Çözüldü RTX 3070 sistemde tüm oyunlarda crash

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cakiryusa

Picopat
Daha fazla  
RAM
Gskill RipjawsV 16GB (2X8) 3600MHz
SSD veya HDD modeli
Kioxia 500GB Exceria M.2
Ekran kartı
Palit RTX 3070 GamingPro OC
Anakart
Asus Prime B550M-K
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600G
Merhaba arkadaşlar iyi günler iyi bayramlar diliyorum. Uzun süredir deli divane tüm forumlarda konu ve video olarak araştırdığım bir türlü çözümünü bulamadığım problemim mevcut bunun için bir desteğe ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

problem: tüm oyunlarda JPG'te gösterdiğim gibi DirectX error hatası ya da crash hatası alıyorum (FIFA 23, Warzone 2.0, Rust, apex) örnek olarak oyuna giriyorum crash yersem PC'ye reset atıyorum tekrar girdiğim de bir süre hata almadan devam ediyorum. Bir oyundan diğer oyuna geçerken PC'ye reset atmazsam direk crash yiyorum reset atıp oyun değiştiriyorum. Deniyebildiğim çözüm yollarından sonra aklıma sadece işlemcinin APU işlemci olduğu ve problemin bu olduğu soru işareti olarak kalıyor. Fotoğraf olarak FIFA 23'ten aldığım hatayı örnek olarak ekledim.

denediğim donanımsal çözüm yolları: ekran kartını 3050'ten 3070'e yükselttim, PSU'yu değiştirdim. Sistem başta APU bir sistemdi ekran kartı takmadan önce hiçbir problemle karşılaşmıyordum ekran kartı taktıktan sonra bu problemle karşılaştım.

denediğim yazılımsal çözüm yolları: Windows'u 11'e yükselttim, format attım, DDU ile ekran kartı driverlarını silip tekrar kurdum, DX12 indirip kurdum, BIOS güncelledim, ekran kartını güncelledim, Windows güncellemelerini devamlı yaptım, Steam üzerinden oyunların dosyalarını doğruladım.

Dosya Ekleri

• fifa23.jpg
    fifa23.jpg
    31,9 KB · Görüntüleme: 114
Çözüm
Arkadaşlar kasada Single X2 RAM takılı ve bir tanesi problemliymiş testlerde problem görünmüyordu yenisiyle değiştirdiğimde crash problemi ortadan kalkmış oldu. Herkese teşekkürler.
Anladim hocam ben tam okumamışim kusura bakmayın crach hatası aldığınızda olay görüntüleyicisine girip fotoğraf atma şansınız var mı bir de orayı kontrol edelim.

Tam olarak olay görüntüleyicisini nasıl kullanacağımı bilmiyorum ne yapmam gerekiyor tam olarak.

Kartın güç girişinin, yeni şeklini paylaşır mısın?

Tabii hocam, çalışıyorum en müsait vakitte atacağım.

Anladim hocam ben tam okumamışim kusura bakmayın crach hatası aldığınızda olay görüntüleyicisine girip fotoğraf atma şansınız var mı bir de orayı kontrol edelim.

Tamamdır hocam crash yediğim de fotoğraflıyacağım.

Hocam 2. monitör bağlıydı bir onu denememiştim onun bağlantısını çıkarttım tekrar bir oyuna girdim çıktım Warzone girdim crash yedim olay görüntüleyicisi durumları bu şekilde; @wasterqaz @claus

Dosya Ekleri

• olaygoruntuleyicisi1.png
    olaygoruntuleyicisi1.png
    46,7 KB · Görüntüleme: 20
  • olaygoruntuleyicisi2.png
    olaygoruntuleyicisi2.png
    61 KB · Görüntüleme: 27
  • olaygoruntuleyicisi3.png
    olaygoruntuleyicisi3.png
    61,7 KB · Görüntüleme: 28
  • olaygoruntuleyicisi4.png
    olaygoruntuleyicisi4.png
    62 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Tam olarak olay görüntüleyicisini nasıl kullanacağımı bilmiyorum ne yapmam gerekiyor tam olarak.

