsek bütçem şu an taş çatlasa 12-13K)
Anakartlar hakkında fazla bilgim yok o yüzden öneri yapmayacağım ama işlemci olarak bunu almanızı şiddetle tavsiye ederim. Tabi 13 bin lira sadece anakart ve işlemci içinse.

Ekran kartı hariç tüm parçalara ayırabildiğim bütçe hocam, ona uygun olarak önerilirse

Evet.
7600X ile DDR5 dizdim fakat 15'lere dayandı. 7600x + B650M DS3H 9K'ya geliyorken 5800x3D'ye de 7K vermeni tavsiye etmiyorum, sanırım şuanlık R5 5600'lü bi' sistem toplayıp ileride DDR5'e taşımak en mantıklısı bütçeniz 15'lere çıkmıyorsa. Monitörünüzü de mutlaka değiştirin.

https://www.akakce.com/ssd/en-ucuz-...xceria-g2-1tb-m-2-disk-fiyati,1584803490.html (Bütçe artarsa KC3000 / Fury Renegade)

Soğutucu da ekledim çünkü r5 5600 stock soğutucuyla yük altında 88 derecelere kadar çıkıyor. Bu soğutucuyu kullanıyorum ve yük altında maksimum 69 dereceyi gördüm.
Biraz daha bütçe arttırayım 5600x alayım deme bence çünkü aradaki fiyat farkına değen bir performans artışı olmuyor.

@Lisser hocam bahsettiginiz sistemi yazar misiniz? 7600x ve ddr5 sistem yapmak istiyorum ekran karti haric butcem 15-16k ama psu kasa anakart gibi bilesenlerde bilgisizim sadece 750w psu+32gb ram olsa iyi olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı