RTX 3070 mining yaparken sıcaklık değerleri kaç olmalı?

redcliffe

Hectopat
5 adet 3070, 1 adet de 3060'dan oluşan 360 Mh/s'lik bir rigim var. Hepsi tek sisteme bağlı. Aynı zamanda normal film dizi izlemek için de kullanıyorum.
Görüntüyü 3060'dan alıyorum. 5-10 mh/s bir kayıp oluyor, çok dert etmedim. Gelelim asıl meseleye, sistem 20-25 M.2'lik bir odada kurulu. Bu odada bütün gün zaman geçiriyorum. İçerisi sistemler çalışırken 30-33 derece civarı oluyor. Cam, kapı açık fakat daha aşağıya indiremedim. Alıştım artık diyebilirim. Sistemi ilk kurduğumda havalar soğuktu ve kart sıcaklıkları 50-55 derece arasıydı. VRAM'ler de 65-68 derece arası oluyordu. Fan hızları 50 ila 70 arasındaydı. Şu an sıcaklıklar arttı. Kartlar 55-60 derece arası oluyor. VRAM'ler de 68-73 arası. Fan hızları ise 60-90 arası. Kartların soğutma performansına göre her birine ayrı ayar çektim. Merak ettiğim husus, kaç dereceye kadar sorunsuz kullanılabilir? Hangi sıcaklıklar tehlikeli veya risklidir? Yani VRAM'lar 75 veya 80 derecelere çıkarsa endişelenmem gerekir mi? Kartın genel sıcaklığı içinse sınır kaç olmalı? Şu an en sıcak kart 60 derece, 65'e kadar çıkabileceğini tahmin ediyorum havaların ısınması ile. Havalar bu yaz 3-5 derece arası daha artabilir. Bu ısı artışını kartları temizleyerek telafi edebilirim fakat fanlar 70-90 gibi hızlarda. Uzun kullanımda sorun çıkartacak gibi duruyor ve aynı odada uyuduğum için inanılmaz rahatsızlık veriyor. Sizce ne yapılmalı, nasıl bir yol izleyebilirim?

Dosya Ekleri

• IMG_20210429_164854.jpg
    IMG_20210429_164854.jpg
    124,7 KB · Görüntüleme: 69
  • IMG_20210510_043559.jpg
    IMG_20210510_043559.jpg
    87,5 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı odada bulunduğun için odayı soğutabilirsin veya ekstra fan alıp kartlara doğru düşük RPM'de çalıştırarak gürültünün önüne geçebilirsin. Daha fazla fan çalışacak ama daha düşük hızlarda çalıştığı için daha az ses yapacak.

Sıcaklıklar iyi duruyor sorun olacağını sanmıyorum. Oda sıcaklığını klimayla falan düşürürsen daha iyi olabilir.

Bizim ekran kartlarının nereye gittiği belli oldu şu an üzüldüm biraz. :D :D

Hocam klima aldım fakat daha taktıramadım oda değişikliği yapacağım 1 ay daha idare etmem gerekiyor bu şekil maalesef. 12 cm kasa fanlarından altlarına bir sistem yapayım dedim 15 tane fan gerekiyor 400-450 lira yapıyor sessiz fanlardan alırsam bu da çok geldi bana. Acaba diyorum riserlerin kablolarını uzatarak rigi kapıya yakın konumlandırsam yani USB kabloları 5 metreliklerle değiştirsem sorunsuz çalışır mı? Eğer oraya konumlandırabilirsem ses o kadar rahatsız etmiyor bir de kapıya yakın olacağı için odadan sıcaklık daha rahat tahliye olacak. Bu riserlerin kablolar USB 3.0 5 metrelik bir kablo 50 TL USB 2.0 alsam 20 TL 2.0 ile de sorunsuz çalışır mı acaba?

Geri
Yukarı