RTX 3070 Ti R5600X sistem PSU yüzünden ısınıyor olabilir mi?

PSU diğer bileşenlerin sıcaklıklarına etki etmez. Verimliliği düşük bir PSU genelde daha çok ısınır ama diğer bileşenlerin sıcaklığını arttıracak kadar değil. İmkan olunca değiştirmeniz iyi olur tabii.

Sıcaklıkların sebebi kasa ve soğutucuyla alakalı oluyor genel olarak.

PSU ile ilgisi yoktur, R5 5600 ve X'e stok soğutucu çoğu zaman yeterli olmuyor zaten. Benim de 90 dereceleri gördüğüm zamanlar oldu, aldım bir Cooler Master Hyper 212 Black şimdi 70'i bile görmüyor. Yani PSU veya CPU'nuzda herhangi bir arıza yok ama daha iyi bir PSU'ya geçmenizde fayda var tabii. PSU bana göre bir sistemin en önemli parçasıdır çünkü.

Knk normal 5600 için gerek yokta 5600x çok ısınan bir işlemci güçlü çünkü uzun süre başını ağrıtmasını istemiyorsan sıvı soğutma şart bence. amd'nin X serileri çok ısınıyor.
İkisi için de gerek var ama sıvı soğutmaya değil. Kule tipi bir soğutma ihtiyacı var ikisinin de. Ayrıca konunun X serisiyle bir alakası yok. 5600 ile 5600X'in neredeyse farkı yok. 5600X bir tık daha ısınıyor ama X ile bir alakası yok. Zaten önermiyoruz. 1-2 FPS fark için verilecek bir fiyat farkı yok ortada.

5600x'in desteklediği teknolojilere bak bir de 5600'e. Biri 4.3 ghz boost, 5600x 4.7 ye kadar çıkıyor, ayrıca 5600x 97 dereceye kadar çıkıyor sıcaklık değeri.
5600'ün turbo frekansı 4.4 GHz. 5600X'in 4.6 GHz. Ayrıca bu teknoloji mi? 🤣 🤣 600 TL fiyat farkı edecek bir şey yok hâlâ. Ayrıca daha çok ısınan bir işlemci 5600X. Yanlış bilgi yaymayın.

Son düzenleme:
Çok da kasma dostum bu durumları monitörün kaç Hz ise ona sabitle oyunlardaki FPS'ini o zaman rahat bir sıcaklıkda düşüş görürsün. Kesin çözüm olarak soğutucu alın.

5600X'in desteklediği teknolojilere bak bir de 5600'e. Biri 4.3 GHz Boost, 5600X 4.7'ye kadar çıkıyor, ayrıca 5600X 97 dereceye kadar çıkıyor sıcaklık değeri.

Teknoloji sadece GHz artması mı? İkisi de aynı işlemci denilebilir verdikleri performans çok yakın. Her sıcaklığı yüksek olan işlemci güçlü olmuyor.

Hocam 5600 kullanıcısı olarak size rahatlikla soyleyebilirim ki mutlaka kule tipi bir soğutucu alın. Hatta eğer butçeniz uygunsa sıvı soğutma da tercih edebilirsiniz ben stok fanla kullanırken stres testinde sıcakliklar 85 derecelere kadar çıkıyordu. Anladığım kadarıyla kasanızın hava alması benimkine göre bir miktar sıkıntılı. Ben şuan sıvı soğtmayla 55 derece civarı oyunlarda 70 derece stres testinde alıyorum. Bu arada ps nizin çok kaliteli olmadığı aşikar değistirmek size kalmış ama ısınma konusundaki etkisinin islemci soğutucuyla kıyaslandığında ihmal edilebileceği kanaatindeyim.

Arkadaşın monitörü 2k değil ise 1080p de işlemci darboğazı olacaktır. Buda işlemcinin çok çalışmasına ve ısınmasına sebep olur. Darboğaz hesaplayıcı diye bir site var. Bence, ya ekranın büyümesi veya ekran kartının 3060'a çekilmesi gerekir. Kasanın havadar olması herzaman iyidir.

Arkadaşın monitörü 2k değil ise 1080p de işlemci darboğazı olacaktır. Buda işlemcinin çok çalışmasına ve ısınmasına sebep olur. Darboğaz hesaplayıcı diye bir site var. Bence, ya ekranın büyümesi veya ekran kartının 3060'a çekilmesi gerekir. Kasanın havadar olması herzaman iyidir.
Darboğaz hesaplayıcı pek inanmıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı