RTX 3070 sisteme 650W PSU yeterli mi?

650W RTX 3070 için oldukça yeterli ama kaliteli bir güç kaynağıysa. MWE 650W 80+ fena değil, almadıysanız bütçeyi biraz daha arttırıp 650-750W aralığındaki kaliteli güç kaynaklarına bakabilirsiniz. MWE, RTX 3070 için yeterli olur mu emin değilim, ama iyi bir güç kaynağı diyebiliriz.
Sistem alındı kuruldu. Bana da yeterli geldiği için ben bir daha ayrı güç kaynağı almayıp kasanın içinde 650W aldım. Eğer yeterli gelmezse ona göre bir aksiyon alacağız artık.
Peki yeterli gelmezse bunu nasıl anlayabilirim ? Sistem direk güç yetmediği için kapanır mı yoksa FPS düşüşleri mi yaşarım?

Sistem alındı kuruldu. Bana da yeterli geldiği için ben bir daha ayrı güç kaynağı almayıp kasanın içinde 650W aldım. Eğer yeterli gelmezse ona göre bir aksiyon alacağız artık.
Peki yeterli gelmezse bunu nasıl anlayabilirim? Sistem direk güç yetmediği için kapanır mı yoksa FPS düşüşleri mi yaşarım?

Güç kaynağı sisteme yetmezse. Yük altına girdiği an sistem yeniden başlatır kendini.

Peki yeterli gelmezse bunu nasıl anlayabilirim? Sistem direk güç yetmediği için kapanır mı yoksa FPS düşüşleri mi yaşarım?

Benim bildiğim üzere sistem kapanır. Her oyunda yaşatmaz ama bazı oyunlarda yaşatabilir. Problem olacağını düşünmüyorum, PSU'yu almadıysanız bütçe arttırıp diğerlerine bakın demiştim. Aldıysanız sorun yok, sistemi test edersiniz. Değerler diğer kullanıcıların değerleriyle eşitse sıkıntı olmayacaktır. Kapanacağını düşünmüyorum. Ama belirli oyunlarda 650W'ın tamamını kullanacak bir duruma gelebilir mi? Olabilir. Ancak dediğim gibi, sorun olmamalı.

Cooler Master sitesinde 451W diyor bakalım ilerleyen günlerde erkan kartını takınca burayı güncellerim.
Güncelleme : Kartı bugün taktım. Şimdilik sadece yeni Mafia Definitive oynadım. 2K en yüksek ayarlarda herhangi bir kapanma olmadı. Vaktim olunca başka oyunlara da bakmaya çalışacağım.
Güncelleme : 12 Kasım'dan beri çeşitli oyunlar oynadım ve herhangi bir güç yetmeme problemi olmadı. İşlemci 4.8 GHz civarlarında OC'lu çalışmasına rağmen bir sorun yaşamadım. En fazla gücü Rainbow Six Siege oyununda gördüm. 1440p en yüksek ayarlarda ekran kart kullanımı %99 işlemci kullanımı %60'larda seyrediyor. Zaten MSI'da tavsiye edilen güç kaynağını 650W olarak yazmış sitesine. Yabancı forumlarda 600W ile kullananlar bile varmış. Sanırım sorun yaşamayacağım herkese teşekkürler...

Dosya Ekleri

• psu.PNG
    psu.PNG
    100,9 KB · Görüntüleme: 140
Son düzenleme:
Cooler Master sitesinde 451W diyor bakalım ilerleyen günlerde erkan kartını takınca burayı güncellerim.
Güncelleme: Kartı bugün taktım. Şimdilik sadece yeni Mafia Definitive oynadım. 2K en yüksek ayarlarda herhangi bir kapanma olmadı. Vaktim olunca başka oyunlara da bakmaya çalışacağım.
Güncelleme: 12 Kasım'dan beri çeşitli oyunlar oynadım ve herhangi bir güç yetmeme problemi olmadı. İşlemci 4.8 GHz civarlarında OC'lu çalışmasına rağmen bir sorun yaşamadım. En fazla gücü Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oyununda gördüm. 1440p en yüksek ayarlarda ekran kart kullanımı %99 işlemci kullanımı %60'larda seyrediyor. Zaten MSI'da tavsiye edilen güç kaynağını 650W olarak yazmış sitesine. Yabancı forumlarda 600W ile kullananlar bile varmış. Sanırım sorun yaşamayacağım herkese teşekkürler...

Hortlatmis gibi oluyorum ama kusura bakmayin 600W veya 650W PSU ile deneyimledinizmi sistem performans olarak nasildi elimde 600W PSU var 540W verebiliyor denediyseniz herhangi bir problem oldumu performans olarak vesaire.

Kasım başından geçen haftaya kadar 650W ile işlemci 4.9GHz OC'lu kullandım sistemi. 4 aylık süreçte her türlü oyunu oynadım. Bikaç kez render aldığım da oldu. Sistem sadece 1 kere HOI4 oyununda restart attı. Onun da sebebi güç yetmemesi midir tam bilmiyorum açıkcası. Çünkü Warzone gibi hem işlemci hem ekran kartına yük bindiren oyunlarda hiçbir problem olmadı. Performans olarak hiçbir problem yaşamadım ancak yeni PSU'ya geçince şunu fark ettim ki eskisi çığlık atıyormuş resmen. Baya gürültülü çalışıyormuş.

Geri
Yukarı