Hocam 2. monitör bağlıydı bir onu denememiştim onun bağlantısını çıkarttım tekrar bir oyuna girdim çıktım Warzone girdim crash yedim olay görüntüleyicisi durumları bu şekilde; @wasterqaz @claus

Hocam merhaba sorununuz ekran kartından kaynaklanıyor şu çözümleri tekrardan bir deneyelim.

1-ilk olarak cihazınızı güvenli modda çalıştırıp başlata sağ tıklayın daha sonra aygıt yöneticisine gelin ve ekran bağdaştırıcılarindan NVIDIA ekran kartınızı bulup sürücüler kısmına gelip kaldır deyin daha sonra cihazı tekrardan başlatın ve tekrardan görüntü bağdaştırıcılarina gelerek sürücü sekmesinden yükle otomatik ara deyip yüklendikten sonra cihazı tekrardan başlatın eğer çözülmez ise.

2-denetim masası'ndan NVIDIA ile iliği her şeyi kaldırın (GeForce Experience dahil) ve buradan ekran kartınıza uygun driveri indirin cihazınızı tekrardan güvenli modda alarak driverlari kurmaya başlayın özel kurulum deyip grafik sürücüsünü seçin ve sol alt kısımdan temiz kurulum deyip kurulumu başlatın kurtulduktan sonra cihazınızı yeniden başlatıp hata alıp almadığınızi deneyin.

3- Windows+r tuşuna basıp DxDiag yazın DirectX tanı aracını açın ve sistem penceresinde DirectX sürümünüzü kontrol edin.
Daha sonra ekran penceresine gelin oradaki tiklerin etkin olması gerekiyor etkin mi diye kontrol edin etkin ise Windows Update üzerinden bir güncelleme var ise yapın.
Daha sonra C:\Windows\SysWOW64
Konumuna giderek DirectX dosyalarınızı kontrol edin.

4-Bazi kullanıcılarda Core clock düşürmek işe yaraya biliyor denemekte fayda var ilk olarak MSI Afterburner yüklü değil ise burdan indiriyoruz daha sonra Core clock sekmesine gelip Core clock u -50 yapıyoruz (performans da çok az bir düşüş olabilir) daha sonra cihazı yeniden başlatıp test edin.

5- Arama kısmına gelip cmd yazın ve sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyin daha sonra
Yazarak taramanın bitmesini bekleyin eğer çözüm olmaz ise

6- Son olarak arama kısmına gelip CMD yazın ve sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır daha sonra bu kodu yapıştırın.
Sonraki mesajda sizden y/n yazmanızı isteyecek y yazın ve bitmesini bekleyin bitirdiğinde bilgisayarı yeniden başlatın ve test edin.
Eğer çözüm almazsanız buraya dönüş yapın.

Son düzenleme:
Hocam merhaba sorununuz ekran kartından kaynaklanıyor şu çözümleri tekrardan bir deneyelim.

1-ilk olarak cihazınızı güvenli modda çalıştırıp başlata sağ tıklayın daha sonra aygıt yöneticisine gelin ve ekran bağdaştırıcılarindan NVIDIA ekran kartınızı bulup sürücüler kısmına gelip kaldır deyin daha sonra cihazı tekrardan başlatın ve tekrardan görüntü bağdaştırıcılarina gelerek sürücü sekmesinden yükle otomatik ara deyip yüklendikten sonra cihazı tekrardan başlatın eğer çözülmez ise.

2-Denetim Masası'ndan NVIDIA ile iliği her şeyi kaldırın (GeForce Experience dahil) ve buradan ekran kartınıza uygun driveri indirin cihazınızı tekrardan güvenli modda alarak driverlari kurmaya başlayın özel kurulum deyip grafik sürücüsünü seçin ve sol alt kısımdan temiz kurulum deyip kurulumu başlatın kurtulduktan sonra cihazınızı yeniden başlatıp hata alıp almadığınızi deneyin.

3- Windows+r tuşuna basıp DxDiag yazın DirectX tanı aracını açın ve sistem penceresinde DirectX sürümünüzü kontrol edin.
Daha sonra ekran penceresine gelin oradaki tiklerin etkin olması gerekiyor etkin mi diye kontrol edin etkin ise Windows Update üzerinden bir güncelleme var ise yapın.

4-bazi kullanıcılarda Core clock düşürmek işe yaraya biliyor denemekte fayda var ilk olarak MSI Afterburner yüklü değil ise burdan indiriyoruz daha sonra Core clock sekmesine gelip Core clock u -50 yapıyoruz (performans da çok az bir düşüş olabilir) daha sonra cihazı yeniden başlatıp test edin.

5- arama kısmına gelip CMD yazın ve sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır deyin daha sonra.

Yazarak taramanın bitmesini bekleyin eğer çözüm olmaz ise.

6- son olarak arama kısmına gelip CMD yazın ve sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır daha sonra bu kodu yapıştırın.

Sonraki mesajda sizden y/n yazmanızı isteyecek y yazın ve bitmesini bekleyin bitirdiğinde bilgisayarı yeniden başlatın ve test edin.

Hocam ilgi ve alakanız için çok minnettarım söylediğiniz aşamalardan bazılarını yapmış olmama rağmen baştan aşağı tekrardan dikkatlice yaptım. Kontrollerimi yapacağım sonuçları eklerim.

PSU ve kabloları bir bilgisayarcıya götür kontrol edip doğru şekilde ayarlasın.
Testler temiz ama sorun alıyorsun. %100 testte bir sorun çıkacak diye bir şey yok.
Farklı bir GPU ile test et.
Burada önerilerimi söylemiştim.

2-Denetim Masası'ndan NVIDIA ile iliği her şeyi kaldırın (GeForce Experience dahil) ve buradan ekran kartınıza uygun driveri indirin cihazınızı tekrardan güvenli modda alarak driverlari kurmaya başlayın özel kurulum deyip grafik sürücüsünü seçin ve sol alt kısımdan temiz kurulum deyip kurulumu başlatın kurtulduktan sonra cihazınızı yeniden başlatıp hata alıp almadığınızi deneyin.

4-bazi kullanıcılarda Core clock düşürmek işe yaraya biliyor denemekte fayda var ilk olarak MSI Afterburner yüklü değil ise burdan indiriyoruz daha sonra Core clock sekmesine gelip Core clock u -50 yapıyoruz (performans da çok az bir düşüş olabilir) daha sonra cihazı yeniden başlatıp test edin.

5- arama kısmına gelip CMD yazın ve sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır deyin daha sonra.

Yazarak taramanın bitmesini bekleyin eğer çözüm olmaz ise.

6- son olarak arama kısmına gelip CMD yazın ve sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır daha sonra bu kodu yapıştırın.

Hocam maalesef tekrardan crash alıyorum biraz daha uzun sürüyor lakin devam ediyor problem.

Bu kartın güç girişini, düzeltmediniz sanırım, boşa uğraşıyor olabilirsiniz.

İlk olarak PSU'dan gelen 6 dişli erkeği dönüştürücüyle karta taktım olmadı, daha sonra güç kaynağından gelen 1 PCI-e kablosunu karta bir tane de PSU'dan çektiğim kabloyu dönüştürücüyle kartta ki diğer slota taktım onda da sonuç aynıydı. Yeni kablo alıp denemedim sadece ama dediğim gibi önce ki güç kaynağımda da bu problem vardı o yüzden boşuna masraf olsun istemedim biraz da.

Problemi düzeltebildiniz mi? Aynı hatayı alıyorum aynı çözümleri denedim. Aynı olan tek parçamız RAM'lerimiz :D ben de aynı marka model G.Skill RAM'leri kullanıyorum acaba problem bundan mı kaynaklı.

Geri
Yukarı